MŚ: Grupa D - sylwetki, ciekawostki, przedstawienie zespołów

Do MŚ w Szwecji pozostało już tylko parę dni. Portal SportoweFakty.pl zaprasza Państwa do zapoznania się z uczestnikami XXII Mistrzostw Świata piłkarzy ręcznych. W czwartej odsłonie zostanie omówiona grupa D, w której znalazły się: Szwecja, Polska, Korea Południowa, Słowacja, Argentyna i Chile.

W tym artykule dowiesz się o:

Grupa D swoje mecze rozgrywać będzie w Göteborgu. Faworytami w tej grupie są Szwedzi i Polacy, jednak sporo mogą namieszać Słowacy, Koreańczycy oraz Argentyńczycy, których nie wolno lekceważyć.

Szwecja

Szwedzi w 2003 roku zajęli odległe 13. miejsce, wynik wręcz tragiczny zważywszy na fakt, iż dwa lata wcześniej zostali wicemistrzami świata! Na EURO 2004 jechali zmazać plamę, jaka powstała po fatalnym występie na MŚ w Portugalii. Słoweński czempionat Starego Kontynentu ukończyli na 7. pozycji (zwycięstwo z Serbią i Czarnogórą 35:34). Kolejny mundial i kolejna klapa w wykonaniu szczypiornistów "Trzech Koron" - dopiero 11. miejsce na MŚ w Tunezji nie było tym, czego oczekiwano w kraju, który ma bogate i piękne tradycje w handballu. Gwoździem do trumny były przegrane eliminacje z reprezentacją Polski, która kosztem Szwedów awansowała na ME w Szwajcarii (2006). Szwecja nie zakwalifikowała się również do mistrzostw świata w Niemczech, przegrywając w eliminacjach z Islandczykami.

Mistrzostwa Europy w Norwegii (2008) były przełamaniem turniejowej niemocy i dobrym prognostykiem na przyszłość. Szwedzi zajęli 5. miejsce (wygrana z Norwegią 36:34), a Kim Andersson został wybrany do najlepszej "7" ME. Wysoką dyspozycję Szwedzi utrzymali na MŚ w Chorwacji (2009), gdzie zajęli 7. pozycję (wygrana z Serbią 37:29). Czterokrotni mistrzowie świata nie popisali się lekko mówiąc na ostatniej wielkiej imprezie, jaką było EURO 2010. W tym turnieju Skandynawowie zaliczyli najgorszy występ w historii swoich startów - przedostatnie 15. miejsce! Teraz spoczywa na nich wielka presja, bowiem kibice oczekują gry o medale. Funkcja gospodarza mistrzostw to zarazem wielki przywilej, ale i wielka odpowiedzialność i związana z nią presją. Przed duetem trenerskim Ola Lindgren - Staffan Olsson nie lada wyzwanie...

Bilans spotkań Polska - Szwecja pod wodzą Bogdana Wenty:

Szwecja - Polska 33:28 (el. ME 2006)

Polska - Szwecja 32:26 (el. ME 2006)

Polska - Szwecja 30:24 (faza grupowa QS Supercup 2007)

Polska - Szwecja 27:26 (finał QS Supercup 2007)

Szwecja - Polska 27:24 (el. ME 2010)

Polska - Szwecja 32:32 (el. ME 2010)

Polska - Szwecja 27:24 (faza grupowa ME 2010)

Ogółem: 7 spotkań, 4 zwycięstwa Polski, 2 wygrane Szwecji, 1 remis, bilans bramek 200:192 na korzyść Polaków

Droga do MŚ Szwecja 2011

Gospodarz ma automatycznie zapewniony udział w mistrzostwach.

