W tym artykule dowiesz się o:
10. Karol Linetty - 3,2 mln euro (2016)
Listę najdroższych piłkarzy w historii ekstraklasy otwiera Karol Linetty, który pod koniec lipca minionego roku przeniósł się z Lecha Poznań do Sampdorii Genua za 3,2 mln euro - tylko dwóch polskich młodzieżowców jest od niego droższych.
Blucerchiati na pewno nie żałowali wydanych na Linettego pieniędzy, bo reprezentant Polski z miejsca stał się ważnym ogniwem drużyny Marco Giampaolo i po udanym debiutanckim sezonie na boiskach Serie A jego wartość wzrosła do 7,5 mln euro. Przynajmniej według branżowego transfermarkt.de
10. Aleksandar Tonev - 3,2 mln euro (2013)
Uprzedźmy fakty - aż siedmiu z trzynastu zawodników ekstraklasy, za których zapłacono najwięcej, ruszyło za granicę z Bułgarskiej 17. Kolejnym jest Aleksandar Tonev, którego Lech Poznań pozyskał przed sezonem 2011/2012 z CSKA Sofia za 350 tys. euro, a dwa lata później sprzedał go Aston Villi niemal z 10-krotnym przebiciem.
Poznański klub ubił na Bułgarze świetny interes, bo jego statystyki w Kolejorzu były przeciętne jak na ofensywnego zawodnika czołowej drużyny ligi: w 62 występach dla Lecha zdobył osiem bramek i zaliczył pięć asyst.
Premier League Tonev nie podbił. Z Birmingham był wypożyczony do Celticu Glasgow, a następnie wylądował we Włoszech. Najpierw bronił barw Frosinone, a w minionym sezonie grał w Crotone.
ZOBACZ WIDEO Getafe wraca do Primera Division. Zobacz skrót meczu z CD Tenerife (VIDEO) [ZDJĘCIA ELEVEN]
10. Maciej Rybus - 3,2 mln euro (2012)
Pierwszy, ale nie ostatni legionista w tym gronie. W lutym 2012 roku stołeczny klub zarobił na transferze Macieja Rybusa do Tereka Grozny 3,2 mln euro. Wychowanek Pelikana Łowicz od razu stał się podstawowym zawodnikiem czeczeńskiego klubu i cieszył się tym statusem 4,5 roku. Jego dorobek w barwach Tereka to 18 goli i 20 asyst w 109 występach.
Latem ubiegłego roku na zasadzie wolnego transferu przeniósł się do Olympique Lyon, ale lada dzień ma wrócić do Rosji. Zainteresowanie nim wykazują dwa moskiewskie kluby: CSKA i Lokomotiw.
10. Rafał Murawski - 3,2 mln euro (2009)
W minionym sezonie w Rosji występował tylko jeden Polak (Janusz Gol w Amkarze Perm), ale był czas, kiedy rosyjskie kluby chętnie sięgały po czołowych zawodników ekstraklasy. W 2009 roku Rubin Kazań wyłożył 3,2 mln euro na ówczesnego kapitana Lecha Poznań. "Muraś" był podstawowym graczem Rubina, w jego barwach wystąpił nawet w Lidze Mistrzów, ale już w przerwie zimowej sezonu 2010/2011 wrócił do Poznania. Kolejorz odkupił go za ok. milion euro, co oznacza, że i tak godnie na nim zarobił.
9. Artjoms Rudnevs - 3,5 mln euro (2012)
Latem 2010 roku Lech Poznań zrobił jeden z lepszych transferów w historii. W miejsce sprzedanego Borussii Dortmund Roberta Lewandowskiego Kolejorz ściągnął za 600 tys. euro napastnika węgierskiego Zalaegerszegi TE - Artjomsa Rudnevsa.
W dwa lata Łotysz strzelił dla Lecha aż 45 goli w 73 występach, a po sezonie 2011/2012, w którym Rudnevs sięgnął po koronę króla strzelców ekstraklasy, Lech sprzedał go Hamburgerowi SV za 3,5 mln euro.
Po wyjeździe z Polski Łotysz grał też w Hannoverze 96, a od roku jest zawodnikiem 1. FC Koeln.
8. Marcelo - 3,8 mln euro (2010) Wisła Kraków ubiła na nim najlepszy interes w historii. Wychowanek Santosu trafił na Reymonta 22 na zasadzie wolnego transferu, a po dwóch sezonach został sprzedany PSV Eindhoven za ok. 3,8 mln euro, stając się najdroższym zawodnikiem w dziejach krakowskiego klubu.
Z PSV trafił do Hannoveru 96, a w styczniu przeniósł się do Besiktasu Stambuł, z którym w minionym sezonie zdobył mistrzostwo Turcji. Ostatnio jego nazwisko padało w kontekście transferu do Interu Mediolan. Niewielu obcokrajowców, którzy przewinęli się przez polską ligę, zrobiło równie dużą karierę.
7. Łukasz Teodorczyk - 4 mln euro (2014)
Kolejny były lechita. W styczniu 2013 roku poznański klub pozyskał go z Polonii Warszawa za 125 tys. euro, a półtora roku później sprzedał go Dynamu Kijów z ponad 30-krotnym przebiciem. A po drodze "Teo" zdobył dla Kolejorza 28 bramek w 58 występach, które przyczyniły się do wywalczenia przez klub dwóch wicemistrzostw Polski.
W Dynamie był tylko rezerwowym, ale kijowski etap kariery wzbogacił jego CV o dwa mistrzostwa Ukrainy. Przed minionym sezonem został wypożyczony z Dynama do Anderlechtu, z którym zdobył mistrzostwo Belgii i został królem strzelców Jupiler Pro League. Fiołki wykupiły go z Dynama za ok. 5 mln euro.
6. Dawid Janczyk - 4,2 mln euro (2007)
W tym roku mija 10 lat od bardzo udanego dla "Murzyna" występu na MŚ U-20 w Kanadzie, po którym CSKA Moskwa wykupił go z Legii Warszawa za 4,2 mln euro - w chwili transferu Janczyk był drugim najdroższym zawodnikiem w historii klubu z Łazienkowskiej 3.
Z pozasportowych względów jego kariera nie potoczyła się tak, jak się spodziewano. Po CSKA występował w KSC Lokeren, Germinal Beerschot, Koronie Kielce, PFK Ołeksandrija, Piaście Gliwice i Sandecją Nowy Sącz. Ostatnio pojawił się na testach w II-ligowym Radomiaku Radom.
5. Ondrej Duda - 4,25 mln euro (2016)
Ze sprzedażą Ondreja Dudy Legia Warszawa wiązała duże nadzieje i choć nie otrzymała za niego tyle, ile początkowo oczekiwała, to 4,25 mln euro, jakie przelała na jej konto Hertha Berlin, i tak robi wrażenie. Przypomnijmy, że w lutym 2014 roku Legia sprowadziła go z MFK Koszyce za ok. 300 tys. euro.
Przez 2,5 roku Duda był jedną z największych gwiazd ekstraklasy. Jego bilans w stołecznym klubie to 16 bramek i 19 asyst w 101 występach. Sięgnął z nim po dwa mistrzostwa i dwa Puchary Polski, a w listopadzie 2014 roku jako legionista zadebiutował w reprezentacji Słowacji.
Pierwszy rok w Berlinie stracił przez kontuzje, ale władze Starej Damy go nie skreśliły i w nadchodzącym sezonie dostanie szansę na pokazanie swoich możliwości.
4. Łukasz Fabiański - 4,35 mln euro (2007)
Latem 2007 roku Legia Warszawa obłowiła się na transferach. Kilka tygodni przed wspomnianą sprzedażą Dawida Janczyka CSKA Moskwa zainkasowała od Arsenalu ponad 4 mln euro za Łukasza Fabiańskiego.
Przez większość pobytu na Emirates polski bramkarz były tylko rezerwowym. Kiedy w sezonie 2010/2011 po trzech latach oczekiwań został w końcu numerem jeden, doznał kontuzji, dzięki której szansę gry otrzymał Wojciech Szczęsny i nie wpuścił już rodaka do bramki. Od sezonu 2014/2015 Fabiański broni barw Swansea City - w walijskim klubie w końcu gra regularnie.
3. Robert Lewandowski - 4,75 mln euro (2010)
Łukasz Fabiański cieszył się mianem najdroższego zawodnika w historii ekstraklasy tylko przez trzy lata - w czerwcu 2010 roku zdetronizował go Robert Lewandowski. Za świeżo upieczonego króla strzelców ekstraklasy Borussia Dortmund zapłaciła Lechowi Poznań blisko 5 mln euro.
Cztery lata później BVB straciła go na rzecz Bayernu Monachium na zasadzie wolnego transferu, ale "Lewy" zapisał się w historii klubu z Signal Iduna Parka zdobyciem aż 103 bramek.
2. Adrian Mierzejewski - 5,25 mln euro (2011)
Rekord "Lewego" utrzymał się tylko rok. Przed sezonem 2011/2012 Trabzonspor wykupił Adriana Mierzejewskiego z Polonii Warszawa za ponad 5 mln euro. Olsztynianin szybko stał się czołowym zawodnikiem bordowo-niebieskich, a bilans jego trzyletniej przygody z Trabzonsporem to 20 bramek i 29 asyst w 115 występach.
Po trzech udanych sezonach w Turcji ruszył jeszcze dalej na Wschód. Najpierw był zawodnikiem saudyjskiego Al-Nasr Rijad, a dwa lata później przeniósł się do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, wiążąc się z Al-Sharjah. W obu klubach Polak był gwiazdą numer jeden, a w tym drugim pełnił nawet rolę kapitana. Od kilku tygodni jest wolnym zawodnikiem.
1. Jan Bednarek - 6 mln euro (2017)
I wreszcie on. Southampton zapłaciła Lechowi Poznań za Jana Bednarka aż 6 mln euro, bijąc przy tym transferowy rekord ekstraklasy. Co ciekawe, nigdy wcześniej obrońca nie był najdroższym zawodnikiem polskiej ligi i nie był nim też tak młody, bo ledwie 21-letni zawodnik.
Sam Bednarek ma zarabiać w angielskim klubie 1,2 mln euro rocznie - to blisko trzy razy tyle, ile w Lechu inkasować ma Christian Gytkjaer, który stał się przed kilkoma dniami najlepiej opłacanym zawodnikiem w historii Kolejorza.
Przeczytaj nasze teksty o Janie Bednarku i jego transferze do Southampton: -> Jan Bednarek. Całe życie Święty -> Jan Bednarek w angielskim raju. Southampton jest bardzo cenione