W tym artykule dowiesz się o:
Biliński już w wieku 18 lat zadebiutował w I zespole Śląska Wrocław. W sezonie 2006/2007 zagrał w 6 II-ligowych meczach drużyny Jana Żurka, ale jesień 2007 roku spędził na nieudanym wypożyczeniu do III-ligowego Gawinu Królewska Wola. Wiosną był z powrotem w Śląsku, ale grał tylko w rezerwach.
W sezonie 2008/2009 wystąpił w 25 meczach Młodej Ekstraklasy, w których zdobył 21 goli. Został królem strzelców młodzieżowym rozgrywek i został wybrany najlepszym graczem ligi, ale to nie dało mu przepustki do gry w pierwszym zespole seniorów. Owszem, przez w sezonach 2008/2009 i 2009/2010 zaliczył 20 występów w ekstraklasie i zdobył jednego gola, ale był tylko zmiennikiem Tomasza Szewczuka i Vuka Sotirovicia.
Wiosnę rozgrywek 2009/2010 - już jako król strzelców ME - spędził na wypożyczeniu do I-ligowego Znicza Pruszków (4 gole w 11 meczach). Jesienią 2010/2011 był wypożyczony do I-ligowego Górnika Polkowice (bez goli w 13 występach). W styczniu 2011 roku trafił do II-ligowej Wisły Płock, dla której tylko wiosną zdobył 12 goli w 13 meczach, pomagając w awansie na zaplecze ekstraklasy. W I lidze nie szło mu już tak dobrze, ale zakończył sezon z 10 golami w 33 spotkaniach.
Po sezonie wrócił do Śląska, ale świeżo upieczony mistrz Polski puścił go wolno i Biliński ruszył do Wilna, gdzie w lipcu związał się z Żalgirisem. Chwilę później trenerem litewskiego klubu został Marek Zub. Biliński w 15 meczach drugiej części sezonu strzelił 13 goli i przyczynił się do zdobycia wicemistrzostwa Litwy, a w sezonie 2013 wraz z Zubem i Jakubem Wilkiem po 14 latach przerwy odzyskali dla Żalgirisu mistrzostwo kraju.
Biliński w mistrzowskim sezonie zdobył 21 goli i zaliczył 6 asyst, co dało mu przepustkę do mocniejszej od litewskiej ligi rumuńskiej. A jak potoczyły się losy innych królów strzelców i Piłkarzy Sezonu Młodej Ekstraklasy?
Kamil Biliński (król strzelców ME i Piłkarz Sezonu ME 2008/2009) po Młodej Ekstraklasie*: Bilans w polskiej ekstraklasie: 11 meczów / 0 goli Bilans w polskiej I lidze: 54 mecze / 14 goli Bilans w polskiej II lidze: 17 meczów / 13 goli Bilans w litewskiej ekstraklasie: 46 meczów / 34 gole Kluby: Śląsk Wrocław (ekstraklasa), Znicz Pruszków (I liga), Górnik Polkowice (I liga), Wisła Płock (II i I liga), Żalgiris Wilno (litewska ekstraklasa), Dinamo Bukareszt (rumuńska ekstraklasa).
* - po sezonie, w których zdobył tytuły w ME
Pierwszym królem strzelców i zarazem najlepszym piłkarzem I edycji Młodej Ekstraklasy w sezonie 2007/2008 był Marcin Wodecki. Wychowanek RKP Rybnik trafił na Roosevelta akurat latem 2007 roku z myślą o drużynie, która ma rywalizować w nowo powstałej lidze młodzieżowej.
"Pszczółka" na tytuł króla strzelców i najlepszego zawodnika rozgrywek zapracował 17 golami w 26 występach. Dobrą dyspozycją w Młodej Ekstraklasie nie przekonał jednak do siebie Ryszarda Wieczorka, który w dorosłej lidze postawił na niego w 2 meczach łącznie przez 35 minut...
Wodecki nie przebił się do wyjściowego składu seniorów Górnika także w kolejnym sezonie. Jesienią zagrał dla zabrzan w 11 meczach, a rok 2009 spędził na wypożyczeniu do Odry Wodzisław Śląski. Wrócił na Roosevelta na rundę wiosenną, w której Górnik wywalczył awans do ekstraklasy i miał w tym swój udział, będąc podstawowym zawodnikiem w zespole Adama Nawałki. Obecny selekcjoner reprezentacji Polski stawiał na niego jeszcze przez półtora roku, ale na początku minionego roku oddał go do Podbeskidzia Bielsko-Biała na wypożyczenie, które zostało ponowione latem.
Marcin Wodecki (król strzelców ME i Piłkarz Sezonu ME 2007/2008) po Młodej Ekstraklasie*: Bilans w polskiej ekstraklasie: 103 mecze / 3 gole Bilans w polskiej I lidze: 11 meczów / 2 gole Kluby: Górnik Zabrze (ekstraklasa), Odra Wodzisław Śląski (ekstraklasa), Górnik Zabrze (I liga i ekstraklasa), Podbeskidzie Bielsko-Biała (ekstraklasa).
* - po sezonie, w których zdobył tytuły w ME
Sezon 2009/2010 był pierwszym, w którym król strzelców Młodej Ekstraklasy nie został równocześnie wybrany Piłkarzem Sezonu. Pierwszy tytuł z 13 golami w 20 spotkaniach wywalczył Jakub Kaszuba z Cracovii, a najlepszym zawodnikiem został uznany Jakub Kosecki z Legii Warszawa.
"Kasza" kompletnie przepadł dla zawodowej piłki. Wychowanek Bałtyku Gdynia sięgając po koronę króla strzelców ME, miał już na koncie 11 występów i debiutanckiego gola w ekstraklasie w sezonie 2008/2009, ale wówczas stracił pół roku przez uraz obojczyka, którego nabawił się w przerwie zimowej. Kto wie, jakby potoczyła się jego kariera, gdyby nie ta kontuzja, bowiem Artur Płatek widział w nim napastnika numer "1" Cracovii.
Taki sam bilans w seniorskiej lidze miał w edycji 2009/2010, w której do tego dołożył 13 trafień w ME. Po sezonie jednak, gdy Oresta Lenczyka w roli trenera Pasów zastąpił Rafał Ulatowski, Kaszuba musiał szukać szczęścia gdzie indziej - "Ula" nie widział dla niego miejsca w zespole. Młody napastnik od razu definitywnie rozstał się z Cracovią, wrócił do Bałtyku, ale do poważnej piłki już nie. Grał na trzecim froncie w macierzystym klubie, Kaszubii Kościerzyna i Gryfie Wejherowo, ale w czerwcu minionego roku zawiesił karierę i postawił na naukę.
Lepiej potoczyły się losy Koseckiego, chociaż na prawdziwą szansę w Legii musiał czekać jeszcze dwa lata. Na sezon 2010/2011 został wypożyczony do I-ligowego Łódzkiego Klubu Sportowego, z którym awansował do ekstraklasy i został wybrany w plebiscycie Polskiego Związku Piłkarzy najlepszym młodym piłkarzem I ligi 2010 i 2011 roku.
W sezonie 2011/2012 Maciej Skorża nie widział jednak dla niego miejsca w swoim zespole i po rozegraniu zaledwie 167 minut w rundzie jesiennej wiosną Kosecki zdecydował się na wypożyczenie do Lechii Gdańsk. Latem 2012 roku wrócił na Łazienkowską 3, gdzie Jan Urban postawił na niego z miejsca, a ten odwdzięczył się 9 golami i 4 asystami, które dołożył do mistrzostwa Polski.
Jakub Kaszuba (król strzelców ME 2009/2010) po Młodej Ekstraklasie*: Bilans w polskiej ekstraklasie: - Bilans w polskiej II lidze: 54 mecze / 7 goli Kluby: Bałtyk Gdynia (II liga), Kaszubia Kościerzyna (II liga), Gryf Wejherowo (II liga) - teraz bez klubu.
Jakub Kosecki (Piłkarz Sezonu ME 2009/2010) po Młodej Ekstraklasie*: Bilans w polskiej ekstraklasie: 46 meczów mecze / 11 goli Bilans w polskiej I lidze: 26 meczów / 1 goli Reprezentacja Polski: 5 meczów / 1 gol Kluby: Legia Warszawa (ekstraklasa), Łódzki Klub Sportowy (I liga), Legia Warszawa (ekstraklasa), Lechia Gdańsk (ekstraklasa), Legia Warszawa (ekstraklasa).
* - po sezonie, w których zdobył tytuł w ME
Sezon 2010/2011 to był na boiskach Młodej Ekstraklasy sezon Łukasza Teodorczyka, który z 15 golami w 21 meczach został królem strzelców i został też wybrany Piłkarzem Sezonu, a wszystko to ledwie w 20 miesięcy po tym jak trafił do Polonii Warszawa z IV-ligowej Wkry Żuromin.
