W tym artykule dowiesz się o:
Miejmy nadzieję, że polscy kibice wypełnią po brzegi trybuny tego stadionu. W Dosze podopieczni Czesława Michniewicza rozegrają dwa spotkania fazy grupowej mundialu: z Meksykiem oraz Argentyną. Projekt budowy 40-tysięcznika wzbudził niemałe kontrowersje. Nie ma przypadku w nazwie - 974 to numer kierunkowy do Kataru.
Arena w całości została zbudowana dokładnie z 974 kontenerów transportowych nawiązujących do tradycji portowych Dohy, a także elementów stalowych. Przejdzie do historii jako pierwszy tymczasowy stadion, który zostanie zdemontowany tuż po zakończeniu dużego turnieju. Katarczycy planują wykorzystać obiekt do zupełnie innych celów.
Pojemność: 40 000 Otwarcie: 2021 Czas budowy: 2019-2021 Ważne mecze: Meksyk - Polska, Polska - Argentyna, 1/8 finału
Z kolei na murawie Education City Stadium reprezentacja Polski powalczy o punkty z Arabią Saudyjską. Jego budowa zakończyła się w 2020 roku. Szacuje się, że całkowity koszt pracy wyniósł około 628 milionów dolarów. Od tamtej pory rozgrywano na nim istotne mecze Klubowych Mistrzostw Świata czy Pucharu Narodów Arabskich.
Katarczycy określają ten obiekt jako "pustynny diament", gdyż trójkąty znajdujące się na elewacji tworzą geometryczne wzory, w założeniu mające przypominać diamenty. Education City Stadium jest umiejscowiony nieopodal katarskich uczelni. Po mistrzostwach górne trybuny mają być zdemontowane, zaś stadion zostanie przeznaczony do użytku studentów.
Pojemność: 40 000 Otwarcie: 2020 Czas budowy: 2016-2020 Ważne mecze: Polska - Arabia Saudyjska, 1/8 finału, ćwierćfinał
ZOBACZ WIDEO: Dziennikarz z Brazylii mówił o Polakach. "Opinie oderwane od rzeczywistości"
Zdecydowanie największa i jednocześnie główna arena rozgrywanych w Katarze mistrzostw świata. Trybuny mogą pomieścić nawet 80 tysięcy kibiców. Właśnie w Lusajl odbędą się najważniejsze spotkania turnieju - od 1/8 finału aż do decydującego meczu. Nie tylko na pierwszy rzut oka stadion prezentuje się niezwykle efektownie.
Forma Lusail Stadium ma odzwierciedlać tradycyjną, złotą misę przeznaczona na suszone daktyle, natomiast membranowy dach tworzy tysiące rombów. To kolejny stadion, który po ostatnim gwizdku sędziego w finale przekształci się w obiekt użyteczności publicznej. Miejsce zostanie zagospodarowane na między innymi szkoły, sklepy i kawiarnie.
Pojemność: 80 000 Otwarcie: 2022 Czas budowy: 2017-2021 Ważne mecze: 1/8 finału, ćwierćfinał, półfinał, finał
Patrząc na pojemność stadionu, jest to drugi największy obiekt w Katarze (60 tysięcy). W Al-Chaur zaplanowano uroczystą ceremonię, tuż po niej zostanie rozegrane spotkanie Kataru z Ekwadorem. Tradycji stanie się zadość. Od 2006 roku i turnieju za naszą zachodnią granicą przyjęło się, że gospodarze biorą udział w meczu otwarcia mistrzostw.
Al Bayt Stadium został oddany do użytku w 2019 roku, lecz pierwszy mecz na nim rozegrano niespełna trzy lata później. Rozsuwany dach otwiera się i zamyka w ciągu 20 minut. Arena jest świetnie zlokalizowana. 60-tysięcznik zostanie przebudowany po zakończeniu mundialowych zmagań, część przestrzeni będzie przeznaczona na pięciogwiazdkowy hotel.
