Asobal Liga: Pierwsze punkty Toledo, wymęczone zwycięstwo Ciudadu Real

Dobiegła końca 10. kolejka Asobal Ligi. Pierwsze zwycięstwo w sezonie odnieśli szczypiorniści Toledo Balonmano, którzy nieoczekiwanie pokonali Cuatro Rayas Valladolid. Z dużym trudem kolejne dwa punkty wywalczyli mistrzowie Hiszpanii - Renovalia Ciudad Real. Zespół z Kastylii-La Manchy jedynie dwoma bramkami pokonał beniaminka Asobal Ligi - Alser Puerto Sagunto.

Paweł Nowakowski

Mający na koncie same porażki zespół Toledo Balonmano tym razem na własnym parkiecie rywalizował z Cuatro Rayas Valladolid. Gospodarze tego spotkania byli niezwykle umotywowani i za wszelką cenę chcieli zdobyć pierwsze punkty w tegorocznym sezonie. Wynik spotkania otworzył Augustas Strazdas. Przez całą pierwszą część meczu trwała walka "bramka za bramkę". Żaden z zespołów nie był w stanie wypracować większego niż 1-bramkowego prowadzenia. Po 30 minutach na tablicy wyników było 15:14 na korzyść Toledo Balonmano. W drugiej odsłonie gospodarze przeszli niesamowitą metamorfozę. Z minuty na minutę skrupulatnie budowali swoją przewagę, która w 47 minucie wynosiła już 7 trafień - 26:19. Szczypiorniści Toledo chyba za bardzo uwierzyli, że mecz sam się wygra i wyciągnęli do przeciwnika pomocną dłoń. W 50 minucie było tylko 26:22. Końcówkę tego pojedynku lepiej rozegrali zawodnicy Toledo i to oni mogli cieszyć się z pierwszych punktów w tym sezonie. Najwięcej bramek zdobyli: Ángel Pérez (Toledo Balonmano) - 6 (6/7 - 86 proc.) oraz Oscar Perez (Valladolid) - 8 (8/12 - 67 procent)

Sporo emocji dostarczył pojedynek Fraikin Granollers z Ademarem Leon. Pierwsze minuty z wyraźnym wskazaniem na zawodników z Granollers, którzy po 4 minutach prowadzili 4:1. Kolejne bramki padły łupem przyjezdnych i po 7 minutach było 5:4 dla Ademaru Leon. Pierwsza część meczu była bardzo wyrównana a do szatni na przerwę z przewagą jednej bramki schodzili szczypiorniści Fraikin Granollers - 15:14 (30'). Druga odsłona nie przyniosła zmian w grze. Wynik do końca był sprawą otwartą a oba zespoły zdecydowanie postawiły na atak. Ostatecznie po stojącym na wysokim poziomie widowisku dwa punkty wywalczyli gospodarze - Fraikin Granollers pokonując czwarty zespół minionego sezonu - Ademar Leon 31:30. Do zwycięstwa Granollers walnie przyczynił się Antonio Garcia - autor 9 bramek (9/12 - 75 procent). Wśród przyjezdnych zdobywanie bramek najłatwiej przychodziło Martinowi Stranovskiemu - 8 (8/12 - 67 procent).

Niesamowicie ciężko przyszło 10 zwycięstwo mistrzom Hiszpanii. Zawodnicy Renovalii Ciudad Real swoje spotkanie rozgrywali na wyjeździe z beniaminkiem Asobal Ligi - Alser Puerto Sagunto. Wynik meczu otworzył prawoskrzydłowy Ciudadu Real - Roberto Garcia Parrondo. Do 15 minuty ambitnie walczący Alser Puerto Sagunto toczył wyrównaną batalię z utytułowanym rywalem. Wydawało by się, że to spotkanie to starcie "Dawida z Goliatem". Nic bardziej mylnego - w 17 minucie meczu na tablicy wyników 10:7 dla...gospodarzy! Poddenerwowani takim obrotem spraw przyjezdni wzięli się do odrabiania start. Na przerwę z zaliczką 2 bramek schodzili podopieczni Talanta Dujshebaeva - 17:15. Po zmianie stron ekipa z regionu Kastylii-La Manchy utrzymywała 2-3 bramkowe prowadzenie. W dzisiejszej piłce ręcznej taka przewaga nie jest bezpieczna. Przekonali się o tym na własne skórze zawodnicy Ciudadu Real. W 53 minucie od stanu 26:24 dla mistrzów Hiszpanii zrobiło się po 26 (55'). Wtedy niezwykle ważną bramkę i jak się okazało jedyną w meczu rzucił Mariusz Jurkiewicz (1/3 - 33 procent). Końcowe minuty lepiej rozegrali goście i to oni po raz 10 w tym sezonie zainkasowali komplet punktów, jednak wielkie brawa i słowa uznania należą się gospodarzom. W sprawieniu sensacji nie pomogła świetna dyspozycja strzelecka Nikoli Prcy - zdobywcy 7 bramek (7/11 - 64 procent). W szeregach Ciudadu Real najwięcej bramek zdobyli:Julen Aguinagalde, Chema Rodriguez i Jonas Källman - wszyscy po 4.