Wojna nerwów dla Polaków! - relacja z meczu Polska - Niemcy

Po niezwykle dramatycznym meczu reprezentacja Polski pokonała Niemców 33:32 i przedłużyła szansę na awans do półfinału. Biało-czerwoni wykonali również milowy krok w kontekście awansu do turnieju kwalifikacyjnego na IO.

Paweł Nowakowski

Polacy bardzo dobrze rozpoczęli w ataku, znacznie gorzej było w defensywie, gdzie biało-czerwoni tracili bramki w prosty i szybki sposób. Dzięki temu Niemcy utrzymywali kontakt z polską reprezentacją - 5:4 (9'). W jednej z akcji ofensywnych kontuzji doznał Bartosz Jurecki i z konieczności na parkiecie pojawił się Kamil Syprzak. To jednak nie wybiło polskiej kadry z uderzenia.

Podopieczni Bogdana Wenty rozkręcali się z minuty na minutę, imponując w szczególności skutecznością rzutową - 10:7 (15'). Ponadto spore spustoszenie w defensywie rywali siał Syprzak, na którego Niemcy nie potrafili znaleźć skutecznej recepty, swoje zrobił również Piotr Wyszomirski. Po solowej akcji Bartłomiej Jaszka wyprowadził Polaków na najwyższe w tym meczu prowadzenie - 14:10 (21').

W dobrze funkcjonującej maszynie coś się jednak zacięło. Polacy nie wykorzystali gry w przewadze, na domiar złego zaczęła nieco szwankować skuteczność. Dla Niemców była to woda na młyn. Po trafieniu z kontrataku Dominika Kleina mistrzowie świata z 2007 roku doprowadzili do remisu - 15:15 (26'). Szkoleniowiec polskiej kadry momentalnie poprosił o czas.

Końcowe minuty nerwowe w wykonaniu obu zespołów, lecz to biało-czerwoni dzięki bramce Karola Bieleckiego schodzili do szatni z jednobramkowym prowadzeniem. Można mówić jednak o sporym szczęściu, bowiem rywale pierwszą połowę zwieńczyli genialną wrzutką, ale piłka po rzucie Kleina trafiła tylko w boczną siatkę.

Po zmianie stron Niemcy grali bardzo agresywnie w obronie. Nic to im jednak nie dało, Polacy pod bramką przeciwnika prezentowali się perfekcyjnie, a po trafieniu Tomasza Tłuczyńskiego wyszli na trzybramkowe prowadzenie - 26:23 (42'). Podopieczni Martina Heubergera nie przebierali w środkach, za co często odsyłani byli na ławkę kar.

Dobre momenty Polacy przeplatali słabymi. Zespół Bogdana Wenty nagle stanął w ataku, przez dziesięć minut nie potrafiąc zdobyć bramki! Niemcy złapali drugi oddech - 29:28 (52'). Znacząco pomogły w tym również dyskusyjne kary dla Bartosza Jureckiego i Mateusza Zaremby. Stan meczu w 54 minucie wyrównał Michael Haas - 29:29.

Końcowe pięć minut niezwykle dramatyczne. W 58 minucie przy wyniku 31:31 po brutalnym ataku na Krzysztofa Lijewskiego czerwoną kartkę otrzymał Dominik Klein. Ze skrzydła rzucił Adam Wiśniewski, jednak chwilę później szybko wyrównali grający w osłabieniu Niemcy. Bramkę na wagę zwycięstwa rzucił Michał Jurecki i Polacy do dramatycznej końcówce wygrali 33:32!

Reprezentacja Polski pokonała Niemcy różnicą tylko bramki, zatem awans biało-czerwonym do półfinału da jedynie strata punktów przez Danię oraz Macedonię.