Pojemność: 60 000 Otwarcie: 2021 Czas budowy: 2015-2019 Ważne mecze: Katar - Ekwador (mecz otwarcia), 1/8 finału, półfinał
Przy projektowaniu Al Janoub Stadium również czerpano jak najwięcej z tradycji kulturowej Katarczyków. Mieszkańcy Al-Wakra od dziesiątek lat zajmowali się rybołówstwem i w tym celu wykorzystywali charakterystyczne łodzie żaglowe "dhow". Wygląd obiektu ma nawiązywać właśnie do klasycznego statku żaglowego, a dach - jego kadłub.
Mogąca pomieścić 40 tysięcy widzów arena pod pewnymi względami przypomina dom reprezentacji Polski, bowiem system zamykania dachu przypomina ten, który zastosowano Stadionie Narodowym w Warszawie, cały proces zajmuje 30 minut. Zgodnie z planem, po turnieju pojemność trybun zostanie jednak znacznie zmniejszona.
Pojemność: 40 000 Otwarcie: 2019 Czas budowy: 2014-2019 Ważne mecze: 1/8 finału
Oficjalne otwarcie Stadionu Międzynarodowego Chalifa nastąpiło już w 1976 roku. Dopiero 37 lat później obiekt został gruntownie przebudowany pod kątem Igrzysk Azjatyckich. Co ciekawe, na początku liczył zaledwie 20 tysięcy miejsc, ale po zakończeniu wszystkich prac modernizacyjnych, pojemność została zwiększona dwukrotnie.
Jeden z czterech stadionów w Dosze jest domem katarskiej kadry. Prawie wszystkie krzesełka są w barwach biało-bordowych. Spośród pozostałych aren mistrzostw świata wyróżnia się przede wszystkim tym, że nie został wybudowany od podstaw na potrzeby turnieju. Warto też podkreślić, że został oddany do użytku jako pierwszy z ośmiu obiektów w Katarze.
Pojemność: 40 000 Otwarcie: 1976 Renowacja: 2014-2017 Ważne mecze: 1/8 finału, mecz o 3. miejsce
Ciekawa historia wiąże się z Ahmed bin Ali Stadium w Ar-Rajjan. Jego poprzednik został wybudowany 19 lat temu, praktycznie na środku pustyni. W 2010 roku FIFA przyznała Katarowi prawo do organizacji mistrzostw świata i w związku z tym postanowiono zbudować arenę prawie od podstaw. Ahmed bin Ali Stadium w 80 proc. powstał z materiałów pochodzących z pierwowzoru.
Przez ekstremalne temperatury, na stadionach wybudowanych na Bliskim Wschodzie standardem stał się system chłodzenia. Patronem tego obiektu jest były emir Kataru, Ahmad ibn Ali Al Sani. Niebawem klub Al Rayyan SC będzie rozgrywał na nim swoje spotkania domowe, wcześniej odbędzie się tam m.in mecz 1/8 finału mistrzostw świata.
Pojemność: 40 000 Otwarcie: 2020 Czas budowy: 2014-2020 Ważne mecze: 1/8 finału
Gospodarz meczu 1/8 finału i jednego ćwierćfinału. Kształt bryły Al Thumama Stadium w Dosze zaprojektowano, nawiązując do "gahfiji" - tradycyjnego nakrycia głowy noszonego przez mężczyzn na Bliskim Wschodzie, by choć w pewnym stopniu uchronić się przed panującymi tam upałami. Otwarty w zeszłym roku obiekt jest w stanie pomieścić 40 tysięcy fanów.
Stadion jest oczywiście wyposażony w klimatyzację, zasilaną przy pomocy ogromnej farmy słonecznej. W tym przypadku Katarczycy planują też demontaż górnej połowy trybun i zredukowanie pojemności o połowę. Wewnątrz Al Thumama Stadium, po jednym z ćwierćfinałów mundialu, powstanie klinika sportowa, ale również butikowy hotel.
Pojemność: 40 000 Otwarcie: 2021 Czas budowy: 2017-2021 Ważne mecze: 1/8 finału, ćwierćfinał