W tym artykule dowiesz się o:
22 lata trwała zawodowa kariera Tomasza Frankowskiego. Filigranowy, legendarny już niemal snajper w tym czasie zdobył 294 bramki - 284 na arenie klubowej i 10 w reprezentacji Polski.
Jest wychowankiem Jagiellonii Białystok, z którą w 1992 roku pod wodzą Ryszarda Karalusa sięgnął po mistrzostwo Polski juniorów. Jaga miała diablo zdolny rocznik, ponieważ w tamtej kapeli razem z "Frankiem" występowali Daniel Bogusz, Bartosz Jurkowski, Jacek Chańko, Mariusz Piekarski i Marek Citko.
W tym samym roku zdobył swoją premierową bramkę w ekstraklasie. W przegranym 2:3 spotkaniu z Szombierkami Bytom trafił do siatki rywali z rzutu karnego. Na sześć lat był to jedyny gol "Franka" na najwyższym szczeblu, bowiem od lata 1993 roku był już zawodnikiem RC Strasbourg, z którym w 1995 roku wygrał Puchar Intertoto. We Francji spędził w sumie 5 lat z roczną przerwą na występy w japońskim Nagoya Grampus Eight, gdzie ściągnął go sam Arsene Wenger.
W 1998 roku Frankowski po krótkich testach u Franciszka Smudy w Wiśle Kraków został nowym zawodnikiem Białej Gwiazdy. Już w swoim debiutanckim występie z Polonią Warszawa wpisał się na listę strzelców. Był to jego pierwszy ze 115 ligowych trafień w barwach klubu z Reymonta 22.
W reprezentacji Polski wystąpił 22 razy i zdobył 10 bramek, z czego aż 7 w eliminacjach do mistrzostw świata w Niemczech w 2006 roku, na które ostatecznie nie pojechał.
Zobacz dalej liczby i kalendarium "Franka" oraz tylko na SportoweFakty.pl listę wszystkich bramkarzy i klubów, do których siatki trafiał przez 22 lata gry w piłkę.
Liczby Tomasza Frankowskiego:
7959 - tyle dni trwała zawodowa kariera
7808 - tyle dni dzieli jego pierwszą i ostatnią bramkę w profesjonalnym futbolu
302 - tyle spotkań rozegrał w polskiej ekstraklasie w barwach Jagiellonii i Wisły
294 - tyle bramek zdobył w czasie jej trwania jako zawodnik Jagiellonii Białystok, RC Strasbourg, Nagoya Grampus Eigth, Poitiers FC, FC Martigues, Wisły Kraków, Elche CF, CD Tenerife i Chicago Fire
168 - tyle goli zdobył w polskiej ekstraklasie, co daje mu trzecie miejsce w klasyfikacji najlepszych strzelców wszech czasów za Ernestem Polem (186) i Lucjanem Brychczym (182)
91 - tylu bramkarzy ma na rozkładzie jako zawodnik Jagiellonii, Wisły i reprezentacji Polski (z powodu braków źródłowych musieliśmy zrezygnować z golkiperów, których pokonał podczas gry w klubach zagranicznych)
41 - tyle zdobył bramek w 46 meczach sezonu 2004/2005. 35 w 38 występach dla Wisły i 6 w 8 spotkaniach reprezentacji Polski
32 - tylu klubom strzelał bramki podczas gry w Jagiellonii i Wiśle
22 - tyle razy zagrał w reprezentacji Polski
21 - numer, z którym występował w Wiśle. Od niego nazwę wzięła akademia, którą otworzył w podkrakowskich Skotnikach wraz z Mirosławem Szymkowiakiem i Markiem Koniecznym
10 - tyle bramek zdobył w reprezentacji Polski
5 - tyle mistrzostw Polski (wszystkie z Wisłą) ma na koncie
4 - tyle tytułów króla strzelców zdobył (trzy w barwach Wisły, jeden w barwach Jagiellonii
4 - tyle hat-tricków ustrzelił w polskiej ekstraklasie
KRÓL TOMASZ II
Frankowski jak na supersnajpera przełomu wieków przystało, jest czterokrotnym królem strzelców polskiej ekstraklasy. Sięgał po ten tytuł trzykrotnie jako wiślak (1999, 2001 i 2005) i raz jako zawodnik Jagiellonii (2011).
