Symulacja WP SportoweFakty: tak może wyglądać kadra na MME 2017

Zdjęcie okładkowe artykułu:
zdjęcie autora artykułu

Marcin Dorna ma już tylko niespełna rok na przygotowanie reprezentacji U-21 do startu w Młodzieżowych Mistrzostwa Europy 2017. Jak może wyglądać "11" Polski na turniej, którego będzie gospodarzem? W naszym zespole nie zabraknie wielkich gwiazd.

1
/ 11

Bartłomiej Drągowski (ACF Fiorentina, Włochy - 1997*)

W bramce wybór mógł być jeden - 19-letni dziś Bartłomiej Drągowski to jeden z najbardziej utalentowanych golkiperów w całej Europie, którego chciały u siebie największe kluby Starego Kontynentu. Wychowanek Jagiellonii Białystok zdecydował się na przenosiny do Fiorentiny i na razie terminuje u boku Cipriana Tatarusanu, ale trudno wyobrazić sobie to, by to nie on był numerem jeden podczas MME 2017.

Jego zmiennikami mogą być Damian Podleśny (Lechia Gdańsk - 1995), Mateusz Kuchta (Górnik Zabrze - 1996) czy Jakub Wrąbel (Olimpia Grudziądz - 1996).

* - w MME 2017 mogą wystąpić piłkarze urodzeni w 1994 roku i młodsi

2
/ 11

Tomasz Kędziora (Lech Poznań - 1994)

"Młodzieżówka" - podobnie jak kadra A - nie ma problemu z obsadą prawej strony defensywy. Do gry typujemy Tomasza Kędziorę, który od dwóch lat jest podstawowym zawodnikiem Lecha Poznań. Kapitan kadry U-21 łączy dobrą grę obronną z pożytecznością w ofensywie.

W odwodzie mamy m.in. Sebastiana Rudola (1995) z Pogoni Szczecin, który był podstawowym graczem kadry Dorny w 2012 roku, gdy ta zajęła 3.-4. miejsce na ME U-17.

ZOBACZ WIDEO: Tomaszewski: Zieliński nie może grać obok Krychowiaka (źródło TVP)

3
/ 11

Paweł Dawidowicz (VfL Bochum, Niemcy - 1995)

W Benfice B Lizbona występował głównie jako defensywny pomocnik, ale Marcin Dorna i sam Adam Nawałka widzą w Pawle Dawidowiczu środkowego obrońcę. Wychowanek Sokoła Ostróda w dwóch ostatnich sezonach grał w portugalskiej II lidze, a teraz będzie występował na zapleczu niemieckiej Bundesligi - jakby nie patrzeć, to sportowy awans, który powinien wyjść na dobre i jemu, i "młodzieżówce".

4
/ 11

Jarosław Jach (Zagłębei Lubin - 1994)

Największy wygrany ostatnich miesięcy. 22-latek z Zagłębia Lubin był jednym z odkryć minionego sezonu Lotto Ekstraklasy i wywalczył też sobie miejsce w "11" młodzieżowej reprezentacji. Kto poza nim może partnerować Pawłowi Dawidowiczowi? Igor Łasicki z Napoli, Paweł Bochniewicz z Granady czy Jan Bednarek z Lecha Poznań. Wybór całkiem przyzwoity.

5
/ 11

Paweł Jaroszyński (Cracovia - 1994)

W minionym sezonie Paweł Jaroszyński wyrósł na jednego z najlepszych lewych obrońców Lotto Ekstraklasy. Dokładnie rok temu przebojem wdarł się do "11" Cracovii, a potem wygryzł ze składu "młodzieżówki" Jonatana Strausa (1994) z Jagiellonii Białystok. Jaroszyńskiego prześladuje jednak pech - od lipca pauzuje z powodu kontuzji, której doznał w ostatnim sparingu przed pucharowym dwumeczem ze Skendiją Tetowo i do gry wróci najwcześniej na przełomie września i października. Kto wie, czy nie stracił przez to pierwszego w karierze powołania do kadry A.

6
/ 11

Dariusz Formella (Lech Poznań - 1994)

Jeden z liderów prowadzonej przez Marcina Dornę drużyny U-17, która na ME 2012 zajęła miejsca 3.-4. Dariuszowi Formelli dobrze zrobiło wypożyczenie do Arki Gdynia. Wiosną strzelił sześć goli i zaliczył cztery asysty w 13 występach, przyczyniając się do awansu żółto-niebieskich do Lotto Ekstraklasy. Latem wrócił do Lecha Poznań i powoli odgrywa coraz większą rolę w Kolejorzu.

Na prawym skrzydle trener Dorna może też skorzystać z Kamila Mazka (1994) z Ruchu Chorzów czy Przemysława Frankowskiego (1995) z Jagiellonii Białystok.

