MŚ U-20: 10 "gwiazd jutra" - zapamiętajcie te nazwiska

W sobotę wystartowały XX mistrzostwa świata U-20. Do Nowej Zelandii, która jest gospodarzem jubileuszowego turnieju, zjechały gwiazdy przyszłości. Jest wśród nich nowy [tag=5347]Lionel Messi[/tag]?

Maciej Kmita
Maciej Kmita

Mistrzostwa świata U-20 2015 to XX edycja mundialu w tej kategorii wiekowej. Pierwsza odbyła się w 1977 roku w Tunezji, a po złoto sięgnął Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich. Turniej odbywa się w cyklu dwuletnim, a od 1997 roku biorą w nim udział 24 zespoły (wcześniej 16). Przed dwoma laty w Turcji najlepsza okazała się Francja, ale na turniej w Nowej Zelandii Trójkolorowi nie awansowali.


Najwięcej triumfów w tej kategorii wiekowej ma na koncie Argentyna, która wygrywała MŚ U-20 sześciokrotnie. Tuż za nią plasuje się Brazylia z pięcioma mistrzostwami, Portugalia wygrała młodzieżowy mundial dwukrotnie, a po jednym złotym medalu w kolekcji mają Ghana, Hiszpania, ZSRR, RFN, Francja i Jugosławia.

Europę na XX turnieju o mistrzostwo świata U-20 reprezentują Austria, Niemcy, Portugalia, Serbia, Ukraina i Węgry. Z kolei Mjanma, Senegal i Fidżi zaliczą debiut na młodzieżowym mundialu. Polska po raz ostatni wystąpiła na tej imprezie w 2007 roku. Prowadzeni przez Michała Globisza Biało-Czerwoni rywalizowali w fazie grupowej z Brazylią, USA oraz Koreą Południową i awansowali do 1/8 finału z 2.miejsca, ale na tym etapie musieli uznać wyższość Argentyny z Sergio AgueroAngelem di Marią czy Everem Banegą w składzie. Polakom na pocieszenie pozostał fakt, że odpadli z rywalizacji z późniejszymi mistrzami świata.

Królem strzelców i najlepszym graczem tamtego turnieju został wybrany wspomniany Aguero. MŚ U-20 to kokon, w którym rozkwitają przyszłe gwiazdy futbolu.Najlepszym zawodnikiem MŚ U-20 2013 był Paul Pogba, a w 2005 roku furorę w Holandii robił Lionel Messi, który zgarnął nie tylko tytuł dla gracz turnieju, ale też koronę króla strzelców. To właśnie na młodzieżowym mundialu szersza publiczność usłyszała też o Adriano, Luisie Figo, Rui Coście, Robercie Prosineckim, Davorze Sukerze czy wreszcie o samym Diego Maradonie.

Kto może pójść w ich ślady? SportoweFakty.pl wytypowały 10 potencjalnych "gwiazd jutra", które biorą udział w XX MŚ U-20.

Jan Tomaszewski o wyborach FIFA:
Źródło: RUPTLY/x-news
Kto zostanie mistrzem świata U-20?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Piłkę Nożną na Facebooku
inf. własna
Zgłoś błąd
Komentarze (3)