Zawodnicy stanowiący o sile kadry:

* Kim Andersson (THW Kiel)

* Dalibor Doder (GWD Minden)

* Jonas Larholm (AaB Handball)

* Jonas Källman (Renovalia Ciudad Real)

* Oscar Carlen (SG Flensburg-Handewitt)

* Per Sandström (HSV Hamburg)

* Robert Arrhenius (THW Kiel) - specjalista od obrony

Szwedzi w grze obronnej nie przebierają w środkach

Polska

Reprezentacja Polski prowadzona na MŚ 2003 przez Bogdana Zajączkowskiego zajęła 10. miejsce. Znacznie gorzej poszło rok później na Mistrzostwach Europy w Słowenii. Tam biało-czerwoni ukończyli turniej na ostatniej - 16. pozycji. Z funkcją trenera pożegnał się Zajączkowski, a stery po nim przejął Bogdan Wenta, który 28 października 2004 roku oficjalnie rozpoczął pracę w kadrze. Mówi się, że nie od razu Kraków zbudowano - powiedzenie te idealnie można przypasować do tamtego okresu. Polakom nie udało się awansować do mistrzostw świata w Tunezji (2005). Nowy trener małymi krokami tworzył swoją wizję reprezentacji. Kiedy polskim szczypiornistom przyszło się zmierzyć w eliminacjach do EURO 2006 ze Szwedami, wielu nie wierzyło w sukces, skazując z góry biało-czerwonych na klęskę. Mimo porażki w pierwszym meczu (33:28) Polakom udało się w Olsztynie z nawiązką odrobić straty, a wyjazd na europejski czempionat stał się faktem! Impreza w Szwajcarii była debiutem Bogdana Wenty na międzynarodowej imprezie. To właśnie na tym turnieju, Polacy odnieśli pierwsze w historii zwycięstwo w mistrzostwach Starego Kontynentu (z Ukrainą 33:24 w fazie grupowej). Grupowe zmagania biało-czerwoni ukończyli na drugiej pozycji, odnotowując jeszcze remis z gospodarzem mistrzostw, Szwajcarią - 31:31, oraz przegrywając z wicemistrzami Europy z 2004 roku - Słoweńcami 29:33. W drugiej fazie mistrzostw Polacy doznali trzech sromotnych porażek z Hiszpanią - 25:34, Francją - 21:37 oraz z Niemcami - 24:32. Mimo tego, EURO 2006 ukończyli na 10. pozycji, co należy uznać za sukces, biorąc pod uwagę wszystkie czynniki (debiut Wenty, zawirowania w kadrze i związku).

Do MŚ w Niemczech (2007) biało-czerwoni awansowali, pokonując w eliminacjach Grecję. W pierwszym wyjazdowym spotkaniu ulegli - 27:22, lecz tydzień później zaprezentowali o niebo lepszą formę, wygrywając 29:20, awansując tym samym na kolejną wielką imprezę. Fazę grupową przeszli jak burza, wygrywając wszystkie spotkania: z Argentyną - 29:15, Brazylią - 31:23, oraz Niemcami - 27:25. W drugiej fazie mistrzostw przegrali jedynie z Francuzami - 31:22. Pozostali rywale musieli uznać wyższość "Orłów Wenty" - Islandia 35:33, Tunezja - 40:31, Słowenia - 38:27. Polacy wygrali również drugą fazę turnieju i nie bez przyczyny okrzyknięto ich "czarnym koniem" mundialu. Biało-czerwoni to mistrzowie horrorów. Po dramatycznym boju wygrali w ćwierćfinale z Rosjanami - 28:27. Przyszedł czas na półfinał z Duńczykami, w którym do rozstrzygnięcia zwycięzcy potrzebne były dwie dogrywki! Ponownie górą Polacy! Piękny sen dalej trwał i w wielkim finale doszło do powtórki z fazy grupowej: Polska - Niemcy. W nim biało-czerwoni polegli 24:29. Wicemistrzostwo świata w kraju nad Wisłą zostało przyjęte jak złoto! Wielu trenerów i zespołów traktowało to jednak jako jednorazowy wyskok. Najlepszym przykładem, że srebrne medale MŚ to nie dzieło przypadku, świadczy wygranie po pół roku od MŚ Niemczech prestiżowego QS Supercup. W półfinale Polacy pokonali gospodarzy i mistrzów świata - Niemców, by w finale ograć Szwedów i zdobyć Superpuchar. Malkontenci mieli swoje pięć minut, wytykając Wencie ledwie 7. miejsce na EURO 2008.

