Rywale Polaków w ME: Zwycięstwo Chorwacji, porażka Słowenii

Reprezentacje Słowenii i Chorwacji w piłce ręcznej będą rywalami biało-czerwonych w fazie grupowej mistrzostw Europy, które za niecałe dwa tygodnie rozpoczną się w Norwegii. Obie drużyny narodowe z Bałkanów w weekend wzięły udział w turnieju towarzyskim Croatia-Slovenia Cup.

Wojciech Święch

W niedzielę odbyła się druga seria spotkań na tej imprezie. W tym dniu Chorwacja w Poreču podjęła Bośnię i Hercegowinę. Gospodarze wystąpili w rezerwowym składzie (bez kontuzjowanych Ivana Balicia, Petara Metličicia i Blaženko Lackovicia). Szkoleniowiec Paklenich sprawdzał wiele wariantów w obronie i ataku. Na boisku pojawili się wszyscy zawodnicy zdolni do gry.

Do przerwy Bośniacy prowadzili 16:14. Po zmianie stron na parkiecie toczyła się zacięta walka. Jednak w ostatnich dziesięciu minutach meczu Chorwaci opanowali sytuację i dali odpór rywalom. Gospodarze odnieśli zwycięstwo 32:28 i zajęli 1. miejsce w turnieju.

Chorwacja - Bośnia i Hercegowina 32:28 (14:16)

Chorwacja:
Jerković (3), Alilović (4), Kaleb, Sulić 2, Duvnjak 2, Zrnić 4, Kopljar 1, Vori 2, Dominiković, Horvat 3, Vuković 7, Špoljarić 2, J. Valčić 1, Vukić 3, T. Valčić 5.

Bośnia i Hercegowina: Grahovac (2), Šabanović (12), Jaskić 6, Doborac 3, Malešević 1, Veselinov 1, Čakić, Obradović, Haramandić 1, Čehajić, Mustafić, Prce 2, Stojanović 8, Terzić 2, Toromanović 4.

W drugim pojedynku Słowenia w Koprze zmierzyła się ze Szwecją. Miejscowi w pierwszej połowie dwukrotnie prowadzili różnicą 3 bramek. Jeszcze w 39. minucie był wynik 24:21 dla Słowenii. Jednak w 52. minucie goście ze Skandynawii wyszli na prowadzenie 28:27. Podopieczni trenera Miro Požuna zaczęli grać słabo w ataku. Szwedzi nastawili się na kontry. Ostatecznie zespół z Bałkanów przegrał 31:34 (20:20). Trzeba wspomnieć, iż Słowenia wystąpiła bez kontuzjowanego Jure Natka. W jej szeregach najskuteczniejsi byli Miladin Kozlina (6 goli) i Luka Žvižej (7 trafień).

Szwecja zajęła w turnieju 2. pozycję. Słoweńcy zostali sklasyfikowani na 3. miejscu.

Słowenia - Szwecja 31:34 (21:20)