Nie tylko "Lewy" - najbardziej spektakularne występy Polaków w historii futbolu

Wyczynem Roberta Lewandowskiego żyje dziś cały świat, ale nasz piłkarz nie pierwszy raz rzucił na kolana piłkarskie środowisko. Zapraszamy na przegląd najbardziej spektakularnych występów Polaków w historii futbolu.

Maciej Kmita

O wtorkowym występie Roberta Lewandowskiego przeciwko VfL Wolfsburg mówi cały świat futbolu i nie tylko. Strzelając pięć goli w niespełna dziewięć minut, kapitan reprezentacji Polski pobił kilka rekordów i wykonał krok w kierunku piłkarskiej nieśmiertelności. "Lewy" zaczął mecz z wicemistrzem Niemiec na ławce Bayernu Monachium, do gry wszedł w przerwie, gdy jego zespół przegrywał 0:1, a w 59. minucie miał już na koncie pięć bramek!

Lewandowski został autorem najszybszego hat-tricka (201 s), czteropaka (342 s) i pięciopaka (539 s) w historii Bundesligi. Nigdy wcześniej żaden zmiennik nie strzelił też więcej niż trzech goli w meczu niemieckiej ekstraklasy. Pięć trafień zaliczył w 8 minut i 59 sekund i to też rekord, biorąc pod uwagę cztery najważniejsze ligi Starego Kontynentu: niemiecką, włoską, angielską i hiszpańską.

- To było szalone. Po prostu strzelałem i nie myślałem o tym, co będzie później. Pięć bramek - to niesamowity wieczór - mówił "na gorąco" po meczu Lewandowski, a Josep Guardiola nie mógł uwierzyć w to, co widział: - Ludzie pytają mnie: "co się stało?", a ja odpowiadam: "nie mam pojęcia!". Nie wszystko da się wytłumaczyć. Nigdy wcześniej nie doświadczyłem podobnej sytuacji - ani jako piłkarz, ani jako trener.

- Wiedziałem, że prędzej czy później Robert może zostać takim piłkarzem dla Bayernu Monachium jak Ronaldo dla Realu czy Messi dla Barcelony. Robert to fenomenalny piłkarz. Kosmita na boisku - to z kolei słowa Cezarego Kucharskiego z rozmowy z WP SportoweFakty.

Wtorkowym wyczynem "Lewego" żyje dziś cały świat, ale polski piłkarz nie pierwszy raz rzucił na kolana piłkarskie środowisko. Mało tego, sam Lewandowski już raz był na świeczniku, gdy 24 kwietnia 2013 roku wbił cztery gole Realowi Madryt w półfinale Ligi Mistrzów i do dziś jest jedynym piłkarzem w historii, który ustrzelił czteropak na tym etapie rozgrywek!

Zapraszamy na przegląd najbardziej spektakularnych występów Polaków w historii futbolu.