Przyszła pora na długo wyczekiwane IO w Pekinie, do których Polacy zakwalifikowali się, wygrywając turniej eliminacyjny we Wrocławiu. Na chińskich igrzyskach biało-czerwoni uplasowali się na 5. pozycji. Medalowe aspiracje pokrzyżowała im Islandia, która wygrała z Polakami w ćwierćfinale. Usta wszystkim krytykom reprezentacja Polski zamknęła na MŚ w Chorwacji, z których po raz kolejny przywieźli medal - tym razem brązowy (wygrana z Danią 31:23) oraz na EURO 2010. Austriackie ME biało-czerwoni ukończyli na 4. miejscu, przegrywając pierw w kontrowersyjnym półfinale z Chorwacją (24:21) i w spotkaniu o brązowy medal z Islandią - 29:26. Reprezentacja Polski jest wymieniana w gronie faworytów imprezy. Po dwóch ostatnich mundialach apetytu kibiców znacznie wzrosły, jeśli Polacy po raz trzeci z rzędu znajdą się w medalowej strefie, w pełni potwierdzą przynależność do światowej czołówki.

- Szansę Polaków oceniam bardzo wysoko i myślę, że potwierdzimy swoją wysoką pozycję, bo mamy w tej chwili silną reprezentację i dużo federacji nam jej zazdrości - mówił portalowi SportoweFakty.pl Leszek Biernacki - selekcjoner reprezentacji Polski "B".

Droga do MŚ Szwecja 2011

Do MŚ w Szwecji 2011 powinny awansować trzy pierwsze reprezentacje EURO 2010, jednak Francja jest mistrzem świata i ma automatycznie zapewniony awans. Skorzystali na tym biało-czerwoni, którzy na ME w Austrii zajęli 4. miejsce.

Zawodnicy stanowiący o sile kadry:

* Marcin Lijewski (HSV Hamburg)

* Karol Bielecki (Rhein-Neckar Löwen)

* Grzegorz Tkaczyk (Rhein-Neckar Löwen)

* Sławomir Szmal (Rhein-Neckar Löwen)

* Mariusz Jurasik (Vive Targi Kielce)

* Artur Siódmiak (TuS N-Lübbecke) - specjalista od obrony

Bogdan Wenta - to dzięki niemu Polacy, po wielu latach posuchy powrócili na salony

Korea Południowa

Koreańczycy chcieli by zapewne nawiązać do sukcesów, które odnosiły na międzynarodowej ich koleżanki z reprezentacji. Przedstawicieli azjatyckiego szczypiorniaka nie było na MŚ w 2003 i 2005 roku. Powrócili dopiero po 6 letniej przerwie (od MŚ Francja 2001) na niemiecki mundial, który rozegrano w 2007 roku. W tym turnieju uplasowali się na 15. pozycji. Marsz w górę końcowej klasyfikacji kontynuowali również na MŚ w Chorwacji, gdzie zajęli 12. miejsce. Najlepszym dotychczasowym wynikiem spośród wszystkich występów na mistrzostwach świata jest 8. lokata wywalczona w roku 1997.

Ciekawostką jest fakt, że z reprezentacyjnej kariery zrezygnował najwybitniejszy koreański zawodnik - Yoon Kyung-Shin, który przed laty występował w VfL Gummersbach i HSV Hamburg. Wspomniany szczypiornista to były król MŚ (1995, 1997), 6-krotny król strzelców Bundesligi, oraz najlepszy piłkarz ręczny na świecie 2001 roku. Obecnie występuje w koreańskiej lidze w zespole Doosan Werksteam.

