ME: Rywale polskich szczypiornistów przegrali z Austrią

Szczypiorniści Słowenii będą przeciwnikami podopiecznych trenera Bogdana Wenty w czasie przyszłorocznych mistrzostw Starego Kontynentu. Zespół z Bałkanów pod wodzą Zvonimira Serdarušicia przygotowuje się w Linzu do turnieju ME.

Wojciech Święch

W mieście tym odbywa się teraz międzynarodowa impreza, w której biorą udział drużyny narodowe Austrii, Ukrainy, Szwajcarii oraz Słowenii. Bałkański zespół w piątkowy wieczór rozpoczął rywalizację w tym turnieju od meczu z gospodarzami.

Trzeba wspomnieć, iż Zvonimir Serdarušić nie skorzystał z usług wszystkich zawodników, których wziął na zgrupowanie. Część szczypiornistów narzeka bowiem na urazy. Spotkanie z trybun obejrzeli więc Uroš Zorman, Aleš Pajovič, Miladin Kozlina, Boštjan Kavaš, Dušan Podpečan i David Razgor.

Początek meczu był bardzo wyrównany, ale potem inicjatywę przejęli Słoweńcy, którzy zdobyli cztery gole z rzędu i objęli prowadzenie 6:2. Goście grali skutecznie w ataku, a między słupkami świetnie spisywał się Gorazd Škof, który do przerwy zanotował dziewięć skutecznych interwencji. W 19. minucie drużyna Serdarušicia wypracowała przewagę w stosunku 13:4.

W końcówce pierwszej połowy sędziowie ze Szwecji nałożyli kary na trzech słoweńskich zawodników. Wpłynęło to na grę przyjezdnych, tempo ich akcji wyraźnie spadło, co wykorzystał zespół Austrii, odrabiając część strat. Na przerwę Słowenia schodziła do szatni przy stanie 17:13 na swoją korzyść.

Po zmianie stron inicjatywę na parkiecie zaczęli przejmować miejscowi. W szeregach Austrii dobrze prezentował się bramkarz Thomas Bauer, a skuteczność strzelecką pokazał leworęczny Lucas Mayer. Kwadrans po przerwie austriacka drużyna zdołała doprowadzić do wyrównania w stosunku 23:23, by dwie minuty później po raz pierwszy w tym meczu wyjść na prowadzenie. Kolejne minuty spotkania były wyrównane. Jednak w końcówce spotkania skuteczniej w ataku grali Austriacy, którzy odnieśli zwycięstwo 33:31.

W zespole Słowenii najlepszym strzelcem był Vid Kavtičnik. Szczypiornista zdobył w piątkowym meczu 7 goli (6 z nich z rzutów karnych). Tyle samo bramek w drużynie rywali zaliczył Mayer.

Austria - Słowenia 33:31 (13:17)