W tym artykule dowiesz się o:
Stadion Łużniki
Największy stadion na tych mistrzostwach. Pojemność to 81 tysięcy miejsc. To na nim nastąpi inauguracja mundialu (14 czerwca 2018 r.). W sumie cztery grupowe mecze odbędą się na Łużnikach, a także pojedynek w 1/8 finału, półfinał oraz finał mistrzostw. Obiekt przeszedł w ostatnich latach gruntowną renowację, aby dostosować go do potrzeb mundialu.
Otkrytije Arena
Jeden z nielicznych stadionów na MŚ 2018, który... jest już gotowy. 45 tysięcy widzów może pomieścić ten obiekt i podobnie jak Łużniki znajduje się w Moskwie. Otwarto go trzy lata temu, a budowa została sfinansowana przez rosyjskiego biznesmena Leonida Fieduna, wiceprezesa przedsiębiorstwa Łukoil, oraz głównego akcjonariusza klubu piłkarskiego Spartak Moskwa. To właśnie ten klub na co dzień rozgrywa mecze na Otkrytije Arena.
Stadion Kriestowskij
Drugi co do wielkości stadion na mistrzostwach świata w Rosji. Położony w Sankt Petersburgu może pomieścić 68 tysięcy widzów i na co dzień korzysta z niego miejscowa drużyna Zenitu. Tak jak Łużniki ten obiekt będzie gościł drużyny podczas czterech meczów grupowych, jednego spotkania w 1/8 finału, półfinału i pojedynku o trzecie miejsce.
Stadion Kalinigrad
Sporo problemów było z tym obiektem, który jest położony około 40 km od polskiej granicy. Wykonawca projektu zbankrutował i ostatecznie rozpoczęto palowanie dopiero 11 września 2015. Zmniejszyła się także pojemność - w sumie na meczach mistrzostw świata zasiądzie na nim 35 tysięcy widzów, ale po mundialu obiekt będzie mogło odwiedzić jednorazowo 25 tysięcy kibiców. Tylko mecze grupowe odbędą się w Kaliningradzie (cztery spotkania).
ZOBACZ WIDEO Mateusz Skwierawski: Medal w Rosji? Nie rozumiem hurraoptymizmu [color=#000000]
[/color]
Kazań Arena
45-tysięczny obiekt funkcjonuje już od 2013 roku, a ceremonia wmurowania kamienia węgielnego odbyła się 5 maja 2010 roku. Udział wziął m.in. Władimir Putin. Oprócz czterech grupowych meczów stadion będzie gościł drużyny w meczu 1/8 finału oraz jednego ćwierćfinałowego starcia.
Samara Arena
Powyższe zdjęcie pochodzi sprzed zaledwie 1,5 miesiąca. Rosjanie są przekonani, że obiekt w Samarze będzie w pełni gotowy na mundial. Póki co jest jeszcze sporo do zrobienia. Docelowo ma pomieścić 45 tysięcy widzów i planowane otwarcie jest na 2018 rok. Samara Arena będzie świadkiem czterech meczów grupowych, jednego 1/8 i ćwierćfinału.
Mordowia Arena
W Sarańsku również nie jest jeszcze gotowy stadion - jak widać z powyższego zdjęcia zrobionego 25 sierpnia. Mordowia Arena będzie mogła pomieścić 45 tysięcy widzów, ale po zakończeniu imprezy liczba miejsc spadnie do ok. 28 tys. miejsc. Usunięte zostaną najwyższe rzędy trybun, w miejscu których powstanie pasaż komercyjno-rekreacyjny z widokiem na murawę.
Rostów Arena
Kolejny stadion w budowie, ale tutaj już niewiele potrzeba, aby mógł odbyć się na nim mecz. Projekt zakłada 45 tysięcy miejsc dla kibiców, a obiekt będzie na co dzień służył drużynie FK Rostów. Prace przygotowawcze ruszyły tam już w 2012 roku, ale postępy przy palowaniu i fundamentach pojawiły się stosunkowo późno, pod koniec 2014. Na Rostów Arena zaplanowano cztery grupowe mecze oraz jeden 1/8 finału.
Olimpijski Stadion Fiszt w Soczi
Stadion już działa i może pomieścić 47,5 tysiąca widzów. Obiekt służył już podczas zimowych igrzysk olimpijskich, które odbyły się w Soczi. Nazwa Fisz nawiązuje do pobliskiej góry, a za obiema bramkami nie ma dachu, umożliwiając widzom oglądanie Morza Czarnego (na południe) i gór (północ) z jednego miejsca. Na tym obiekcie rozegrano mecze Pucharu Konfederacji, a na mundialu odbędą się cztery spotkania grupowe, pojedynek w 1/8 finału oraz ćwierćfinał. Brazylijczycy już ogłosili, że w Soczi będą mieli swoją bazę podczas MŚ.
Ekaterinburg Arena
Jeden z najdziwniejszych stadionów w Rosji. Trybuny za bramkami będą jedynie tymczasowe i zostaną zdemontowane po mistrzostwach. Zupełnie nie pasują do całej koncepcji. Na mundialu pojemność wyniesie 35 tysięcy widzów, a na tym obiekcie zostaną rozegrane tylko cztery mecze grupowe.
Wołgograd Arena
45 tysięcy widzów będzie mógł przyjąć ten stadion. Jak widać na powyższym zdjęciu, sporo mu jeszcze brakuje do ceremonii otwarcia. Część poszycia dachu będzie wykonana z membrany, a niewielka część wewnątrz - ze szkła. Stadion na co dzień będzie służył miejscowej drużynie Rotorowi, a na mundialu odbędą się tylko cztery grupowe mecze.
Stadion Striełka
Ostatni, dwunasty stadion. Wciąż nie jest skończony i Rosjanie będą potrzebować jeszcze kilku miesięcy. 5 października doszło do wybuchu pożaru na koronie głównej trybuny. Jedna z iskier powstałych przy spawaniu spadła na styropian. Spłonęła część pomieszczeń przeznaczonych na centrum dowodzenia i kabiny spikerskie. Ostatecznie straty nie były duże, a obiekt w Niżnym Nowogrodzie będzie mógł przyjąć 45 tysięcy widzów. Odbędą się na nim cztery mecze grupowe i po jednym spotkaniu w 1/8 i ćwierćfinale.