Bilans spotkań Polska - Korea Południowa pod wodzą Bogdana Wenty:

Korea Południowa - Polska 33:27 (mecz towarzyski przed IO w Pekinie)

Korea Południowa - Polska 25:19 (mecz towarzyski przed IO w Pekinie)

Polska - Korea Południowa 29:26 (IO 2008, mecz o miejsca 5-8)

Ogółem: 3 spotkania, 1 zwycięstwo Polski, 2 wygrane Korei Południowej, bilans bramek 84:75 na korzyść Koreańczyków

Droga do MŚ Szwecja 2011

Koreańczycy są Mistrzami Azji z 2010 roku.

Zawodnicy stanowiący o sile kadry:

* Lee Tea Young (Korosa)

* Jung Su Young (Korosa)

* Lee Jae Woo (Doosan Werksteam)

* Park Jung Geu (Doosan Werksteam)

Słowacja

Po rozpadzie Czechosłowacji, nasi południowi sąsiedzi przechodzili poważny kryzys. Odbiło się to także na szczypiornistach. Pierwszą wielką imprezą były dla nich ME w Szwajcarii w 2006 roku. W debiucie na międzynarodowej imprezie trafili do grupy śmierci, w której znalazła się: Francja, Niemcy i Hiszpania. Przegrali wszystkie spotkania, odpowiednio: 35:21, 26:31 oraz 34:25. Słowacy nie zdołali awansować do MŚ w Niemczech (2007), jednak tamto niepowodzenie zamienili na awans do ME 2008. Na norweskim czempionacie Starego Kontynentu uplasowali się na ostatniej - 16. pozycji. Ponownie trafili do najtrudniejszej z możliwych grup: z Francją, Islandią i Szwecją. Wyniki były jednak o niebo lepsze, poza "wpadką" w ostatnim meczu z reprezentacją "Trzech Koron" (przegrana 41:25), bowiem porażki z Francją (32:31) i Islandią (28:22) wstydu nie przynoszą. Na MŚ w Chorwacji awansowali eliminując w kwalifikacjach faworyzowaną Słowenię! Fazę grupową ukończyli na 2. miejscu, wyprzedzając Węgrów, którym urwali punkt (24:24). W drugiej fazie turnieju odnieśli zwycięstwo z Koreą Południową (23:20), by później przegrać z Chorwacją (31:25) oraz Szwecją (26:27). Ostatecznie mistrzostwa świata 2009 ukończyli na 10. miejscu. Był to ostatni wielki turniej na którym wystąpili Słowacy, ponieważ na EURO 2010 nie dali rady się zakwalifikować - w grupie eliminacyjnej wyprzedzili ich Chorwaci oraz Węgrzy.

Bilans spotkań Polska - Słowacja pod wodzą Bogdana Wenty:

Polska - Słowacja 34:33 (Christmas Cup 2004)

Polska - Słowacja 28:31 (preeliminacje ME 2006)

Polska - Słowacja 30:25 (Christmas Cup 2005)

Polska - Słowacja 29:26 (Christmas Trophy 2006)

Słowacja - Polska 29:29 (Christmas Trophy 2007)

Polska - Słowacja 29:28 (2008, Łódź - towarzysko)

Polska - Słowacja 29:33 (2008, Warszawa - towarzysko)

Polska - Słowacja 35:31 (New Year's Cup 2009)

Polska - Słowacja 34:28 (2009, Bydgoszcz - turniej reprezentacji narodowych)

Polska - Słowacja 32:24 (New Year's Cup 2011)

Ogółem: 10 spotkań, 7 zwycięstw Polski, 2 wygrane Słowaków, 1 remis, bilans bramek 309:288 na korzyść Polaków

Droga do MŚ Szwecja 2011

Słowacy w europejskich eliminacjach pokonali Ukrainę. W pierwszym meczu to oni byli górą, jednak Słowakom dzięki świetnej dyspozycji Martina Straňovskyiego (8 bramek) odrobili z nawiązką stratę z pierwszego meczu i pokonali Ukraińców 30:21.

