Pechowa "10" - im emigracja z polskiej ligi wyszła bokiem

Zdjęcie okładkowe artykułu:
zdjęcie autora artykułu

W ciągu roku kluby polskiej ekstraklasy opuściło 86 zawodników - 24 Polaków i 62 obcokrajowców. Nieliczni podbili nowe ligi, inni wiodą poza Polską spokojny żywot, a innym emigracja wyszła bokiem.

1
/ 11

- Ty mniej gorzałka pij, Ty więcej trenuj, Ty zagranica jedziesz, ciulu Ty! - strofowała Józefa Grundola żona w kultowej scenie z "Piłkarskiego Pokera". Dziś wyjazd za granicę z polskiej ligi jest o wiele łatwiejszy niż wtedy, ale nie każdy polski ligowiec może powiedzieć, że poza krajem złapał pana Boga za nogi...

W letnim okienku transferowym sezonu 2012/2013 piłkarzy na eksport rzuciły wszystkie kluby T-Mobile Ekstraklasy. Liczymy beniaminków, czyli Piasta Gliwice i Pogoń Szczecin, a nie spadkowiczów, czyli Cracovię i Łódzki Klub Sportowy). Zagranicę wyjechało wtedy 52 piłkarzy - 15 Polaków, 37 obcokrajowców.

W przerwie między rundami sezonu 2012/2013 tylko z Pogoni nikt nie pokusił się o wyjazd zagranicę, a w ogóle z ekstraklasy wyemigrowało 34 zawodników - 9 Polaków i 25 obcokrajowców. Za "wyjazd z kraju" przyjęliśmy też to, że obcokrajowiec rozwiązał kontrakt i nie związał się nowym z innym polskim klubem.

Niektórzy byli jak konkwistadorzy, podbijając nowe ligi. Inni wiodą poza Polską spokojny po prostu spokojny piłkarski żywot. Jest też grupa zawodników, którym emigracja po prostu wyszła bokiem i właśnie przedstawicieli tej ostatniej frakcji przedstawimy.

Oczywiście nie będziemy się znęcać nad wynalazkami typu Seiji Saito czy Nikona "El Maestro" Jevticia, którzy jakimś cudem trafili do Korony Kielce Leszka Ojrzyńskiego. Pomijamy też tych, którzy ze swoimi nowymi drużynami spadli z ligi jak Nacho Novo z SD Huesca do III ligi hiszpańskiej. Pominiemy też Lukę Vućko, który po odejściu z Lechii Gdańsk gra amatorsko w USA, bo i w polskiej lidze nie błyszczał, ale trudno nam zrozumieć, że klubu nie może znaleźć Luka Pejović - było nie było reprezentant Czarnogóry.

2
/ 11
Dariusz Pietrasiak z lewej
Dariusz Pietrasiak z lewej

Niekwestionowany lider naszego zestawienia. W połowie 2012 za czynny udział w aferze korupcyjnej Śląsk Wrocław rozwiązał z nim kontrakt. W lipcu wychowanek Cukrownika Włostów związał się roczną umową z izraelskim Maccabi Netanya, które dopiero co wywalczyło prawo gry w Lidze Europejskiej. Polski stoper zdążył zagrać w dwóch meczach Maccabi, zachwycić się kilkoma - jak sam mówił - kandydatami do gry w reprezentacji Polski, z którym zdążył przeprowadzić negocjacje i... już we wrześniu Izraelczycy zaproponowali mu rozwiązanie kontraktu, na co ten się zgodził i szybciutko związał się z Podbeskidziem Bielsko-Biała.

3
/ 11
Patryk Małecki
Patryk Małecki

Nieco dłużej, ale z podobnym skutkiem, czyli mimo wszystko szybkim powrotem do domu wrócił Małecki. W ogóle komiczne był sam powód, dla którego Wisła oddawała go w turecki Jasyr: "Mały" trafił do Eskisehirsporu, bo... sprawiał problemy wychowawcze, a w Turcji miał spokornieć, nabrać dystansu i w ogóle stać się z charakteru Rafałem Boguskim. Wiśle w rundzie jesiennej minionego sezonu brakowało wieeelu rzeczy, ale zaryzykujemy stwierdzeni, że właśnie kogoś takiego jak Małecki najbardziej.

