Niespodziewane problemy Europejczyków. Sensacja wisiała w powietrzu

Portugalia długo męczyła się w swoim drugim spotkaniu podczas polsko-szwedzkich mistrzostw świata w piłce ręcznej. Ostatecznie udało się opanować końcówkę zawodów i ograć Koreę Południową 32:24. Wygraną Europejczycy uratowali sobie awans.

Krzysztof Kempski
Francisco Costa PAP/EPA / Johan Nilsson / Na zdjęciu: Francisco Costa
Reprezentacja Portugalii mocno utrudniła sobie życie po przegranej na inaugurację mistrzostw świata w piłce ręcznej z Islandią 26:30. W drugim spotkaniu "wpadali" na Koreę Południową. A tutaj faworyta nie trudno było wskazać. Tymczasem przez długi czas trener Europejczyków niemal rwał sobie włosy z głowy.

Jeśli spojrzeć na suche statystyki pomeczowe, wskazać przyczynę porażki ekipy z Azji byłoby bardzo łatwo. Ot słaba skuteczność w ataku. Ale ta szala przechyliła się znacząco dopiero po zmianie stron. W pierwszej połowie faworyt prowadził raptem 15:12. Dużo zmieniła przerwa na żądanie trenera Jorge Costy de Freitasa przy stanie 9:4.

Portugalczycy wpadli w niesamowity przestój. W ciągu niespełna 10 minut potrafili tylko raz znaleźć receptę na koreańskiego bramkarza i ich szybką i ruchliwą defensywę. Nawet najskuteczniejszy tego dnia Andre Gomes (7/10) zaczął się mylić. Co ciekawe, mecz był bardzo czysty pod względem indywidualnych upomnień. Pierwszy ofiarą padł dopiero w 29. minucie Yoseb Lee.

Po zmianie stron działo się wiele. Swój celownik poprawił Gomes. Koreańczycy, choć nie mieli w składzie takich znanych zawodników, starali się robić swoje. I się udało. W 41. minucie złapali z rywalem kontakt bramkowy (21:20). Wydawało się, że w szwedzkim Kristianstad może dojść do ogromnej sensacji.

Końcowe 8 minut było w wykonaniu Koreańczyków wręcz tragiczne. Trener ryzykował grą bez bramkarza, ale zupełnie się to nie sprawdzało. Świetnie spisywał się wtedy Manuel Gaspar (łącznie 69 proc. obron w bramce). Rywal raz po raz z tych błędów korzystał. Ten fragment Portugalia wygrała aż 7:0 i niemal zapewniła sobie wyjście z grupy D mistrzostw świata.