"Zebry" zwycięzcami Turnieju wieku

Zawodnicy TBV Lemgo okazali się bardzo gościnni podczas obchodów 100-lecia istnienia klubu. W turnieju, który odbył się w drugi weekend sierpnia, gracze TBV uplasowali się na 4. pozycji, pozwalając swoich gościom zająć miejsca na pudle.

Jakub Szczęsny

Zawody określane mianem "turnieju wieku" mogły się podobać kibicom. Obok solenizantów wystąpiły w nim silne ekipy, które w poprzednim sezonie Ligi Mistrzów zaszły bardzo wysoko. THW Kiel, MKB Veszprem oraz AHB Montpellier- te nazwy mówią same za siebie.

Turniej otworzyło starcie "Kilończyków" z zespołem z Francji. Po bardzo wyrównanym spotkaniu lepsi okazali się wicemistrzowie Niemiec, wygrywając 35:33. Do 57 minuty wynik oscylował w granicach remisu, jednak wojnę nerwów wygrali podopieczni Alfreda Gislasona, którzy zapewnili sobie awans do niedzielnego finału. W zespole Patrice Canayena zawiódł Nikola Karabatic. Były zawodnik THW tylko raz wpisał się na listę strzelców. Dobrze zaprezentował się William Accambray, który zdobył dla swojego zespołu 6 bramek.

W drugim półfinale na parkiet Lippenhalle wybiegli gospodarze, których rywalem był węgierski MKB Veszprem. Finaliści Erima Cup byli blisko sprawienia sensacji. Do przerwy prowadzili 14:11, jednak przegrali ostatecznie 29:31. W meczu o 3. miejsce Lemgo przegrało jedną bramką z Montpellier - 36:37.

Finał "turnieju wieku" był popisem Momira Ilica. Serb, który został królem strzelców Orlen Cup i tym razem okazał się najskuteczniejszym zawodnikiem. 24 bramki w dwóch spotkaniach to imponujący wynik. Mecz wicemistrza Niemiec z mistrzem Węgier zakończył się wysokim zwycięstwem tych pierwszych - 38:29.

Pierwsza połowa nie zapowiadała takiej deklasacji zespołu z kraju Madziarów. "Zebry" nie mogły liczyć na Milutina Dragićevicia, Filipa Jichę, Christiana Zeitza oraz Daniela Kubesa. Całą czwórkę z gry wyeliminowały większe lub mniejsze urazy. Do przerwy toczona była wyrównana walka. Zespoły pokazały kawał dobrej piłki ręcznej i po pierwszych 30 minutach THW prowadziło 19:18. Druga odsłona przebiegała pod dyktando "Zebr", które szybko wypracowały sobie kilku bramkową przewagę i spokojnie kontrolowały grę. Podopiecznym Lajosa Mocsaia nie pomogła wysoka forma Marko Vujina. Serb, który za niecały rok zasili szeregi THW, zdobył 7 bramek dla swojego zespołu.

W 50 minucie kontuzji doznał rozgrywający zwycięzców "turnieju wieku", Aron Palmarsson. Islandczyk zranił lewą kostkę i dołączył do grona kontuzjowanych w swoim zespole.