Poczwórna korona to rekord w historii polskiej ligi. Żaden z zawodników nie zdobył jej więcej razy, a tyle samo tytułów strzeleckich na koncie, co "Franek" mają Włodzimierz Lubański i Kazimierz Kmiecik.
W 1999 roku potrzebował do tego 21 bramek, w 2001 18 trafień, a w 2005 zdobył aż 25 ligowych goli. Z kolei w 2011 roku wystarczyło mu do lauru tylko 14 bramek. Co ciekawe, 25 ukłuć w sezonie 2004/2005 to najlepszy strzelecki dorobek od 1996 roku, kiedy Marek Koniarek w 18-zespołowej ekstraklasie strzelił 26 bramek. Przypomnijmy jednak, że w sezonie 2004/2005 polska liga liczyła tylko 14 drużyn, co oznacza, że do rozegrania było o 8 spotkań mniej.
Od ośmiu lat nikt nie zdobył w polskiej lidze więcej bramek, a i wcześniej napastnicy nie strzelali ćwierć setki goli rokrocznie. W historii rozgrywek ligowych udało się to tylko Jerzemu Podbrożnemu z Lecha Poznań w 1993 roku (25 goli), Józefowi Kohutowi z Wisły Kraków w 1948 (31 goli), Ernestowi Wilimiowskiemu z Ruchu Chorzów w 1934 i 1939 (kolejno 33 i 26 goli), Ludwikowi Gintelowi z Cracovii w 1928 roku (28) i Henrykowi Reymanowi z Wisły w 1927 roku (37 bramek).
Frankowski jest w ogóle trzecim najlepszym strzelcem w historii ekstraklasy. Więcej bramek od niego na najwyższym szczeblu mają tylko Ernest Pol - 186 bramek w 264 meczach - i Lucjan Brychczy - 182 gole w 368 meczach. "Franek" jest jedynym snajperem XXI wieku, który wdarł się do pierwszej "10" tego rankingu.
"Choćby miał na nogach dwie pary kajdanek I tak strzeli gola, to jest przecież Franek"
Pisał Dariusz Zastawny w "Stuletnia nasza historia, czyli Wisła Kraków, Biała Gwiazda w słów orszaku i obrazkach"
168 trafień w ekstraklasie to dorobek, który zasługuje na specjalny hołd i naszym hołdem dla "Łowcy Franka" jest przygotowanie zestawienia WSZYSTKICH bramkarzy, których 39-letni dziś snajper w stanie spoczynku ma na rozkładzie przez 21 lat gry - z przerwami - w ekstraklasie.
Najwięcej, bo po 7 razy, piłkę z siatki po strzałach Frankowskiego w meczach ligowych wyciągali Sebastian Przyrowski i Robert Mioduszewski. , a ogółem "Franek" najczęściej pokonywał Mioduszewskiego, Andrzeja Bledzewskiego i Grzegorza Szamotulskiego - po 8 razy.
W sumie w lista ofiar polowania "Łowcy" na gole w ekstraklasie liczy aż 66 nazwisk, a pierwszym, którego "Franek" pokonał, był w 1992 roku golkiper Szombierek Bytom - Edward Ambrosiewicz. Ostatnim - Radosław Janukiewicz z Pogoni Szczecin. A pierwszym w ogóle, którego pokonał na szczeblu seniorskim, był w 1991 roku w meczu Pucharu Polski Piotr Wojdyga z Widzewa Łódź, którego 17-letni Frankowski zaskoczył strzałem... przewrotką. Co ciekawe, na liście nie ma np. Michała Gliwy.
Pierwszego i ostatniego gola w ekstraklasie Frankowski zdobył z rzutu karnego - oba w barwach Jagiellonii.
