Pełna dominacja i awans do półfinału - relacja z meczu Hiszpania - Islandia

Bez najmniejszych problemów dwa punkty wywalczyła reprezentacja Hiszpanii. Podopieczni Valero Rivery pokonali Islandię 31:26 (17:13) i tym samym przypieczętowali awans do półfinału mistrzostw Europy.

Paweł Nowakowski

Konfrontacja z Islandią była dla Hiszpanów niezwykle istotna. W przypadku zwycięstwa ekipa z Półwyspu Iberyjskiego miała pewny awans do strefy medalowej. Podopieczni Valero Rivery pojedynek z brązowymi medalistami ME 2010 rozpoczęli od mocnego uderzenia.

Po trafieniu Jorge Maquedy w 11 minucie Hiszpania prowadziła już 7:2. Gospodarze przyszłorocznych MŚ nie zwalniali jednak tempa i systematycznie powiększali przewagę - 10:3 (17'). Chwilę później o czas dla swojej drużyny poprosił Gudmundur Gudmundsson. Mimo, że szczypiorniści z wyspy gejzerów nieco zniwelowali straty, na parkiecie dominowali wyłącznie Hiszpanie, skutecznie punktując rywali. W efekcie do przerwy trzecia drużyna ubiegłorocznych MŚ w Szwecji zasłużenie schodziła do szatni z czterobramkową zaliczką.

W drugiej części gra nie uległa zmianie, Hiszpanie utrzymywali wypracowaną wcześniej przewagę. Islandczyków do walki próbował poderwać jeszcze ich bramkarz - Björgvin Páll Gustavsson. Nie przyniosło to jednak spodziewanych efektów - 20:28 (50'). Rozluźniona hiszpańska drużyna w końcówce znacznie spuściła z tonu, dając rywalom podreperować bramkowy dorobek.

Zwycięstwo Hiszpanii od pierwszego gwizdka sędziów nie było zagrożone. Podopieczni Valero Rivery kontrolowali w pełni przebieg meczu i bez większych problemów pokonali Islandię 31:26 , pieczętując tym samym awans do półfinału.

Hiszpania - Islandia 31:26  (17:13)

Hiszpania: Sierra (8/21 - 38%), Hombrados (2/15 - 13%) - Aguinagalde 5, Tomas 4, Romero 4, A. Entrerrios 3, Gurbindo 3, Maqueda 2, Sarmiento 2, R. Garcia 2 (2/3k), J. A. Garcia 2, Canellas 2, Ugalde 2, R. Entrerrios, Morros, Guardiola.

Islandia: Gustavsson - Sigurdsson 6, Karason 4, Atlason 3, Hallgrimsson 3, Palmarsson 3, Kristjansson 3, Olafsson 2 (2/2k), Svavarsson 1, Gudmundsson 1, Gunnarsson, Ragnarsson.

Sędziowie: Slave Nikolov - Gjorgji Nachevski (Macedonia).