W każdym razie przygoda "Małego" z Eskisehirsporem trwała niespełna pół roku. Zdążył przeżyć śmierć kolegi z zespołu, wylądować w głębokiej rezerwie i poczuć niesprawiedliwość, kiedy po dobrym meczu z Trabzonsporem wrócił na ławkę rezerwowych.

4
/ 11
Jakub Tosik
Jakub Tosik

Latem 2012 roku zamienił niestabilną ze względu na zmiany własnościowe Polonię Warszawa na Karpaty Lwów. Ukraińskiej ligi nie podbił - jego przygoda z Karpatami zakończyła się na czterech występach, rozwiązanym kontraktu i wielkim rozczarowaniem. Tosik nie zobaczył wypłaty, ponieważ, by otrzymać pensję, musiał rozegrać chociaż jeden mecz w miesiącu w pierwszym zespole albo z nimi trenować... Taki to interes zrobił z nim menedżer Marcin Kubacki.

Po wyswobodzeniu się z tej dziwnej umowy, Tosik trafił z deszczu pod rynnę, bo wrócił do kompletnie niewypłacalnych Czarnych Koszul. Dziś ma szansę odkuć się finansowo w Jagiellonii Białystok.

5
/ 11
Semir Stilić
Semir Stilić

Bośniak był klubowym kolegą Tosika w Karpatach, ale w przeciwieństwie do Polaka zarabiał, bo grał. Przynajmniej miał zarabiać i teraz ma podstawy do odzyskania należnych mu pieniędzy. Latem 2012 roku nie chciał podpisywać nowego kontraktu z Lechem Poznań, bo szukał nowych wyzwań w mocniejszej lidze, w większym klubie. Plotkowano o Celtiku Glasgow, Olympiakosie Pireus czy chociaż OGC Nice. Skończyło się na Karpatach, a teraz Karpaty skończyły ze Stiliciem, wystawiając go na listę transferową.

Liczb minionego sezonu też nie ma imponujących: 22 mecze, jeden gol i 3 asysty.

6
/ 11
Souheil Ben Radhia
Souheil Ben Radhia

Tunezyjczyk w formie był czołowym skrajnym obrońcą ekstraklasy, ale... nie zawsze chciało mu się być w formie. Na końcówkę sezonu 2011/2012 był odsunięty od pierwszej drużyny, aż w lipcu rozwiązał za porozumieniem kontrakt z Widzewem. Wrócił do macierzystego CA Bizertin i słuch po nim zaginął. W minionym sezonie rozegrał tylko jedno spotkanie w lidze tunezyjskiej.

W styczniu 2011 roku zaszokował ustawieniami profilu na facebooku...

7
/ 11
Sławomir Cienciała
Sławomir Cienciała

Tę dwójkę musimy sklasyfikować razem. W końcu obaj - a oprócz nich też Krzysztof Hrymowicz, Michał Protasewicz i znani z Polski Ljubomir Lubenov i Paul Grischok - wspólnie wpakowali się w niezłe tarapaty. W przerwie zimowej minionego sezonu udali się z Podbeskidzia - był z nimi jeszcze Mariusz Sacha - na testy do bułgarskiego FK Etyr 1924 Wielkie Tyrnowo. Bąk i Cienciała je zdali i... Oddajmy głos Cienciale, który na łamach Faktu streścił pobyt w Bułgarii:

W lutym poleciałem za własne pieniądze na ich obóz do Turcji, spodobałem się trenerowi i zostałem. Naszym właścicielem był Turek. Gdy wygraliśmy dwa pierwsze mecze to było dobrze. Gorzej zaczęło się dziać po porażkach i remisach. Właściciel wpadał do szatni i robił nam awantury. (...) Dowiedzieliśmy się, ze koledzy z zespołu nie otrzymywali pensji od stycznia. Ja dostałem jedynie część za luty. Nasz trener starał się to wszystko jakoś trzymać, lecz w zespole było wielu piłkarzy z zagranicy. Brak wypłat sprawił, że Paul Grischok i jeden piłkarz z Niemiec po dwóch tygodniach spakowali się i wyjechali. Podobnie nasz trener, nie wytrzymał i odszedł. Przez ostatnie trzy tygodnie nie mieliśmy szkoleniowca, więc nawet z treningami był problem, gdyż nie wpuszczano nas na boisko. Z hotelu też nie chciano nas wypuścić, bo klub nie płacił za pokoje. (...) Bardzo pomógł nam Polski Związek Piłkarzy oraz ich bułgarski odpowiednik. Wiedzieliśmy, że pieniędzy już nigdy nie odzyskamy, lecz marzyliśmy tylko powrocie do kraju.

8
/ 11
Rafał Wolski
Rafał Wolski

Był odkryciem sezonu 2011/2012, mimo Franciszek Smuda wziął go do kadry na EURO 2012, a chociaż w rundzie jesiennej kolejnego sezonu leczył uraz i nie zagrał w ani jednym spotkaniu, zimą sięgnęła po niego Fiorentina. We Florencji doszedł do siebie, ale jego bilans na Półwyspie Apenińskim to na razie jeden półgodzinny występ w Serie A. Kiedy na początku czerwca przyjechał na zgrupowanie młodzieżowej reprezentacji Polski przed meczami z Maltą i Norwegią, był cieniem samego siebie sprzed półtora roku. Nie może go więc zabraknąć w naszej wyliczance.

9
/ 11
Edgar Cani
Edgar Cani

Kolejny, który błyszczał w Polsce, a w Serie A nie zaistniał. Albańczyk sprawiał w Polonii Warszawa niemałe problemy, inkasując niemałe pieniądze, ale w pierwszym sezonie spisywał się jeszcze znośnie (11 bramek w 26 meczach). Przez następnymi rozgrywkami polecony Józefowi Wojciechowskiemu przez Zbigniewa Bońka napastnik zdezerterował, a kiedy wrócił do Warszawy zawodził na całej linii. Bez żalu rozwiązano z nim umowę, on związał się z Catanią Calcio, dla której zagrał w raptem czterech meczach i nie zdobył ani jednej bramki.

10
/ 11
Tyłem Milan Jovanić
Tyłem Milan Jovanić

Sympatyczny Serb miał być bramkarzem Wisły Kraków "na lata", ale najpierw przegrał rywalizację z Mariuszem Pawełkiem, a później z Sergeiem Pareiko. Rola rezerwowego mu nie odpowiadała, ale nie buntował się. Zrobił to dopiero, kiedy przestały przychodzić mu przelewy na konto. Gdy Wisła wzmocniła nim rywalizację na treningach Młodej Ekstraklasy, w grudniu 2012 roku wypowiedział klubowi jednostronnie kontrakt, ale wojowanie z Wisłą nie przyniosło mu nic dobrego. Wrócił do Spartaka Suboticia, gdzie dziś jest tylko rezerwowym.

W piątek przedstawimy ligowców, którym zagraniczne wojaże się udały, a tych jest wcale nie tak niewielu.