7
/ 11

Karol Linetty (Sampdoria Genua, Włochy - 1995)

Pierwszy i nie ostatni uczestnik Euro 2016 w tym gronie. Karol Linetty jest reprezentantem Polski pełną gębą - w koszulce z orłem na piersi zagrał już 11 razy. Latem w końcu odszedł z Lecha Poznań i przeniósł się do Sampdorii Genua. Błyskawicznie wskoczył do "11" włoskiego zespołu i za pierwsze występy w jego barwach zebrał bardzo dobre recenzje.

Obecność Linettego w reprezentacji U-21 na MME 2017 nie powinna podlegać dyskusji, ale jeśli go zabraknie, to na jego następcę Marcin Dorna może wybrać Jarosława Kubickiego (1995) z Zagłębia Lubin, Radosława Murawskiego (1994) z Piasta Gliwice czy Alana Urygę (1994) z Wisły Kraków.

8
/ 11

Piotr Zieliński (SSC Napoli, Włochy - 1994)

Kolejny uczestnik Euro 2016. Piotr Zieliński to już zawodnik o wyrobionej w Serie A marce. W minionym sezonie został wybrany jednym z najlepszych młodzieżowców włoskiej ekstraklasy, a latem Napoli wykupiło go z Udinese aż za 20 mln euro - to mówi samo za siebie.

Zmiennikiem 17-krotnego reprezentanta Polski może być Patryk Lipski (1994) z Ruchu Chorzów.

9
/ 11

Bartosz Kapustka (Leicester City, Anglia - 1996)

Najdroższy piłkarz w historii Lotto Ekstraklasy i pierwszy od 34 lat zawodnik, który prosto z polskiej ligi trafił do aktualnego mistrza jednej z najlepszych europejskich lig. 13-krotny podobnie jak Karol Linetty czy Piotr Zieliński z racji wieku może być brany przez Marcina Dornę przy ustalaniu kadry na zbliżający się turniej.

Lewe skrzydło mogą obsadzić też Arkadiusz Reca (1995) z Wisły Płock czy Łukasz Moneta (1994) z Ruchu Chorzów.

10
/ 11

Mariusz Stępiński (FC Nantes, Francja - 1995)

Kolejny uczestnik Euro 2016 i zarazem następny w tym gronie członek juniorskiej reprezentacji rocznika 1995, którą prowadził Marcin Dorna. Mariusz Stępiński w minionym sezonie był najskuteczniejszym Polakiem Lotto Ekstraklasy - strzelił 15 goli, a więcej bramek od niego zdobyli jedynie Nemanja Nikolić (28) i Airam Cabrera (16). Eksplozja formy zaowocowała jego transferem do Nantes, w którym ma spore szanse na regularną grę.

11
/ 11

Arkadiusz Milik (SSC Napoli, Włochy - 1994)

Wychowanek Rozwoju Katowice może być największą gwiazdą MME 2017. To najdroższy polski piłkarz w historii - w sierpniu Napoli zapłaciło za niego Ajaksowi Amsterdam 32 mln euro. 22-latek ma na koncie już 11 bramek i 11 asyst w meczach kadry A, a przypomnijmy, że to przecież król strzelców el. MME 2015. Wówczas w sześciu występach strzelił aż dziewięć goli!

Kto może zagrać w pierwszej linii wobec ewentualnej nieobecności Milika i Stępińskiego? Krzysztof Piątek (1995) z Cracovii, Adam Buksa (1996) z Zagłębia Lubin czy Oskar Zawada (1996) z VfL Wolfsburg II.

Źródło artykułu: WP SportoweFakty
Komentarze (7)
avatar
Olwap
7.09.2016
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Można mówić że Milik psuje sytuacje itd. ale nie zmienia to faktu że jest jednym z najbardziej utalentowanych młodych napastników na świecie i temu nikt nie zaprzeczy. Potencjał tej kadry na pr Czytaj całość
avatar
Mirko Mielewczyk
6.09.2016
Zgłoś do moderacji
0
1
Odpowiedz
Witam miłośników kopanej,,, oby tylko w tej kadrze Zielińskie,, Kapusty tudzież Miliki nie narobiły więcej szkód,,, wiara przenosi ponoć góry,,, dobrze by owa wiara poszerzyła bramki,,, dała Czytaj całość
avatar
Realista...
6.09.2016
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Dla niektórych "kadrowiczów" powinien być nawet obowiązkowy udział w U-21. Może tam od podstaw nauczą się prawidłowego wykonywania zadań na swoich pozycjach i gry kolektywnej - najpierw w skróc Czytaj całość
avatar
Jan11
6.09.2016
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Milik ma wiele cech wyrostka (młodzieńca) np.: brak koordynacji i utrzymania przez dłuższy czas koncentracji. Ale z tego się wyrasta.  
avatar
Maciek Wojtkowiak
6.09.2016
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Arek jest jednym z najlepszych napastników świata w tej kat. wiekowej powinien pociagnac ten zespol , może to da impuls całej polskiej pilce , na Danie dalbym szanse Teo , nie ma tragedii w Kaz Czytaj całość