Raport SportoweFakty.pl: Nastoletni emigranci przepadają za granicą

"Im szybciej wyjedziesz, tym lepiej" - słyszą młodzi polscy piłkarze od swoich doradców. Tymczasem emigracja w wieku nastu lat raczej odbija im się czkawką, niż jest przepustką do wielkiej kariery.

Maciej Kmita
Maciej Kmita
19-letni Paweł Dawidowicz we wtorek, dokładnie w dzień swoich 19. urodzin, podpisał pięcioletni kontrakt z Benfiką Lizbona. Lechia Gdańsk otrzyma za niego od portugalskiego hegemona ok. 2 mln euro. Swoją część z tej kwoty dostanie te Sokół Ostróda, którego młody pomocnik jest wychowankiem, a który opuścił na rzecz Lechii w 2011 roku.   Dawidowicz przenosi się do mistrza Portugalii, mając na koncie ledwie 31 występów w T-Mobile Ekstraklasie, w której zadebiutował 30 maja 2012 roku w meczu z Zagłębiem Lubin.
Jak ocenia swoje szanse na regularną grę w zespole finalisty ostatnich dwóch edycji Ligi Europejskiej? - Nie chcę w pierwszym sezonie trafić do rezerw, albo zostać wypożyczonym do innego klubu. Zamierzam podjąć rękawicę i z całych sił walczyć o miejsce w składzie. Portugalczycy twierdzą, że piłka nożna jest bardzo prosta i to prawda. Jak będę wyglądał na treningach tak zostanę oceniony. Natomiast za rok przekonamy się, czy skorzystałem z tej szansy. Wiem jednak, że teraz wszystko zależy ode mnie i wszystko jest w moich rękach.Paweł Dawidowicz w T-Mobile Ekstraklasie:

Kluby Występy Bramki Lata gry
Lechia Gdańsk 31 1 2012-2014

   Choć polscy piłkarze opuszczają T-Mobile Ekstraklasę najszybciej, jak się da, to jednak zagraniczne transfery z udziałem nastolatków są rzadkością. Jak radzili sobie poprzednicy Dawidowicza, którzy mając naście lat i już pewne ligowe doświadczenie, wyjechali do mocniejszych, zachodnich lig?

Zabraknie w tym zestawieniu piłkarzy pokroju Grzegorza Krychowiaka, Wojciecha Szczęsnego czy Piotra Zielińskiego, którzy wyjechali we wczesnym wieku juniorskim bez kontaktu z polską piłką seniorską.

Paweł Dawidowicz podąży śladem:

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Piłkę Nożną na Facebooku
inf. własna
Zgłoś błąd
Komentarze (6)
 • Sergh Khan Zgłoś komentarz
  "Im szybciej wyjedziesz, tym lepiej" - słyszą młodzi polscy piłkarze od swoich doradców. Kim są ci doradcy? To ludzie którym nie za bardzo zależy na prawidłowym rozwoju swoich
  Czytaj całość
  podopiecznych. Menażerowie z bożej łaski liczący tylko na szybki zysk na transferze młodego piłkarza na zachód.Efekt to kolejny stracony talent obijający się gdzieś po rezerwach. Traci piłkarz, jego klub i cała nasza piłka.
  • feanorr Zgłoś komentarz
   Kariera Roberta Lewandowskiego powinna być wzorem dla młodych gwiazdeczek. Zapracuj na swoje, wyjedź z kraju jako KTOŚ. Dopiero potem pomyśl o wyjeździe.
   • Wars Zgłoś komentarz
    Ci młodzi,którzy wyjeżdżają sami są sobie winni lub naciągani przez innych na wyjazd goniąc za forsą. Każdy z nich nie zastanawia się czy będzie grał, ale w zamian mają wyższe
    Czytaj całość
    zarobki. Forsa dla młodego piłkarza powinna być na drugim miejscu ...... przede wszystkim powinni grać. Ale to ich wybór i tylko najlepsi .... umieją z tego skorzystać i wykorzystać swoje nabyte umiejętności.
    • sebam Zgłoś komentarz
     Najlepiej wyszli Ci ktorzy nie grali u nas typu Szczęsny,Krychowiak bo nie robili tego co inni typu grałem sezon dwa strzeliłem bramke z 2 metrów i czas na wyjazd.
     • klops22 Zgłoś komentarz
      Optymalny wiek do wyjazdu to 21-23 lata i dwa, trzy sezony w ekstraklasie. Polscy piłkarze przez luki w szkoleniu później dojrzewają - 21-letni Polak to 19-letni Słowak, Niemiec czy
      Czytaj całość
      Szwajcar.