W sezonie 2010/2011 zadebiutował w ekstraklasie, ale rozegrał w niej tylko 6 spotkań, ale w kolejnym roku zaczął śmielej pukać do wyjściowego składu Czarnych Koszul, a konkurencję miał dużą, bo w osobach Władimira Dwaliszwiliego, Edgara Caniego czy ściągniętego po dobrym sezonie z Górnika Zabrze Daniela Sikorskiego.
"Teo" rozkwit jednak dopiero w rundzie jesiennej sezonu 2012/2013, kiedy z Polonii odeszli najdrożsi w utrzymaniu zawodnicy, a trenerem został Piotr Stokowiec. W 13 meczach zdobył 5 bramek i zaliczył 6 asyst, co zaowocowało przenosinami do Lecha Poznań, którego dziś jest najlepszym strzelcem i debiutem w reprezentacji Polski.
Łukasz Teodorczyk (król strzelców ME i Piłkarz Sezonu ME 2010/2011) po Młodej Ekstraklasie*: Bilans w polskiej ekstraklasie: 61 meczów / 19 goli Reprezentacja Polski: 4 mecze / 3 gole Kluby: Polonia Warszawa (ekstraklasa), Lech Poznań (ekstraklasa).
* - po sezonie, w których zdobył tytuły w ME
W sezonie 2011/2012 królem strzelców Młodej Ekstraklasy ponownie został polonista - Michał Grunt, który zdobył 14 goli w 25 występach. Tytuł Piłkarza Sezonu przyznano jednak Michałowi Efirowi z drugiego warszawskiego klubu, Legii.
Grunt do Polonii trafił latem 2011 roku z Zagłębia Sosnowiec i rok później z powrotem był zawodnikiem swojego macierzystego klubu. Został Sosnowcem, choć już wtedy był nim zainteresowany portugalski SC Braga, do którego trafił w lipcu 2013 roku. Pewnie stałoby się to wcześniej, ale we wrześniu 2012 roku doznał poważnej kontuzji, której leczenie zajęło kilka miesięcy. Dziś jest zawodnikiem II drużyny portugalskiego klubu.
Kontuzje i kolejne operacje wyhamowały też karierę Efira. Młody napastnik Legii od lata 2012 roku, kiedy otrzymał tytuł dla najlepszego piłkarza Młodej Ekstraklasy, do października minionego roku przechodził tylko operacje i rehabilitacje. Przez ostatnie półtora roku zagrał raptem w 4 meczach III-ligowych rezerw Legii w październiku i... doznał urazu mięśnia dwugłowego uda.
Michał Grunt (król strzelców ME 2011/2012) po Młodej Ekstraklasie*: Bilans w polskiej ekstraklasie: - Bilans w polskiej II lidze: 6 meczów / 0 goli Bilans w portugalskiej II lidze: 7 meczów / 1 gol Kluby: Zagłębie Sosnowiec (II liga),SC Braga II (portugalska II liga).
Michał Efir (Piłkarz Sezonu ME 2011/2012) po Młodej Ekstraklasie*: Bilans w polskiej ekstraklasie: 0 meczów Kluby: Legia Warszawa (ekstraklasa).
* - po sezonie, w których zdobył tytuł w ME
Młoda Ekstraklasa ostatecznie okazała się być niewypałem. Niech o tym jak po macoszemu była traktowana pod koniec swojego istnienia świadczy to, że w ostatniej edycji nawet nie wybierano Piłkarza Sezonu...
Ostatnim królem strzelców ME został natomiast Kamil Zieliński z Pogoni Szczecin. 19-latek w 19 meczach zdobył 13 bramek, ale aż 9 goli strzelił w pierwszych 5 spotkaniach minionego sezonu.
Debiutu w I zespole Pogoni jeszcze się nie doczekał. Nie umożliwili mu go ani Artur Skowronek, ani Dariusz Wdowczyk. Na razie gra w III-ligowych rezerwach. Jesienią w 11 meczach na tym szczeblu strzelił 1 gola - z rzutu karnego.
Kamil Zieliński (król strzelców ME 2012/2013) po Młodej Ekstraklasie*: Bilans w polskiej ekstraklasie: 0 meczów. Bilans w polskiej III lidze: 11 meczów / 1 gol Kluby: Pogoń Szczecin II (III liga).
* - po sezonie, w których zdobył tytuł w ME