Szwecja zatrzymana w hicie. Znamy pierwsze ćwierćfinalistki IO 2024

Getty Images / Buda Mendes / Estelle Nze Minko (Francja) w akcji

Nie ma już niepokonanych ekip w grupie A olimpijskiego turnieju piłkarek ręcznych. Sposób na świetne Szwedki znalazły Dunki, a w grupie B? Od zwycięstwa do zwycięstwa w Paryżu kroczy Francja.

Hiszpania po dwóch porażkach z rzędu do wtorkowej rywalizacji z Holandią podchodziła z dużą nadzieją, ale mocy i pomysłu na grę zawodniczkom Ambrosa Martina starczyło tak naprawdę na pierwsze dwadzieścia minut.

Wyróżniały się Jennifer Guttierez i Paula Arcos, ale później do głosu doszły Oranje, notując znakomity finisz pierwszej połowy oraz początek drugiej, po których wypracowały sobie bardzo komfortowy dystans (19:12 w 37').

Te znakomite fragmenty w wykonaniu Pomarańczowych przekreśliły szanse "Las Guerreras" na korzystny wynik. I prawdopodobnie też na wyjście z grupy, bo do tego będą potrzebowały wygranych przeciwko niepokonanym Francuzkom oraz Węgierkom.

***

We wtorek po raz kolejny na igrzyskach olimpijskich zapunktowała Angola, która potwierdziła, że wygrana z Hiszpanią nie jest dziełem przypadku. Z początku ekipa z Afryki nie stwarzała raczej większego zagrożenia i popełniała dużo błędów, co wykorzystywały Węgierki (12:7 w 17').

Angolę pobudziła do walki jednak Albertina Kassoma, znana w występów w Lidze Mistrzyń w barwach CS Rapidu Bukareszt. Jej drużyna zaczęła gonić wynik i zeszła do szatni przy jednobramkowej przewadze, a w drugiej połowie utrzymywała się na prowadzeniu. Ostatni kwadrans obfitował jednak w zwroty akcji.

Węgierki po trzech trafieniach z rzędu przechyliły szalę zwycięstwa na swoją stronę (27:26 w 47'). W ostatniej minucie tablica wyników wskazywała remis. Ekipa z Europy miała szansę zapewnić sobie wygraną, ale najpierw Katrin Klujber nie wykorzystała rzutu karnego, a później Angola niesamowicie walczyła w obronie i uniemożliwiła rywalkom zdobycie bramki na wagę dwóch punktów.

***

Poznaliśmy także pierwsze ćwierćfinalistki IO 2024 w Paryżu - Francuzki, które są już jedynym niepokonanym zespołem w turnieju olimpijskim piłkarek ręcznych. Szczypiornistki Oliviera Krumbholza zwyciężyły u siebie z Brazylią.

Przed meczem selekcjoner dokonał dwóch zmian w składzie aktualnych mistrzyń olimpijskich - za bramkarkę Hatadou Sako i rozgrywającą Meline Nocandy do gry wkroczyły Cleopatre Darleux i Grace Zaadi.

Brazylia, z Patricią Matieli (0/1) i Mariane Fernandes (2/5) z KGHM MKS Zagłębia Lubin w składzie, prowadziła w tym meczu tylko raz, a mianowicie na początku spotkania, gdy wynik pojedynku otworzyła Bruna de Paula.

Trójkolorowe odpowiedziały na jej trafienie trzybramkową serią i bez większych problemów utrzymywały dystans, a nawet z czasem go powiększały (9:5 w 17'). Bardzo dobrze w bramce miejscowych spisywała się Laura Glauser.

Brazylijki nie znalazły już "drogi powrotnej" do tego spotkania (21:13 w 45') i muszą koncentrować się na kolejnych starciach - przeciwko Węgierkom i Angolkom, które będą kluczowe w kontekście awansu do ćwierćfinału.

***

Szwecja jako druga drużyna już we wtorek mogła zapewnić sobie awans do ćwierćfinału IO 2024, ale ambitne plany zawodniczek Tomasa Axnera legły w gruzach. Dunki wystartowały znakomicie (1:6 w 8') i postawiły w obronie mur nie do przejścia.

Trzy Korony po zimnym prysznicu wzięły się za odrabianie strat, w czym pomogły chociażby Jenny Carlson i Nathalie Hagman. I udało im się to zrobić z nawiązką (12:10 w 23'), jednak kolejne trzy bramki zdobyła Dania. Ostatecznie pierwsza połowa zakończyła się remisem.

A druga? Przebiegała z lekkim wskazaniem na Szwedki, ale wszystko zmieniło się w końcówce (23:21 w 52'). Przez ostatnie osiem minut czwarta drużyna IO 2020 w Tokio nie była w stanie sfinalizować żadnej akcji. Co innego Dunki, które zaliczyły czterobramkową serię i po końcowej syrenie cieszyły się ze zwycięstwa.