W europejskich pucharach Frankowski po 4 gole wbił Gruzinowi Dawitowi Mamardaszwiliemu z WIT Georgia Tbilisi i Holendrowi Dennisowi Gentenaarowi z NEC Nijmegen.
Lista ofiar "Łowcy Franka" w polskiej ekstraklasie:
Imię i nazwisko | Liczba strzelonych bramek |
---|---|
Robert Mioduszewski, Sebastian Przyrowski | 7 |
Piotr Lech, Andrzej Bledzewski, Jarosław Krupski, Waldemar Piątek | 6 |
Andrzej Krzyształowicz, Grzegorz Szamotulski, Sławomir Olszewski, Mariusz Pawełek, Mariusz Liberda | 5 |
Maciej Szczęsny, Bogusław Wyparło, Dariusz Klytta, Marcin Bęben, Jacek Banaszyński, Jarosław Stróżyński, Łukasz Sapela, Zbigniew Robakiewicz | 4 |
Krzysztof Pilarz, Danijel Madarić, Norbert Witkowski, Adam Stachowiak, Maciej Mielcarz, Michał Kokoszanek, Jarosław Tkocz, Radosław Majdan | 3 |
Grzegorz Tomala, Arkadiusz Malarz, Paweł Kieszek, Robert Gubiec, Michal Buchalik, Rafał Kwapisz, Jasmin Burić, Szymon Gąsiński, Richard Zajac, Bojan Isailović, Łukasz Skorupski, Dusan Kuciak | 2 |
Artur Sejud, Andrzej Woźniak, Jędrzej Kędziora, Wojciech Tomasiewicz, Krzysztof Kotorowski, Marek Matuszek, Radostin Stanew, Sylwester Wyłupski, Bartosz Białkowski, Paweł Kapsa, Boris Pesković, Marcin Cabaj, Mateusz Sławik, Jan Mucha, Radosław Cierzniak, Grzegorz Kasprzik, Wojciech Skaba, Marian Kelemen, Bartosz Kaniecki, Michal Pesković, Sebastian Małkowski, Wojciech Małecki, Wojciech Kaczmarek, Jakub Szmatuła, Radosław Janukiewicz, Artur Boruc, Edward Ambrosiewicz | 1 |
Lista ofiar "Łowcy Franka" ogółem w barwach Jagiellonii i Wisły:
Imię i nazwisko | Liczba zdobytych trafień |
---|---|
Grzegorz Szamotulski, Andrzej Bledzewski, Robert Mioduszewski | 8 |
Sebastian Przyrowski | 7 |
Piotr Lech, Jarosław Stróżyński, Jarosław Krupski, Waldemar Piątek | 6 |
Andrzej Krzyształowicz, Dariusz Klytta, Sławomir Olszewski, Mariusz Pawełek, Mariusz Liberda, Norbert Witkowski, Maciej Szczęsny, Zbigniew Robakiewicz | 5 |
Bogusław Wyparło, Marcin Bęben, Jacek Banaszyński, Łukasz Sapela, Jarosław Tkocz, Dawit Mamardaszwili, Dennis Gentenaar | 4 |
Krzysztof Pilarz, Danijel Madarić, Adam Stachowiak, Maciej Mielcarz, Michał Kokoszanek, Jasmin Burić, Radosław Majdan, Zurab Mamaladze, Adnan Guso | 3 |
Grzegorz Tomala, Arkadiusz Malarz, Paweł Kieszek, Robert Gubiec, Michal Buchalik, Rafał Kwapisz, Szymon Gąsiński, Richard Zajac, Bojan Isailović, Łukasz Skorupski, Dusan Kuciak, Sylwester Wyłupski, Radostin Stanew, Radosław Cierzniak, Paweł Kapsa, Jakub Skrzypiec, Marek Przykłota, Juanmi | 2 |
Artur Sejud Andrzej Woźniak Jędrzej Kędziora Wojciech Tomasiewicz Krzysztof Kotorowski Marek Matuszek Bartosz Białkowski Boris Pesković Marcin Cabaj Mateusz Sławik Jan Mucha Grzegorz Kasprzik Wojciech Skaba Marian Kelemen Bartosz Kaniecki Michal Pesković Sebastian Małkowski Wojciech Małecki Wojciech Kaczmarek Jakub Szmatuła Radosław Janukiewicz Artur Boruc Edward Ambrosiewicz Marcin Ludwikowski Sławomir Szymala Dariusz Brzostowski Jasmin Burić Piotr Sikora Piotr Wojdyga, Stipe Pletikososa, Anton Cyrin, Luka Gresak, Roberto Bonano, Nikolaos Michopoulos, Mario Galinović | 1 |
Reprezentacja (powyżej wszystkie jego bramki w kadrze) to jedyny odcinek kariery, na którym Frankowski może czuć się niespełniony. Zadebiutował w drużynie narodowej za kadencji Janusz Wójcik 28 kwietnia 1999 roku. Od "Wuja" dostał jeszcze tylko jedną szansę.
Jerzy Engel postawił na niego dwukrotnie, wybierając zwyczajowo spośród innych snajperów - Emmanuela Olisadebe, Pawła Kryszałowicza czy Marcina Żewłakowa. Za jego kadencji zdobył swoją premierową bramkę w reprezentacji - 15 listopada 2000 roku z Islandią.
16 spotkań Frankowski rozegrał u Pawła Janasa. W czasie eliminacji do mundialu w Niemczech w 2006 roku "Franek" zdobył 7 bramek, przyczyniając się do wywalczenia awansu. Więcej goli - o jeden - od niego strzelił wówczas tylko Maciej Żurawski, ale Frankowski nie znalazł się w 23-osobowej kadrze na mundial. U Leo Beenhakkera zdołał zagrać jeszcze dwukrotnie.
Zaznaczmy, że w czasie EURO 2012 był w sztabie Franciszka Smudy jako trener napastników. Co ciekawe jednak, znalazł się na mistrzostwach Europy w roli szkoleniowca, chociaż w sezonie poprzedzającym czempionat był najskuteczniejszym polskim napastnikiem ekstraklasy...
Bramkarze, którym Frankowski strzelił w barwach drużyny narodowej:
Imię i nazwisko | Liczba strzelonych bramek |
---|---|
Dmitri Kramarenko (Azerbejdżan) | 3 |
Dragoslav Jevrić (Serbia) | 2 |
Arni Arason (Islandia), Alexander Manninger (Austria), Paul Jones (Walia), Paul Robinson (Anglia), Cahangir Hasanzada (Azerbejdżan) | 1 |
Czas na kluby, do których siatki trafiał Frankowski w barwach Jagiellonii i Wisły. Absolutnym numerem "1" na liście trofeów "Łowcy" jest Polonia Warszawa. W meczach z Czarnymi Koszulami zdobył aż 21 bramek, z czego w lidze 20! Ogółem na liście widnieją nazwy aż 32 drużyn klubowych (pomijając ze względu na brak źródeł zagraniczne etapy - zwłaszcza pierwszy - jego kariery).
Są tylko cztery kluby, przeciwko którym Frankowski zagrał w lidze choć raz i nie zdobył ani jednego gola: Siarka Tarnobrzeg, Stal Mielec, KSZO Ostrowiec Świętokrzyski i Górnik Polkowice.
Kluby, którym Frankowski strzelał w ekstraklasie:
Klub | Liczba zdobytych bramek |
---|---|
Polonia Warszawa | 20 |
Lech Poznań | 12 |
Górnik Zabrze, Legia Warszawa | 11 |
Odra Wodzisław Śląski, Pogoń Szczecin | 10 |
GKS Bełchatów, Widzew Łódź, Zagłębie Lubin, Groclin Dyskobolia Grodzisk Wielkopolski | 9 |
Wisła Płock | 8 |
GKS Katowice | 7 |
Amica Wronki | 6 |
Ruch Chorzów, Łódzki Klub Sportowy, Korona Kielce, Ruch Radzionków | 4 |
Arka Gdynia, Polonia Bytom, Piast Gliwice | 3 |
Cracovia, Górnik Łęczna, Podbeskidzie Bielsko-Biała | 2 |
Stomil Olsztyn, Świt Nowy Dwór Mazowiecki, Wisła Kraków, Śląsk Wrocław, Lechia Gdańsk, Szombierki Bytom | 1 |
Kluby, którym Frankowski strzelał w barwach Jagiellonii i Wisły we wszystkich rozgrywkach:
Klub | Liczba zdobytych bramek |
---|---|
Polonia Warszawa | 21 |
Legia Warszawa, Lech Poznań | 13 |
Górnik Zabrze, Widzew Łódź, Amica Wronki | 11 |
Odra Wodzisław Śląski, Pogoń Szczecin, Zagłębie Lubin, Groclin Dyskobolia Grodzisk Wielkopolski | 10 |
GKS Bełchatów | 9 |
Wisła Płock, GKS Katowice | 8 |
Ruch Radzionków, Arka Gdynia, Łódzki Klub Sportowy, Korona Kielce | 5 |
Ruch Chorzów, NEC Nijmegen | 4 |
Polonia Bytom, Piast Gliwice, Zeljeznicar Sarajewo | 3 |
Cracovia, Górnik Łęczna, Podbeskidzie Bielsko-Biała, Stomil Olsztyn, Lechia Gdańsk, Real Saragossa, JKP Jelenia Góra | 2 |
Świt Nowy Dwór Mazowiecki, Wisła Kraków, Śląsk Wrocław, Szombierki Bytom, Koszarawa Żywiec, Szczakowianka Jaworzno, Sokół Ostróda, FC Barcelona, Omonia Nikozja, Panathinaikos Ateny, Hajduk Split, NK Maribor, Irtysz Pawłodar | 1 |
W sobotę 7 września w Białymstoku miało miejsce oficjalne pożegnanie Tomasza Frankowskiego z futbolem. W imprezie zorganizowanej na stadionie Jagiellonii wzięło udział pięć tysięcy kibiców.
Tak jak pierwszego i ostatniego gola w ekstraklasie zdobył z rzutu karnego, tak klamrą w postaci meczu z Ruchem Chorzów spina się też jego przygoda z ekstraklasą.
Kalendarium Tomasza Frankowskiego:
16.08.1974 - narodziny
18.08.1991 – debiut w seniorskim futbolu w meczu Jagiellonia – GKS Bełchatów w II lidze
20.11.1991 - premierowy gol w seniorskim futbolu w meczu Jagiellonia - Widzew Łódź w 1/8 finału Pucharu Polski (1:3, gol na 1:3)
29.08.1992 - debiut w ekstraklasie w meczu Jagiellonia - Ruch Chorzów
07.10.1992 - premierowy gol w ekstraklasie w meczu Jagiellonia – Szombierki Bytom (2:3, gol na 2:2)
28.04.1999 - debiut w reprezentacji Polski w meczu Polska - Czechy (2:1)
14.05.2000 - pierwszy z czterech hat-tricków w ekstraklasie w meczu Wisła Kraków - Górnik Zabrze (6:3, strzelił w sumie cztery gole)
15.11.2000 - premierowy gol w reprezentacji Polski w meczu Polska - Islandia (1:0)
17.10.2004 - 100. gol w ekstraklasie w meczu Wisła Kraków - Odra Wodzisław Śląski (2:1)
12.10.2005 - ostatni gol w reprezentacji Polski w meczu Polska - Anglia (1:2)
02.09.2006 - ostatni występ w reprezentacji Polski w meczu Polska - Finlandia (1:3)
06.04.2013 - ostatni gol w ekstraklasie w meczu Jagiellonia - Pogoń Szczecin (1:0), dzięki którym przeskoczył w klasyfikacji najlepszych strzelców w historii ekstraklasy Gerarda Cieślika i wskoczył na podium 11.05.2013
- 300. występ w ekstraklasie w meczu Jagiellonia - Legia Warszawa
02.06.2013 - ostatni występ w ekstraklasie w meczu Jagiellonia - Ruch Chorzów