Johan Cruyff - piłkarz totalny

Zdjęcie okładkowe artykułu:
zdjęcie autora artykułu

Magiczny, nieprzewidywalny, doskonały - piłkarz totalny. Tak zwykło mawiać się o Johanie Cruyffie. Holender wyznaczał standardy w futbolu, które do dzisiaj uznawane są za wzór.

W tym artykule dowiesz się o:

1
/ 10
fot. PAP/DPA/Werner Baum
fot. PAP/DPA/Werner Baum

Styl gry

Piłkarz totalny. Genialna technika, przegląd pola, szybkość i drybling - to tylko niepełny wachlarz umiejętności Johana Cruyffa. Był nie do zatrzymania przez rywali, ale miał też wady. Wybuchowy charakter i częste kłótnie z sędziami. Był także przywódcą - zarówno na boisku, jak i poza nim. Nic dziwnego, że niemal w każdym klubie był kapitanem.

- To szalenie inteligentny piłkarz. Mózg piłki nożnej. Miał niesamowitą kontrolę piłki, pomysłowość, potrafił wykonać magiczne rzeczy z piłką - chwalił go Sir Bobby Charlton, były reprezentant Anglii i mistrz świata z 1966 roku.

2
/ 10

Zwód Cruyffa

Tak zaczęto nazywać drybling, który po raz pierwszy wykonał podczas mistrzostw świata w 1974 roku. Słynny "zwód Cruyffa" polegał na zamarkowaniu zagrania piłki, a w rzeczywistości następował zwód o 180 stopni i szybkie przyśpieszenie.

Cruyff dysponował kapitalnym dryblingiem oraz szybkością, dzięki czemu bez problemu mijał pilnujących go rywali.

Zobacz wideo: Dariusz Szpakowski: Cruyff był kwintesencją tego, co najlepsze w futbolu

{"id":"","title":"","signature":""}

Źródło: TVP S.A.

3
/ 10
fot. PAP/EPA/ADE JOHNSON
fot. PAP/EPA/ADE JOHNSON

Trudne dzieciństwo

Urodził się 25 kwietnia 1947 roku. Nie miał łatwego startu w życie. Gdy miał 12 lat jego ojciec zmarł na atak serca, rodzina popadła w biedę i matka zaczęła pracować jako sprzątaczka w Ajaksie. Tam poznała drugiego męża, również pracownika klubu.

Młody Johan, wychowany na ulicach Amsterdamu, w tym czasie już był zawodnikiem drużyny młodzieżowej Ajaksu. Później zaczął z nią święcić takie sukcesy, o jakich sam pewnie nie marzył. W pierwszym zespole Ajaksu Cruyff zadebiutował jako 17-latek, a rok później był już podstawowym zawodnikiem drużyny.

4
/ 10
fot. PAP/EPA/ROBIN VAN LONKHUIJSEN
fot. PAP/EPA/ROBIN VAN LONKHUIJSEN

Życie prywatne

W 1968 roku Johan Cruyff poślubił Danny Coster, z którą miał trójkę dzieci. Jednym z nich był Jordi Cruyff - który również był piłkarzem. Do talentu ojca było mu jednak bardzo daleko i wobec dużego ciężaru spoczywającego na nim zdecydował się, żeby na koszulce widniało jego imię, a nie nazwisko.

Jordi grał wprawdzie w FC Barcelonie czy Manchesterze United, gdzie w 1999 roku sięgnął po potrójną koronę, ale jego wkład w sukces był tak naprawdę niewielki.

Johan Cruyff był niereligijny i często żartował z tego powodu. - W Hiszpanii wszyscy 22 piłkarze wykonują znak krzyża. Gdyby to działało, to mecz kończyłby się remisem - mówił.

5
/ 10
fot. PAP/PA/Peter Robinson
fot. PAP/PA/Peter Robinson

Sukcesy jako piłkarz

Ten świetny technicznie, do tego niesamowicie skuteczny piłkarz jest uznawany za pioniera futbolu totalnego, który zmienił świat piłki. W swojej karierze zawodniczej święcił mnóstwo sukcesów.

Był liderem Ajaksu Amsterdam, z którym w latach 70. trzykrotnie zdobywał Puchar Europy. To także wielokrotny mistrz Holandii, zdobywca pucharu tego kraju. Wywalczył również Puchar Interkontynentalny oraz Superpuchar Europy.

W 1974 roku, wraz z reprezentacją Holandii, doszedł do finału mundialu w RFN, gdzie jego zespół przegrał z gospodarzami. W 1976 roku z Holandią zajął trzecie miejsce podczas mistrzostw Europy w piłce nożnej. Z FC Barceloną triumfował w rozgrywkach ligi hiszpańskiej, zdobył również Puchar Króla. Ponadto wywalczył również szereg prestiżowych nagród indywidualnych, w tym Złotą Piłkę.

6
/ 10
fot. PAP/EPA/SEBASTIEN NOGIER
fot. PAP/EPA/SEBASTIEN NOGIER

Złota Piłka

Johan Cruyff został również uhonorowany jedną z najważniejszych nagród indywidualnych dla każdego piłkarza. W swojej karierze trzykrotnie zdobywał Złotą Piłkę "France Football" - trofeum, które jest przyznawane piłkarzowi, który zaprezentował się najlepiej w mijającym roku.

Cruyff sięgał po nią w 1971, 1973 i 1974 roku.

7
/ 10
fot. PAP/EPA/ROBIN VAN LONKHUIJSEN
fot. PAP/EPA/ROBIN VAN LONKHUIJSEN

Sukcesy jako trener

Cruyff realizował się także jako trener. Na początku lat 90. przerwał hegemonię Realu Madryt, a w 1992 roku zdobył z FC Barceloną Puchar Mistrzów. Jest wychowawcą m.in. Pepa Guardioli, jednego z największych współczesnych trenerów. Hiszpan przyznawał, że jego praca jest w pewnym sensie kontynuacją tego, co wykonał Cruyff.

Jako trener Cruyff był wielokrotnym mistrzem Hiszpanii, zdobywcą Pucharu i Superpucharu tego kraju. Triumfował również w rozgrywkach europejskich. Świecił również sukcesy jako szkoleniowiec Ajaksu Amsterdam. Był wybierany trenerem roku na świecie.

8
/ 10
fot. PAP/EPA/KOEN VAN WEEL
fot. PAP/EPA/KOEN VAN WEEL

Fundacja

Ideą fundacji było zakładanie "boisk Cruyffa", które były mniejsze od normalnego. Jego wymiary to 42x28 m pokryte sztuczną trawą. Musi się ono znajdować na osiedlu i spełniać szereg wymagań. Nie może być uciążliwe dla mieszkańców, musi być ogrodzone, a także być blisko szkół.

W sumie powstało ich już ponad 200 w 22 krajach na świecie - w tym w Polsce. Za swoją działalność Cruyff otrzymał w 2009 roku nagrodę od UEFA, gdy jego fundacja otworzyła setne boisko.

9
/ 10
fot. PAP/EPA/	ANDREU DALMAU
fot. PAP/EPA/ ANDREU DALMAU

Choroba

Cruyff był nałogowym palaczem. Niektóre źródła mówią, że potrafił wypalić 80 papierosów dziennie. W 1991 roku przeszedł lekki zawał serca i to zmieniło jego podejście. Rzucił palenie papierosów, ale nie był szczęśliwy z tego powodu. Podczas meczów na ławce trenerskiej brał do ssania lizaka.

W październiku 2015 roku zdiagnozowano u niego raka płuc. Jeszcze w lutym tego roku informował, że wyniki są pozytywne i że wygrywa 2:0 do przerwy z rakiem. - Futbol dał mi wszystko, tytoń wszystko odebrał - mówił.

Niestety przegrał walkę z nowotworem.

10
/ 10
fot. PAP/EPA
fot. PAP/EPA

Zastrzeżony numer

Johan Cruyff zmarł w czwartek w swoim domu w Barcelonie. Za miesiąc skończyłby 69 lat. Nie ma na świecie piłkarskiego kibica, który by nie znał tego zawodnika. Był legendarnym piłkarzem.

Od kilku lat żaden gracz Ajaksu Amsterdam nie może nosić koszulki z czternastką na plecach. Holenderski klub w ramach zasług Johana Cruyffa zastrzegł ten numer.

Ten nic nie kosztujący gest ma wielkie znaczenie. Podkreśla wdzięczność klubu dla zawodnika, który sławiąc jego herb i barwy zostawiał zdrowie na boisku.

Źródło artykułu: WP SportoweFakty
Komentarze (0)