11
/ 11

Wyemigrowali z polskiej ekstraklasy w ciągu ostatnich 12 miesięcy: (letnie okienko transferowe 2012) Dominik Kisiel  GKS Bełchatów - Berliner AK (niemiecka IV liga) Marko Simić GKS Bełchatów - ND Mura 05 Murska Sobota (słoweńska ekstraklasa) Jurijs Zigajevs Widzew Łódź - FK Ventspils (łotewska ekstraklasa) Dudu Paraiba Widzew Łódź - Lobos BUAP (meksykańska ekstraklasa) Souhaiel Ben Radhia Widzew Łódź - CA Bizertin (tunezyjska ekstraklasa) Bruno Pinheiro Widzew Łódź - Gil Vicente (portuglaska ekstraklasa) Kamil Biliński  Śląsk Wrocław - Żalgiris Wilno (litewska ekstraklasa) Dariusz Pietrasiak  Śląsk Wrocław - Maccabi Netanya (izraelska ekstraklasa) Piotr Celeban Śląsk Wrocław - FC Vaslui (rumuńska ekstraklasa) Bojan Isailović  Zagłębie Lubin - bezrobocie Tomas Josl  Ruch Chorzów - FK Vysocina (słowacka ekstraklasa) Marcin Sobczak Górnik Zabrze - BFK Viktoria 89 (niemiecka V liga) Eimantas Marozas Górnik Zabrze - PAÉE Kerýnias (cypryjska II liga) Jakub Tosik  Polonia Warszawa - Karpaty Lwów (ukraińska ekstraklasa) Mekeil Williams Pogoń Szczecin - FK Lyn (norweska ekstraklasa) Vuk Sotirović Pogoń Szczecin - BSK Borca (serbska ekstraklasa) Ondrej Sourek  Podbeskidzie Bielsko-Biała - FK Vysocina (słowacka ekstraklasa) Łukasz Mierzejewski Podbeskidzie Bielsko-Biał - HNK Rijeka (chorwacka ekstraklasa) Ivan Curić  Podbeskidzie Bielsko-Biała - NK Imotski (chorwacka II liga) Liad Elmalich  Podbeskidzie Bielsko-Biała - bezrobocie Gediminas Paulauskas  Piast Gliwice - Dynamo Brześć (białoruska ekstraklasa) Marijan Antolović  Legia Warszawa - Żeljeznicar Sarajewo (bośniacka ekstraklasa) Ismael Blanco  Legia Warszawa - TSV 1860 Monachium (niemiecka II liga) Nacho Novo  Legia Warszawa - SD Huesca (hiszpańska II liga) Wojciech Pawłowski Lechia Gdańsk - Udinese Calcio (włoska ekstraklasa) Josip Tadić  Lechia Gdańsk - Heart FC (australijska ekstraklasa) Ivans Lukjanovs  Lechia Gdańsk - Metalurg Zaporoże (ukraińska ekstraklasa) Sergejs Kozans Lechia Gdańsk - Szachtior Soligorsk (białoruska ekstraklasa) Luka Vućko Lechia Gdańsk- San Antonio Scorpions FC (amerykańska liga amatorska) Artiom Rudnev  Lech Poznań - Hamburger SV (niemiecka ekstraklasa) Siergiej Kriwiec Lech Poznań - Jiangsu Sainty FC (chińska ekstraklasa) Semir Stilić  Lech Poznań - Karpaty Lwów Grzegorz Wojtkowiak  Lech Poznań - TSV 1860 Monachium (niemiecka II liga) Piotr Gawęcki  Korona Kielce - Gjovik FF (norweska II liga) Seiji Saito  Korona Kielce - bezrobocie Nikon El Maestro Korona Kielce - bezrobocie Marcin Burkhardt  Jagiellonia Białystok - PFC Simurq (azerska ekstraklasa) Marko Ćetković  Jagiellonia Białystok - Buriram United (tajlandzka ekstraklasa) Ermin Seratlić Jagiellonia Białystok - Mladost Podgorica (czarnogórska ekstraklasa) Thiago Rangel Cionek Jagiellonia Ekstraklasa - Padova (włoska II liga) Maciej Makuszewski Jagiellonia Białystok - Terek Grozny (rosyjska ekstraklasa) Dawid Gajewski  Górnik Zabrze - NFV Gelb-Weiß Görlitz 09 (niemiecka VI liga) Paweł Thomik Górnik Zabrze - VfL Osnabruck (niemiecka III liga) Michal Gasparik  Górnik Zabrze - Spartak Trnava (słowacka ekstraklasa) Idan Shriki - Maccabi Netanya (izraelska ekstraklasa) Patryk Małecki Wisła Kraków - Eskisehirspor (turecka ekstraklasa) Tomas Jirsak  Wisła Kraków - Botew Płowdiw (bułgarska ekstraklasa) Filip Kurto Wisła Kraków - Roda JC Kerkrade (holenderska ekstraklasa) Dragan Paljić Wisła Kraków - Heracles Almelo (holenderska ekstraklasa) Andraz Kirm Wisła Kraków - FC Groningen (holenderska ekstraklasa) Michael Lamey Wisła Kraków - RKC Walwijk (holenderska ekstraklasa)

