Bundesliga: Lwy na czele, Jaszka najskuteczniejszy

W miniony weekend dokończona została 10. kolejka niemieckiej Bundesligi. Nowym liderem rozgrywek, dzięki rozegranemu awansem spotkaniu, została ekipa Rhein-Neckar Löwen. We wszystkich meczach polscy szczypiorniści zdobyli wspólnie aż 49 bramek.

Maciej Wojs
Maciej Wojs

Do dwóch najciekawszych pojedynków dziesiątej serii spotkań doszło w Hamburgu oraz w Gummersbach. Drużyna Marcina Lijewskiego (wicelider) podjęła przed własną publicznością SG Flensburg-Handewitt, które zajmowało szóstą pozycję w ligowej tabeli. Mimo iż było to derbowe spotkanie, to kibice zgromadzeni w hali o2 World byli świadkami wyrównanej walki jedynie do 19. minuty. Wtedy w przeciągu ośmiu minut gospodarze nie dali sobie rzucić ani jednej bramki, a sami sześciokrotnie pokonywali golkipera przeciwników, dzięki czemu uzyskali prowadzenie 17:11. Wysoka przewaga pozwoliła podopiecznym Martina Schwalba spokojnie kontrolować grę i dyktować warunki na boisku. Goście kompletnie nie radzili sobie z wysoką i agresywną obroną Hamburga, która sprawiła, iż w 39. minucie HSV wygrywało już różnicą dziesięciu trafień (24:12). W 47. minucie Michael Kraus zwiększył przewagę swojej ekipy o kolejne dwie bramki, jednak ostatecznie goście nieznacznie zmniejszyli starty i przegrali 32:24. Gospodarzy do zwycięstwa poprowadził skrzydłowy Hans Lindberg oraz bramkarz Johannes Bitter. Marcin Lijewski zanotował na swoim koncie pięć trafień.

Do równie prestiżowego spotkania doszło w Gummersbach, gdzie miejscowe VfL (5. pozycja) podejmowało czwartą ekipę rozgrywek Füchse Berlin. Popularne Lisy dość szybko uciekły rywalowi na kilka bramek przewagi i po trafieniu Svena-Sö Christophersena prowadziły 6:10 (15. min). Gospodarze niesieni dopingiem żywiołowej publiczności tuż przed przerwą zmniejszyli straty do jednej bramki, jednak trafienie Bartłomieja Jaszki zapewniło gościom korzystny rezultat (16:18). Wraz z początkiem drugiej połowy zawodnicy VfL rzucili się na rywala i w 36. minucie po bramce Patricka Wiencka wyszli na prowadzenie 21:20. Gospodarze utrzymywali jednobramkową przewagę aż do 57. minuty meczu, jednak ostatnie fragmenty pojedynku zdecydowanie należały do rywali. Najpierw stan rywalizacji na 32:32 wyrównał Markus Richwien, a chwilę później rzut karny wykorzystał Konrad Wilczyński. Zwycięstwo (32:34) przypieczętował Jaszka, który tuż przed końcowym gwizdkiem wykończył ładną akcję zespołu. Polak był prawdziwym liderem zespołu, dla którego zdobył aż osiem bramek.

Pozycję lidera rozgrywek objęła ekipa Rhein-Neckar Löwen, która awansem rozegrała spotkanie 12. kolejki przeciwko TV Grosswallstadt. Lwy zwyciężyły 31:23, a duża w tym zasługa polskich szczypiornistów. Sławomir Szmal (17 skutecznych interwencji - 42%) był w drugiej połowie prawdziwą zaporą nie do pokonania i niejednokrotnie bronił w sytuacjach wręcz niewiarygodnych. Swoje trzy grosze dorzucili także zawodnicy z pola - Karol Bielecki zanotował cztery trafienia, a Grzegorz Tkaczyk trzy bramki.