Mistrzowie Hiszpanii pokonani w Aragon! Słaby mecz Jurkiewicza - podsumowanie 20. kolejki Asobal Ligi (wideo)

Dobiegła końca 20. kolejka Asobal Ligi. Największą sensacją tej rundy spotkań był porażka mistrza Hiszpanii - Renovalii Ciudad Real w wyjazdowym meczu z CAI BM Aragon. Podopieczni Talanta Dujshebaeva przegrali drugie spotkanie w tym sezonie i do prowadzącej Barcelony tracą już cztery punkty!

Paweł Nowakowski

Kluczowym spotkanie w kontekście walki o utrzymanie była rywalizacja Torreviejy z Antequerą. Mecz ten był bardzo wyrównany, przez większą część pierwszej połowy żaden z zespołów nie dominował na parkiecie. Taki obraz gry miał miejsce do 20 minuty, kiedy na tablicy wyników widniał remisowy rezultat - 8:8. Kolejne trafienia padały już łupem przyjezdnych i w oka mgnieniu zrobiło się 12:8 na korzyść Antequery (25'). Po pierwszej połowie dwubramkowe prowadzenie gości - 13:11 (30'). W drugiej partii trwała ostra wymiana ciosów, "bramka za bramkę". Na nieco ponad 10 minut przed końcem Torrevieja miała cztery bramki przewagi. Przyjezdni rozpoczęli pościg, który zakończył się powodzeniem - 23:23 (58'). Szale zwycięstwa przechylił Abraham Rochel, zdobywając na 11 sekund przed końcem bramkę na 25:24 i to gospodarze po dramatycznym spotkaniu zgarnęli niezwykle cenne dwa punkty.

Mistrzowie Hiszpanii - Renovalia Ciudad Real tym razem wybrali się do Aragon. Początek meczu zgodnie z planem - 5:2 w 10 minucie na korzyść podopiecznych Talanta Dujshebaeva. Aragon nie dawało za wygraną, jednak to ekipa z regionu Kastylii-La Manchy schodziła do przerwy z zaliczką czterech bramek - 14:10 (30'). Drugą cześć meczu lepiej rozpoczęli podopieczni Mariano Ortegi, błyskawicznie doprowadzając do remisu - 15:15 (35'). Ciudad Real jeszcze raz szarpnął i odskoczył na trzy bramki, jednak ponownie Aragon skutecznie podgonił wynik. Świetne zawody w bramce rozegrał Iñaki Malumbres, grający na 47 procentowej skuteczności! (21/45) i to jego postawa zadecydowała o tym, że CAI BM Aragon toczyła wyrównany bój z mistrzami Hiszpanii. Na 15 sekund przed końcem spotkania, przy wyniku 26:26, szkoleniowiec Aragon poprosił o czas. Cztery sekundy przed końcem bramkę na wagę zwycięstwa rzucił Antonio Cartón, zostając tym samym bohaterem swojego zespołu. Chwilę później o czas poprosił Dujsjhebaev, jednak Ciudad Real nie zdołał rzucić wyrównującej bramki. Megasensacja stała się faktem. Porażka faworyzowanego Ciudadu Real oznacza, że traci on do prowadzącej Barcelony już 4 punkty! Bardzo słaby mecz rozegrał Mariusz Jurkiewicz. Polski rozgrywający zdobył w tym spotkaniu tylko jedną bramkę, oddając sześć prób, co dało mu 17 procentową skuteczność w ataku.

BM Torrevieja - BM Antequera 25:24 (11:13)
Najwięcej bramek: dla Torreviejy - David Cuartero 8, Abraham Rochel 6, Sebastian Simonet 5; dla Antequery - José Luis Cid Ruiz 6, Juan Antonio Ramos 4.

JD Arrate - Naturhouse La Rioja 23:36 (13:11)
Najwięcej bramek: dla Arrate - Konstantin Kurilenko 9, Sergio Cid Teixeira 5; dla Naturhouse - Alexandre Tioumentsev 6, Ismael Juarez 5, Unai Arrieta, Ales Abrao - obaj po 4.

Toledo Balonmano - Reale Ademar Leon 27:32 (13:15)
Najwięcej bramek: dla Toledo - Angel Perez, Guillemo Barbon - obaj po 5; dla Ademaru Leon - Denis Krivoschlykov 7, Mikel Aguirrezabalaga 6.

CAI BM Aragon - Renovalia Ciudad Real 27:26 (10:14)
Najwięcej bramek: dla Aragon - Sergio Ruiz, Carlos Rodriguez - obaj po 6; dla Ciudadu Real - Luc Abalo 6, Isaias Guardiola, Alberto Entrrerios - obaj po 4.

Quabit BM Guadalajara - FC Barcelona Borges 30:38 (14:19)
Najwięcej bramek: dla Guadalajary - Novica Rudović 8, Sergio De la Salud 6; dla Barcelony - Juan García Lorenzana 9, Víctor Tomás, Laszlo Nagy - obaj po 8.

AMAYA Sport San Antonio - BM Alcobendas 35:28 (19:12)
Najwięcej bramek: dla San Antonio - Alberto Aguirrezabalaga 8, Victor Alvarez 5; dla Alcobendas - Angel Castano 6, Adrian Prieto, Manuel Colon, Alfonso de la Rubia, Manuel Catalina - wszyscy po 4.

Cuenca 2016 - Alser Puerto Sagunto 25:21 (12:14)
Najwięcej bramek: dla Cuenci - Dobrivoje Marković, Jorge Luis Paván - obaj po 5; dla Puerto Sagunto - Ognjen Backović 5, Tim Bauer, Javier Tarraso - obaj po 3.

Fraikin BM Granollers - Cuatro Rayas Valladolid 35:34 (16:16)
Najwięcej bramek: dla Granollers - Raúl Campos 7, Antonio Garcia 6, Aleksandar Svitlica, Ivan Nikcević - obaj po 5; dla Valladolid - Guillaume Joli 7, Havard Tvedten, Ángel Romero - obaj po 6.

16 BM Alcobendas 20 1 3 16 502:591 5

Klasyfikacja strzelców: 1. Rafael Baena (BM Antequera) - 113 2. Ivan Nikcević (Fraikin BM Granollers) - 106 3. Jorge Luis Pavan (Cuenca 2016) - 103 4. Nikola Prce (Alser Puerto Sagunto) - 103 5. Juan Garcia Lorenzana (FC Barcelona Borges) - 102 ... 95. Mariusz Jurkiewicz (Renovalia Ciudad Real) - 44 21. kolejka - 16.03.2011 Cuatro Rayas Valladolid - BM Torrevieja BM Antequera - JD Arrate Naturhouse La Rioja - Toledo Balonmano Reale Ademar Leon - CAI BM Aragon Renovalia Ciudad Real - Quabit BM Guadalajara FC Barcelona Borges - AMAYA Sport San Antonio BM Alcobendas - Cuenca 2016 Alser Puerto Sagunto - Fraikin BM Granollers