Niemki na czele, koszalińska niespodzianka - podsumowanie pierwszego dnia Międzynarodowego Turnieju Piłkarek Ręcznych

Po pierwszym dniu rozgrywanego w Gdyni turnieju piłkarek ręcznych na czele są Niemki. Tuż za ich plecami niespodziewanie plasują się zawodniczki Politechniki Koszalin. Akademiczki ograły gospodynie imprezy, brązowe medalistki MP. Podopieczne trenera Cieplińskiego przegrały 20:21.

Piotr Wiśniewski

Zgodnie z oczekiwaniami gospodynie imprezy, zawodniczki Vistalu Łączpol Gdynia rozpoczęły turniej od zwycięstwa 38:18. Wynik jednak nie w pełni oddaje przebieg wydarzeń na parkiecie. Początkowo bowiem przyjezdne stawiały opór gdyniankom, które dopiero w końcowej fazie pierwszej części meczu wypracowały przewagę. Druga połowa to już całkowita supremacja podopiecznych trenera Cieplińskiego. Warto również odnotować debiut w barwach Łączpolu Rumunki Dinis Vartic. Dinis zdobyła w sumie dwie bramki. Pierwsze trafienie w imprezie było jednak dziełem Moniki Głowińskiej, która skutecznie egzekwowała rzut karny.

W drugim meczu Koszalińska Politechnika pewnie pokonała Czeszki z Mostu 27:16.

I wreszcie w trzecim pojedynku na parkiecie zaprezentowały się Niemki z VFL Oldenburg prowadzone przez szkoleniowca z Polski, Leszka Krowickiego. Trzeci zespół Bundesligi pokonał przebudowaną drużynę Startu Elbląg, w której prym wiodła Paulina Wasak. Elblążanki "pękły" dopiero po przerwie, gdyż po pierwszych 25 minutach (mecze rozgrywane są systemem 2*25 minut) przegrywały różnicą dwóch trafień.

Gdynianki swój drugi mecz zagrały z Politechniką Koszalin. Oba zespoły przystępowały do tej konfrontacji ze zwycięstwem. Celnym trafieniem wynik spotkania otworzyła Rumunka Vartic. I to ona wespół z Głowińską była najskuteczniejszą zawodniczką swojego zespołu w tym pojedynku. Obie zdobyły po pięć bramek. W drugiej połowie bramki Vistalu strzegła Małgorzata Sadowska. Przewaga koszalinianek ciągle oscylowała w granicach dwóch bramek. Ostatnie fragmenty meczu to remis 19:19 oraz 20:20. Decydujący cios należał jednak do Politechniki, która ostatecznie wygrała 21:20. Warto przy tym odnotować, iż bardzo dobre zawody rozegrała wspomniana wyżej Sadowska.

Po gdyniankach ponownie kibicom zaprezentowały się podopieczne trenera Krowickiego. Niemki nie pozostawiły złudzeń zawodniczkom z Jeleniej Góry, wygrywając ostatecznie 32:21.

Ostatnim akcentem dnia był mecz Startu Elbląg z DHK Banik Most. Elblążanki swoją przewagę udokumentowały już do przerwy, kiedy to prowadziły różnicą ośmiu trafień. W drugiej połowie spokojnie kontrolowały grę. Ostatecznie Start wygrał 28:23.

Wyniki pierwszego dnia turnieju:

Vistal Łączpol Gdynia - KPR Jelenia Góra 38:18 (15:9)

AZS Politechnika Koszalińska - DHK Banik Most 27:16 (13:6)

VFL Oldenburg - EKS Start Elbląg 26:21 (15:13)

Vistal Łączpol Gdynia - AZS Politechnika Koszlińska 20:21 (10:11)

VFL Oldenburg - KPR Jelenia Góra 32:21 (13:8)

Start Elbląg - DHK Banik Most 28:23 (17:9).

6. KPR Jelenia Góra - 0 (39:70).

W sobotę kolejna seria gier. Turniej kończy się w niedzielę. Dla najlepszych drużyn oraz zawodniczek przewidziano puchary, a także nagrody rzeczowe.