Finałowy pojedynek rozpoczął się od trafienia mistrzyń Europy - Norweżek. Później do głosu doszły Francuzki, które po 10 minutach rywalizacji prowadziły 6:3. Trójkolorowe zaczęły popełniać proste błędy techniczne, co gorsza nie miały pomysłu na rozmontowanie norweskiej defensywy. Na efekty takiej postawy nie trzeba było długo czekać. Za sprawą kapitalnie spisującej się Linn Sulland Skandynawki wyszły na jednobramkowe prowadzenie.
Podopieczne Oliviera Krumbholza w defensywie grały biernie, lecz ostro, za co chorwaccy sędziowie często odsyłali je na ławkę kar. W 20 minucie wielkiego finału przy wyniku 11:9 na korzyść Norwegii o czas poprosił francuski szkoleniowiec. Jego uwagi na nic się zdały, bowiem gra jego drużyny nie uległa zmianie.
Szczypiornistki znad Sekwany wciąż masowo popełniały błędy, w dodatku nie potrafiły poradzić sobie z rzutami z drugiej linii Kristine Lunde Borgersen. Mistrzynie Europy systematycznie powiększały prowadzenie, które po pierwszej połowie wynosiło 6 trafień.
Po zmianie stron Francuzki ruszyły do odrabiania strat. W 36 minucie pierwsze wykluczenie dla norweskiej drużyny otrzymała Marit Frafjord. Trójkolorowe wykorzystały grę w przewadze i w 43 minucie zmniejszyły nieco prowadzenie Norweżek - 19:24. Wicemistrzynie świata z 2009 roku swoją szansę na odwrócenie losów meczu zaprzepaściły w 50 minucie. Na tablicy wyników było wówczas 26:21 na korzyść Norwegii. Francuzki nie wykorzystały rzutu karnego, a ich katem okazała się Kati Grimsbo, która obroniła 2 z 4 rzutów z linii 7 metrów.
Trójkolorowe już się nie podniosły. Skandynawki kontrolowały wynik meczu i ostatecznie wygrały 32:24 zdobywając złoty medal mistrzostw świata. Sukces Norweżek jest tym większy, że w Brazylii nie wystąpiły dwie kluczowe zawodniczki tej reprezentacji Kathie Nyberg i Gro Hammerseng.
Warto dodać, że Francuzki do najważniejszego meczu przystępowały bez kontuzjowanych Alisson Pineau (więzadła krzyżowe) i Mariamy Signate.
Francja - Norwegia 24:32 (13:19)
Francja: Leynaud (4/24 17%), Darleux (5/17 29%) - Spincer 4, Mendy 4, Dembele 3, Kamto Njitam 3, Deroin 2, Baudouin 2, Bruneau 2, Gnabouyou 2, Ayglon 1, Tervel 1, Lacrabere.
Norwegia: Haraldsen (17/39 44%), Grimsbo (2/4 50%) - Lunde Borgersen 6, Sulland 5, Loke 4, Nostvold 4, Kurtović 4, Breivang 2, Johansen 2, Riegelhuth 2, Herrem 2, Alstad 1, Frafjord, Oftedal.
Historyczny medal Hiszpanek --->>>
**********************
Drużyna gwiazd (All Star Team) MŚ 2011:
bramkarka: Chana Masson (Brazylia)
lewe skrzydło: Emilia Turei (Rosja)
lewe rozegranie: Andrea Penezić (Chorwacja)
środek rozegrania: Alison Pineau (Francja)
prawe rozegranie: Line Jörgensen (Dania)
prawe skrzydło: Carmen Martin (Hiszpania)
obrotowa: Heidi Löke (Norwegia)
król strzelców: Alexandra Nascimento (Brazylia) - 57 bramek
Końcowa klasyfikacja MŚ w Brazylii:
* sześć najlepszy drużyn, które nie mają pewnego udziału w IO uzyskuje awans do turniejów kwalifikacyjnych
1. Norwegia
2. Francja
3. Hiszpania
4. Dania
5. Brazylia
6. Rosja
7. Chorwacja
8. Angola
9. Szwecja
10. Czarnogóra
11. Korea Południowa
12. Islandia
13. Rumunia
14. Japonia
15. Holandia
16. Wybrzeże Kości Słoniowej
17. Niemcy
18. Tunezja
19. Kazachstan
20. Urugwaj
21. Chiny
22. Kuba
23. Argentyna
24. Australia