Ekstraklasa otwarta na cały świat

Zdjęcie okładkowe artykułu:
zdjęcie autora artykułu

Na polskich boiskach piłkarze ze Słowacji czy Czech, jak również z krajów bałkańskich czy nawet Brazylii, nie budzą już żadnej sensacji. W Ekstraklasie grają jednak zawodnicy z krajów egzotycznych. O kim mowa? I jak się sprawują?

1
/ 9

W Ekstraklasie występować będzie dwóch piłkarzy z Senegalu - Boubacar Dialiba (na zdjęciu) z Cracovii oraz Elhadji Pape Diaw, którego co właśnie pozyskała Korona Kielce.

Dialiba występuje w Europie od 2006 roku. Najpierw był związany z Zeljeznicarem Sarajewo, dla którego w 71 meczach zdobył 21 bramek. W 2008 roku przeniósł się z Bośni i Hercegowiny do Realu Murcia, w którym zaliczył 15 występów i zdobył dwa gole. Od 2009 roku występował w belgijskim KV Mechelen i jego bilans dla tego klubu to 115 meczów, 15 asyst i 17 goli. Zawodnik ma podwójne obywatelstwo: senegalskie oraz bośniackie. Zaliczył występy w bośniackiej "młodzieżówce" i kadrze A Senegalu. Dla Pasów w Ekstraklasie rozegrał już 36 meczów. Strzelił sześć bramek i miał trzy asysty.

Pape Diaw, młodzieżowy reprezentant Senegalu, był sprawdzany przez sztab szkoleniowy Korony podczas pobytu zespołu na Cyprze. Dobre występy w dwóch sparingach spowodowały, że pojawił się we wtorek w Kielcach, gdzie po pomyślnym przejściu testów medycznych i dopięciu wszelkich formalności podpisał roczny kontrakt z opcją przedłużenia go o kolejne 12 miesięcy. Nowy stoper Korony wraz ze swoją drużyną narodową U-23 wywalczył przed miesiącem czwarte miejsce na mistrzostwach Afryki. Jego ostatnim klubem był belgijski drugoligowiec AS Verbroedering Geel, w którego barwach wystąpił zaledwie trzy razy.

2
/ 9

Po przyjściu Ryoty Morioki do Śląska Wrocław powiększyła się japońska kolonia w naszym kraju. Tym najbardziej znanym jest Takafumi Akahoshi (na zdjęciu) z Pogoni Szczecin. Ten na boiskach Ekstraklasy rozegrał 93 mecze, strzelając dwanaście goli i notując 19 asyst.

Piłkarzem Podbeskidzie Bielsko-Biała jest natomiast Kohei Kato. Do Górali ten piłkarz trafił z mistrza Czarnogóry - FK Rudar Pljevlja. W naszej lidze bramki jeszcze nie strzelił, a zagrał w dwudziestu meczach. Popisał się za to jedną asystą.

Ryota Morioka to piłkarz pozyskany przez Śląsk kilkanaście dni temu. Ma być gwiazdą Ekstraklasy, a w Japonii należał do czołowych pomocników ligi. Przez całą seniorską karierę był związany z Vissel Kobe, dla którego rozegrał 160 spotkań, zdobywając 26 bramek i notując 29 asyst.

3
/ 9

Po boiskach Ekstraklasy biega także dwóch zawodników z Ghany - Abdul Aziz Tetteh (na zdjęciu) broniący barw Lecha Poznań oraz Frank Adu Kwame z Podbeskidzia.

Tetteh przed przyjściem do Kolejorza występował w greckim klubie Platanias Chania. Wcześniej reprezentował również barwy m.in. Udinese Calcio, Xerez oraz Granada. Na boiskach Ekstraklasy pojawił się w trzynastu meczach. Nie strzelił gola i nie zaliczył asysty.

Dłuższy staż w Polsce ma Adu Kwame., który swoich sił najpierw próbował w LZS-ie Piotrówka. Następnie trafił do drużyny Górali. W Ekstraklasie zagrał już w pięćdziesięciu meczach, strzelił jednego gola i popisał się trzema asystami.

4
/ 9

Piłkarzem Górnika Zabrze jest zawodnik z Zimbabwe, Dzikamai Gwaze. Jest jednak wystawiony na listę transferową.

Jego bilans w Ekstraklasie nie jest imponujący. To tylko 22 mecze, jedna strzelona bramka i cztery asysty. Dzikamai Gwaze w Polsce przebywa już jednak od kilku ładnych lat.

5
/ 9

Po polskich boiskach biega także Haitańczyk Donald Guerrier (na zdjęciu). Ten trafił do Wisły Kraków w 2013 roku z haitańskiej Ameriki des Cayes. Dla Białej Gwiazdy zagrał już w 69 meczach, w których strzelił osiemnaście goli i miał sześć asyst.

W Wiśle występuje także Emmanuel Sarki - Nigeryjczyk, który otrzymał paszport Haiti. Ten dla drużyny z Krakowa zdobył dwa gole i miał jedenaście asyst.

Innym Nigeryjczykiem w naszej lidze jest Celestine Lazarus z Podbeskidzia Bielsko-Biała, który w minionym sezonie występował w II-ligowym słowackim FK Bodva Moldava nad Bodvou, dla którego rozegrał 24 spotkania. Wcześniej był związany z klubami niższych lig węgierskich. To 23-letni stoper.

6
/ 9

Gwinea Bissau - państwo w zachodniej Afryce to ojczyzna zawodnika Lechii Gdańsk, Rudinilsona Silvy. W drużynie biało-zielonych Rudinilson nie jest jednak piłkarzem podstawowego składu.

21-letni obrońca zagrał do tej pory w zaledwie pięciu meczach w Ekstraklasie. Występuje głównie w III-ligowych rezerwach Lechii.

7
/ 9

Ricardo Nunes jest zawodnikiem Pogoni Szczecin od sezonu 2014/15. Reprezentował Portugalię w kategoriach młodzieżowych, po czym wybrał grę dla RPA, gdzie urodził się.

Piłkarz zmagał się z problemami zdrowotnymi przez co w Ekstraklasie rozegrał do tej pory 29 spotkań. W nich popisał się czterema asystami. Teraz ma być już jednak do dyspozycji Czesława Michniewicza.

8
/ 9

Pod koniec stycznia Ismael Kam Traore został nowym piłkarzem Pogoni Szczecin. Decyzję o zakontraktowaniu skrzydłowego poprzedziła długa obserwacja. 22-latek z Wybrzeża Kości Słoniowej podpisał kontrakt na pół roku z opcją przedłużenia.

Sprowadzenie piłkarza do Szczecina jest efektem współpracy Pogoni z Espanyolem Barcelona. Ismael Kam Traore ma za sobą występy w rezerwach Mallorki, a ostatnio reprezentował trzecioligowca z Hiszpanii Olot CF. Trener Michniewicz obserwował nowego zawodnika już w trakcie rundy jesiennej. Następnie postanowił obejrzeć go w okresie wyłącznie treningowym. Efekt długich testów jest pozytywny dla Iworyjczyka.

Jego pozycję w zespole osłabia na starcie fakt, że nie posiada paszportu kraju Unii Europejskiej.

9
/ 9

W Lechu Poznań występuje natomiast Gambijczyk. Kebba Ceesay urodził się 14 listopada 1987 roku w Bakau. Na świat przyszedł w Gambii, ale karierę piłkarską rozpoczynał w szwedzkim IK Brage. Na półwysep skandynawski przybył z rodziną, gdy miał 13 lat. W 2007 roku przeszedł do stołecznego Djurgardens, skąd pozyskał go Kolejorz.

Mimo problemów zdrowotnych 28-letni obrońca w Ekstraklasie rozegrał już 47 meczów. Strzelił dwa gole i miał jedną asystę.

Zobacz wideo: Wiceprezes Lecha: Mistrzowska jedenastka się sypie? Raczej rozwija!

{"id":"","title":"","signature":""}

Źródło: TVP S.A.

Źródło artykułu: WP SportoweFakty
Komentarze (1)
Rand
11.02.2016
Zgłoś do moderacji
0
1
Odpowiedz
Kiedyś najlepszy portal o Sporcie, od połaczenia z wp to istna tragedia. Co nie wejdę w artykuł a tu pokaz slajdów... Żeby wszystko przeczytac trzeba 12 razy kliknąć. To już nie są artykuły a j Czytaj całość