VAR rozpocznie nową epokę w futbolu. Oto inne rewolucyjne zmiany w piłce nożnej

Zdjęcie okładkowe artykułu:
zdjęcie autora artykułu

FIFA zadecydowała, że system powtórek VAR będzie obowiązywał podczas przyszłorocznych mistrzostw świata. To kolejna rewolucyjna zmiana w piłce nożnej. Jak wyglądały poprzednie?

W tym artykule dowiesz się o:

1
/ 7

System VAR zrewolucjonizuje futbol

W ostatnich miesiącach system VAR testowany był w wielu rozgrywkach. O tym, jak przydatny jest to wynalazek świat przekonał się podczas towarzyskiego meczu Francji z Hiszpanią (0:2), gdy sędzia uznał gola nieprawidłowo zdobytego przez Antoine'a Griezmanna, a po analizie zapisu wideo zmienił swoją decyzję. Z kolei odwrotnie było w przypadku bramki Gerarda Deulofeu, gdy najpierw wskazano spalonego.

Wprowadzenie systemu powtórek VAR na najważniejszą imprezę czterolecia to sygnał, że w piłce nożnej nadchodzi kolejna rewolucja. To kolejna ważna zmiana przepisów w futbolu, który na przestrzeni 160 lat znacząco się zmienił.

2
/ 7

Dopuszczenie podań do przodu i wprowadzenie sędziów oraz rzutów karnych

Futbol powstał w drugiej połowie XIX wieku i nie przypominał tej dyscypliny, którą obecne pasjonują się miliardy ludzi na świecie. Początkowo zawodnicy mogli - wzorem rugby - podawać piłkę tylko do tyłu. W 1866 roku zmieniono ten przepis, umożliwiając podania w każdym kierunku.

Z kolei w 1891 roku wprowadzono sędziów i rzuty karne. Trudno wyobrazić sobie obecny futbol bez powyższych. Już w XX wieku zabroniono bramkarzom zagrań ręką poza polem karnym, a dopiero 25 lat temu golkiperzy nie mogli łapać piłki po podaniu nogą od swojego klubowego kolegi. Kolejne rewolucyjne zmiany dotyczyły spalonego.

ZOBACZ WIDEO Kolejna wpadka Milanu! Zobacz skrót meczu FC Crotone - AC Milan [ZDJĘCIA ELEVEN]

3
/ 7

Zmiany przy spalonym

Na przestrzeni lat w interpretacji spalonego było wiele wytycznych. Początkowo linię spalonego wyznaczał trzeci broniący zawodnik. W 1925 roku zmieniono ten zapis i od tego czasu obowiązywała regulacja zakładająca, że za linią piłki może znajdować się dwóch graczy drużyny broniącej.

W 1990 roku pojawiła się kolejna zmiana, według której zawodnik będący na równi z ostatnim obrońcą nie jest na spalonym. Nie jest wykluczone, że w kolejnych latach dojdzie do kolejnej rewolucji. Pomysł Marco van Bastena zakładał rezygnację ze spalonego.

Wiele zmieniło się także w sprawie rezerwowych.

4
/ 7

Wprowadzenie zmian

Rewolucją w piłce nożnej było umożliwienie szkoleniowcom dokonywania zmian. Przepis o tym wszedł w życie pod koniec lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku. Wcześniej roszadę w składzie można było dokonać tylko w przypadku kontuzji. Obecnie możliwe są trzy zmiany w składzie, a w niektórych rozgrywkach zezwala się na dokonanie czwartej w dogrywce. Cztery roszady obowiązują też np. w polskiej II lidze, gdzie dodatkowo jest możliwość zamiany młodzieżowców.

5
/ 7

Kary dla piłkarzy, więcej sędziów

Prawdziwą rewolucją w piłce nożnej było wprowadzenie kar dla piłkarzy w postaci żółtych i czerwonych kartek. Przepis ten wdrożono dopiero w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Obecnie władze światowego futbolu myślą nad innym rodzajem kar, które za nieprzepisowe zagranie eliminowałyby zawodnika na określoną liczbę minut.

Dodajmy również, że obecnie mecze w europejskich pucharach sędziuje aż pięciu arbitrów. Oprócz głównego i dwóch asystentów, są to dwaj sędziowie bramkowi. Jeśli dodamy do tego technicznego, wychodzi aż sześciu sprawiedliwych.

6
/ 7

Rewolucja finansowa

Jeszcze trzy dekady temu najlepsi piłkarze świata nie zarabiali ogromnych pieniędzy. Wielu z nich może żałować, że urodziło się zbyt wcześniej. Obecnie futbol to biznes i o wielu sprawach decydują pieniądze. Liga Mistrzów to dla wielu klubów piłkarski raj. Po awansie do niej budżety zasilane są kwotą co najmniej kilkunastu milionów euro.

O rewolucji finansowej świadczy również kwota, za którą sprzedawane są prawa telewizyjne. Dodajmy, że najdroższy piłkarz świata, Paul Pogba, kosztował Manchester United 105 milionów euro. W 1998 roku najdroższy piłkarz na świecie, Denilson de Oliveira Araujo, kosztował 22 miliony funtów (ok. 30 milionów euro).

7
/ 7

Rewolucja sprzętowa i technologiczna

Rewolucyjne zmiany dotyczyły również sprzętu używanego przez piłkarzy. Kiedyś były to zwykłe buty, teraz firmy prześcigają się w kolejnych wzorach obuwia. Bawełniane koszulki zastąpiły trykoty z najlepszej jakości materiałów, które zapewniają piłkarzom komfort. Inaczej wyglądają również piłki, które kiedyś tworzone ze skóry, a obecnie są to nowocześniejsze materiały.

Zmiany zaszły również w technologii. Oprócz VAR testowany był system Goal-Line Technology, który dzięki specjalnie wszczepionemu w piłce nadajnikowi miał informować sędziego o tym, że przeszła ona linię bramkową.

Źródło artykułu: WP SportoweFakty
Komentarze (2)
avatar
Antymadridista
4.05.2017
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
no ostatnie szanse by real cos wygrał bo var sie zbliza i wałków nie będzie...  
avatar
AM99
4.05.2017
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
VAR jest potrzebny, bo inaczej będą wypaczane wyniki meczy, jak czasem już jest np. Real-Bayern. Spalonych nie mogą zlikwidować, bo to będzie tak, że piłkarze podbiegną do bramki, wykonają rzut Czytaj całość