Zawodnicy stanowiący o sile kadry:

* František Šulc (Pick Szeged)

* Radoslav Antl (Tatran Prešov)

* Daniel Valo (HSG Wetzlar)

* Martin Straňovsky (Ademar Leon)

* Peter Kukučka (Kadetten Schaffhausen)

Słowacy będą chcieli sprawić kilka niespodzianek na szwedzkim mundialu

Argentyna

Argentyńczycy na MŚ w Portugalii (2003) zajęli odległe 17. miejsce. Dwa lata później na mundialu w Tunezji spadli o "oczko" niżej - 18. lokata. Ten wynik powtórzyli na parkietach w Chorwacji (2009), z kolei na światowym czempionacie w 2007 roku uplasowali się na 16. pozycji. Ich najlepszym miejscem jest 15, wywalczone na MŚ w 2001 roku, które rozegrano we Francji. Jak widać po wynikach, nie odgrywają na mistrzostwach świata znaczącej roli. Dzięki słabej konkurencji na swoim kontynencie, regularnie kwalifikują się na każdy mundial.

Bilans spotkań Polska - Argentyna pod wodzą Bogdana Wenty:

Polska - Argentyna 29:15 (faza grupowa MŚ 2007)

Polska - Argentyna 28:26 (Wrocław - turniej kwalifikacyjny do IO 2008)

Ogółem: 2 spotkania, 2 zwycięstwa Polski, bilans bramek 57:41 na korzyść Polaków

Droga do MŚ Szwecja 2011

Argentyńczycy są złotymi medalistami Mistrzostw Ameryki 2010.

Zawodnicy stanowiący o sile kadry:

* Gonzalo Carou (Ademar Leon)

* Andrés Kogovsek (SAG Ballester)

* Damian Migueles (OC Cesson Handball)

* Leonardo Querin (Bozen)

Gonzalo Carou - jeden z filarów reprezentacji Argentyny

Chile

Sam awans chilijskich szczypiornistów był wielką sensacją. Szwedzki mundial będzie ich pierwszym w historii. Informacje na temat tego rywala to jedna wielka niewiadoma, jednak na turnieju nie ma słabych drużyn, dlatego pozostali rywale, mimo, że Chile jest outsiderem w całej stawce zespołów grupy D - nie lekceważą zespołu z Ameryki Południowej. Jedno z pewnością można stwierdzić - każdy zdobyty przez nich punkt będzie nie lada sensacją.

Bilans spotkań Polska - Chile pod wodzą Bogdana Wenty:

Obie reprezentacje nie rozegrały ze sobą oficjalnego meczu. Historyczny mecz między tymi drużynami zostanie rozegrany na MŚ w Szwecji - 17 stycznia 2011 roku o godzinie 18:15.

Droga do MŚ Szwecja 2011

Chilijczycy to brązowi medaliści Mistrzostw Ameryki z 2010 roku.

Zawodnicy stanowiący o sile kadry:

* Marco Oneto (FC Barcelona Borges)

* Patricio Martinez (Westwien)

* Emil Feuchtmann (Westwien)

* Erwin Feuchtmann (Artefref)

Terminarz grupy D

13.01.2011 godz. 20:15 Szwecja - Chile

14.01.2011 godz. 18:15 Korea Płd. - Argentyna

14.01.2011 godz. 20:15 Polska - Słowacja

15.01.2011 godz. 16:15 Chile - Korea Płd.

15.01.2011 godz. 18:15 Słowacja - Szwecja

15.01.2011 godz. 20:15 Argentyna - Polska

17.01.2011 godz. 16:15 Słowacja - Argentyna

17.01.2011 godz. 18:15 Polska - Chile

17.01.2011 godz. 20:15 Szwecja - Korea Płd.

18.01.2011 godz. 16:15 Chile - Słowacja

18.01.2011 godz. 18:15 Korea Płd. - Polska

18.01.2011 godz. 20:15 Szwecja - Argentyna

20.01.2011 godz. 16:15 Korea Płd. - Słowacja

20.01.2011 godz. 18:15 Argentyna - Chile

20.01.2011 godz. 20:15 Polska - Szwecja

Źródło artykułu: