W tym artykule dowiesz się o:
Polskę w rozgrywkach Ligi Europejskiej 2014/2015 reprezentować będą wicemistrz Polski Lech Poznań, trzecia ekipa minionego sezonu T-ME Ruch Chorzów oraz zdobywca Pucharu Polski Zawisza Bydgoszcz. [ad=rectangle] Dla tego ostatniego klubu to debiut w rozgrywkach pod auspicjami UEFA. Bydgoszczanie co prawda latem 1993 roku wystąpili w Pucharze Intertoto, ale nie był oficjalnymi europejskimi rozgrywkami (stał się nimi dopiero od 1995, kiedy przejęła go UEFA). Niebiesko-czarni w jedynym swoim występie na arenie międzynarodowej w fazie grupowej rywalizowali z Rapidem Wiedeń (1:1), Halmstad BK (1:2), Broendby Kopenhaga (6:1) i Jantą Gabrovo (0:0), zajmując 2. miejsce w grupie bez awansu do dalszej rundy. Zawiszy wraca zatem na europejską arenę po 21 latach przerwy.
Ruch Chorzów w Europie nie było tylko przez jedną edycję. W sezonie 2012/2013 jako ówczesny wicemistrz Polski Niebiescy wystartowali w eliminacjach Ligi Europejskiej. W II rundzie gładko rozprawili się z macedońskim Metalurgkiem Skopje (3:0, 3:1), ale w kolejnej fazie musieli uznać wyższość Viktorii Pilzno (0:2, 0:5).
Wreszcie Lech Poznań zagra zagra w eliminacjach Ligi Europejskiej po raz trzeci z rzędu. W minionym roku Kolejorz dość nieoczekiwanie zatrzymał się już na drugiej przeszkodzie, przegrywając dwumecz w ramach III rundy eliminacji z litewskim Żalgirisem Wilno (0:1, 2:1).
Rywalem Zawiszy w II rundzie eliminacji LE 2014/2015 będzie belgijski Zulte Waregem, Ruch Chorzów zagra ze zdobywcą Pucharu Liechtensteinu i świeżo upieczonym beniaminkiem szwajcarskiej ekstraklasy FC Vaduz, a Lech zmierzy się z wicemistrzem Estonii JK Nomme Kalju. Pierwsze mecze zostaną rozegrane 17 lipca, a rewanże tydzień później.
Dla każdej z tych drużyn będzie to pierwsza w historii rywalizacja z przeciwnikami z tych krajów. A jak w przeszłości w starciach z reprezentantami tych państw radziły sobie polskie zespoły klubowe?
Najstarsza i zarazem najbogatsza w wydarzenia jest rywalizacja polsko-belgijska. Nadwiślańskie zespoły wpadały na belgijskich przeciwników w europejskich pucharach w sumie 14 razy i wygrały tylko 3 z 13 decydujących o awansie do kolejnej rundy dwumeczów (raz doszło do spotkania w grupie bez rewanżu). [ad=rectangle] Belgijską przeszkodę udało się pokonać tylko Legii Warszawa w 1970 roku, Wiśle Kraków w 1976 i 1978 roku oraz Śląskowi Wrocław w minionym sezonie. Sukces WKS-u w dwumeczu z Club Brugge był tym większy, że wrocławianie przełamali trwającą 25 lat niemoc polskich drużyny z rywalami z Belgii.
Z Zulte Waregem nie rywalizowała jeszcze żadna z polskich ekip klubowych.
Polsko-belgijskie pojedynki w europejskich pucharach:
Estońska piłka klubowa od pięciu lat kojarzy się nam przede wszystkim z upokarzającą porażką, jakiej z rąk Levadii Tallin doznała Wisła Kraków. Biała Gwiazda Macieja Skorży, która w cuglach zdobyła mistrzostwo Polski 2008/2009, a rok wcześniej zdołała pokonać nawet FC Barcelonę Josepa Guardioli, latem 2009 roku swój marsz do upragnionej przez Bogusława Cupiała zakończyła już na pierwszej przeszkodzie. Dla krakowskiej drużyny nie było wówczas żadnego usprawiedliwienia. [ad=rectangle] Była to dopiero druga polsko-estońska rywalizacja w europejskich pucharach. 11 lat wcześniej Polonia Warszawa pewnie pokonała w dwumeczu Tallinę Sadam. Lech również zagra w Tallinie. Nomme, z którego wywodzi się wicemistrz Estonii, to bowiem dzielnica stolicy tego kraju.
JK Nomme Kalju w drodze do II rundy eliminacji pokonał islandzki Fram Reykjavik (1:0 i 2:2).
Polsko-estońskie pojedynki w europejskich pucharach:
Rywalizacja Ruchu z FC Vaduz będzie dopiero drugą polskiej drużyny z przeciwnikiem z Liechtensteinu. Przed 14 lat w eliminacjach Pucharu UEFA prowadzona wówczas przez Stefana Majewskiego Amica Wronki bez problemu ograła FC Vaduz. [ad=rectangle] Rywal Niebieskich w minionym sezonie po raz 43. w historii zdobył Puchar Liechtensteinu i wygrał szwajcarską II ligę, wracając tym samym do tamtejszej ekstraklasy po pięciu latach przerwy.
W rundzie wstępnej eliminacji LE 2014/2015 ekipa z Księstwa pokonała debiutujący w europejskich rozgrywkach College Europa FC 3:0 i 1:0.
Polsko-liechtensteińskie pojedynki w europejskich pucharach: