Barcelona nadal nieposkromiona - podsumowanie 15. kolejki Asobal Ligi (wideo)

Za nami połowa sezonu w Asobal Lidze. Na Półwyspie Iberyjskim prym wiedzie FC Barcelona Borges, która zakończyła pierwszą część sezonu z kompletem zwycięstw. Tuż za "Dumą Katalonii" znajduje się ich odwieczny rywal - Renovalia Ciudad Real, która tym razem pokonała Naturhouse La Rioja. W najciekawszym pojedynku 15. kolejki, gdzie swe siły skonfrontowały Ademar Leon i Cuatro Rayas Valladolid odnotowano remis.

Paweł Nowakowski

Lider Asobal Ligi - FC Barcelona Borges tym razem mierzyła się z ekipą BM Antequera. Wynik meczu otworzył prawoskrzydłowy Barcelony - Albert Rocas, który po chwili dorzucił drugą bramkę. Po pięciu minutach rywalizacji, minimalne prowadzenie przyjezdnych - 4:3. Pierwszy kwadrans również dla wicemistrzów Hiszpanii, którzy utrzymali skromną, dwubramkową przewagę - 12:10. Gospodarze dopięli swego i doprowadzili do remisu w 23 minucie - wtedy to na tablicy wyników było 16:16. Trafienia Daniela Sarmiento, Raula Entrerriosa i Ikera Romero spowodowały, że do szatni z 3 bramkową zaliczką schodziła popularna "Blaugrana". Szczypiorniści Antequery nie odpuszczali, a dzięki swojej ambitnej postawie wciąż mogli myśleć o odniesieniu korzystnego rezultatu, bowiem ich strata do rywala wynosiła zaledwie 2-3 bramki. Taka sytuacja utrzymywała się do 43 minuty, kiedy "Duma Katalonii" prowadziła 25:23. Jak się okazało był to kluczowy moment w meczu - goście szybko odskoczyli na pięć trafień - 28:23 (47') i kontrolowali przebieg spotkania. W końcówce podopieczni Xaviego Pascuala dorzucili jeszcze parę bramek i ostatecznie wygrali 35:28, kończąc tym samym pierwszą rundę rozgrywek z kompletem zwycięstw. Najwięcej bramek zdobyli: Rafael Baena (Antequera) - 8 (8/8) oraz Albert Rocas (Barcelona) - 6 (6/7 - 86 procent).

Mistrzowie Hiszpanii - Renovalia Ciudad Real również zainkasował po raz 14 w tym sezonie komplet punktów, pokonując w wyjazdowym spotkaniu Naturhouse La Rioja. Wynik meczu otworzył Ales Abrao, chwilę później było 2:0 dla miejscowych. W 15 minucie był remis 5:5. Pięć minut później trzy bramkowe prowadzenie wypracowała sobie ekipa Natuhoruse La Rioja - 8:5 (20'). Zdenerwowani takim obrotem spraw goście, wzięli się do roboty. W krótkim odstępie czasu rzucili pięć bramek z rzędu i prowadzili 10:8 (26'). Taką przewagę utrzymali do przerwy - 12:10 (30'). Newralgicznym momentem w drugiej odsłonie była 35 minuta. Wtedy to podopieczni Talanta Dujshebaeva prowadzili 14:11. Dzięki bramkom Kirila Lazarova (1) i Virana Morrosa (2) uzyskali okazałą przewagę - 17:11 (38'). Spory w tym także udział Jose Javiera Hombradosa - bramkarza ekipy z regionu Kastylii-La Manchy, który w całym spotkaniu bronił na 47 procentowej skuteczności! (15/32). Z minuty na minutę mistrzowie Hiszpanii powiększali przewagę i po godzinie gry ostatecznie wygrali różnicą aż 10 bramek - 27:17. W ekipie Naturhouse La Rioja, najlepszym strzelcem okazał się Marc Amargant - 4 (4/8 - 50 proc.), z kolei w szeregach Ciudadu Real był nim Robert Garcia Parrondo - 5 (5/5). Polski rozgrywający - Mariusz Jurkiewicz nie zdobył w tym spotkaniu bramki, oddając zaledwie jeden rzut (0/1).

Prawdziwą wisienką na torcie w 15. kolejce Asobal Ligi była konfrontacja Ademaru Leon (3. miejsce w minionym sezonie) z Cuatro Rayas Valladolid (4. miejsce). Wynik meczu otworzył Angel Montoro, po chwili wyrównał Oscar Perales. W 10 minucie meczu, na tablicy wyników remis - 6:6. Pięć minut później ponownie rezultat remisowy, tym razem 8:8. Bramki zdobyte przez Martina Stranovskiego (1) i Denisa Bunticia (2) wyprowadziły gospodarzy na trzy bramkowe prowadzenie - 11:8 (28'). Ambitnie walczący goście zdołali jednak odrobić straty i do przerwy oba zespoły zdołały rzucić po 12 bramek - 12:12 (30'). Po zmianie stron minimalnie przeważali szczypiorniści Ademaru Leon, prowadząc 1-2 bramkami. W 42 minucie przy ich prowadzeniu 15:14, dzięki agresywnej obronie, udało im się wyprowadzić kontrataki, które zaowocowały cztero bramkowym prowadzeniem - 18:14 (48'). Uwagi szkoleniowca Valladolidu - Juana Carlosa Pastora poskutkowały na jego zawodników. Ci mozolnie, ale co najważniejsze skutecznie odrobili straty. Dzięki temu w 54 minucie, przyjezdni wyrównali stan pojedynku - 18:18. Końcowe minuty szarpane w wykonaniu obu drużyn. Kiedy Ademar Leon na niespełna dwie minuty przed końcem prowadził 21:19, wydawało się, że nic nie jest w stanie odebrać im zwycięstwa. Pierw bramkę rzucił Eduardo Gurbindo i było 21:20. Rzutem w ostatniej sekundzie meczu, prawoskrzydłowy Guillaume Joli zapewnił swojej ekipie remis - 21:21. W ekipie Ademaru Leon pierwsze skrzypce grał Chorwat - Denis Butnić - 5 bramek (5/8 - 63 procent). Wśród przyjezdnych brylował Eduardo Gurbindo - 6 trafień (6/8 - 75 procent).