(zimowe okienko transferowe 2013) Adam Stachowiak GKS Bełchatów - Botew Płowdiw (bułgarska ekstraklasa) Miroslav Bożok GKS Bełchatów - MFK Zemplin Michalovce (słowacka II liga) Darvydas Sernas Zagłębie Lubin - Gaziantepspor Sergio Reina Zagłębie Lubin - Patriotas (kolumbijska ekstraklasa) Ivan Hodur Zagłębie Lubin - Spartak Trnava (słowacka ekstraklasa) Roman Sloboda Zagłębie Lubin - Mlada Boleslav (czeska ekstraklasa) Patrik Mraz Śląsk Wrocław - FK Senica (słowacka ekstraklasa) Arkadiusz Piech Ruch Chorzów - Sivasspor (turecka ekstraklasa) Edgar Cani Polonia Warszawa - Catania Calcio (włoska ekstraklasa) Siergiej Golatkin Polonia Warszawa - SKA Energia (rosyjska II liga) Aviram Baruchyan Polonia Warszawa - Hapoel Beer Szewa (izraelska ekstraklasa) Jose Isidoro Polonia Warszawa - Numancia (hiszpańska II liga) Liran Cohen Podbeskidzie Bielsko-Biała - Hapoel Hajfa (izraelska ekstraklasa) Sławomir Cienciała Podbeskidzie Bielsko-Biała - FK Etyr (bułgarska ekstraklasa) Krzysztof Król Podbeskidzie Bielsko-Biała - Sheriff Tiraspol (mołdawska ekstraklasa) Mateusz Bąk Podbeskidzie Bielsko-Biała - FK Etyr (bułgarska ekstraklasa) Fernando Cuerda Piast Gliwice - bezrobocie Rafał Wolski Legia Warszawa - Fioreninta (włoska ekstraklasa) Srda Kneżević Legia Warszawa - Hapoel Akko (izraelska II liga) Abdou Razack Traore Lechia Gdańsk - Gaziantepspor (turecka ekstraklasa) Andreu Mayoral Lechia Gdańsk - Racing Santander (hiszpańska II liga) Vytautas Andriuskevicius  Lechia Gdańsk - Djurgardens IF (szwedzka ekstraklasa) Aleksandr Sazankow Lechia Gdańsk - Dniepr Mohylew (białoruska ekstraklasa) Jakub Wilk Lechia Gdańska - Żalgiris Wilno (litewska ekstraklasa) Janos Szekely Korona Kielce - Universitatea Cluj (rumuńska ekstraklasa) Aleksandr Lebiediew Widzew Łódź - bezrobocie Przemysław Trytko Jagiellonia Białystok - Carl Zeiss Jena (niemiecka III liga) Robert Arzumanjan Jagiellonia Białystok - FK Aktobe (kazachska ekstraklasa) Luka Pejović Jagiellonia Białystok - bezrobocie Arkadiusz Milik Górnik Zabrze - Bayer Leverkusen (niemiecka ekstraklasa) Jan Frederiksen Wisła Kraków - Vejle Boldklub Kolding (duńska II liga) Milan Jovanić Wisła Kraków - Spartak Subotica (serbska ekstraklasa) Maor Melikson Wisła Kraków - Valenciennes FC (francuska ekstraklasa)

Wypożyczeni do klubów polskiej ekstraklasy w sezonie 2011/2012 z zagranicznych klubów (poza zestawieniem): Mateusz Szczepaniak AJ Auxerre B - Zagłębie Lubin Albert Bruce  Asante Kotoko - Legia Warszawa Michal Hubnik  Sigma Ołomuniec - Legia Warszawa Jorge Martin Salinas  AS Trenin - Legia Warszawa Merab Gigauri  Torpedo Kutaisi - Jagiellonia Białystok Grzegorz Sandomierski KRC Genk - Jagiellonia Białystok Romell Quioto CD Vida - Wisła Kraków Gervasio Daniel Nunez  Quilmes FC - Wisła Kraków Junior Diaz Club Brugge - Wisła Kraków

Źródło artykułu: WP SportoweFakty
Komentarze (2)
WEZARD
20.06.2013
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
hahaha Pietrasiak, Tosik, Cienciała, Bąk - nie ma to jak udany wojaż. Pojechali jak Polacy na wakacje z tanim biurem podróży. Natomiast Wolski? Jeszcze nie grał, ale dobrze zrobił, idąc do Fior Czytaj całość
avatar
2przemek7_Wrzesnia
20.06.2013
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Nawet nie wiedziałem, że Wilk na Litwie.