Gwiazdy ponad Bundesteam - relacja z meczu Reprezentacja Niemiec - Drużyna Gwiazd Bundesligi

Reprezentacja Niemiec przegrała z Drużyną Gwiazd Bundesligi 32:36 (18:18) w rozegranym w sobotni wieczór Meczu Gwiazd Toyota Handball Bundesligi. Z trybun hali w Lipsku starcie obejrzało ponad siedem i pół tysiąca widzów. Drużynę Gwiazd do wygranej poprowadził szwedzki rozgrywający Kim Andersson - 6 trafień, zaś w reprezentacji Niemiec najskuteczniejsi byli Lars Kaufmann oraz Sven-Sören Christophersen - obaj po 4 bramki.

Maciej Wojs
Maciej Wojs

Dla kibiców zgromadzonych w hali Arena Leipzig w Lipsku, sobotni dzień jeszcze przez długi czas będzie bez wątpienia niezapomniany. Spotkania z zawodnikami, zdjęcia i autografy, parada klubowych maskotek, a na sam koniec starcie najlepszych szczypiornistów Toyota Handball Bundesligi z reprezentantami Niemiec. Co prawda obie drużyny ostatecznie przystąpiły do starcia w nieco odmienionych składach, jednak mimo tego nie zabrakło plejady największych gwiazd oraz, co najważniejsze, sporej dawki emocji.

W składzie reprezentacji Niemiec oprócz Pascala Hensa (zakończył karierę reprezentacyjną) oraz kontuzjowanego Michaela Haaßa niezdolny do gry był także narzekający na uraz kolana Patrick Groetzki. Zdecydowanie bardziej uszczuplona została natomiast Drużyna Gwiazd, z występu w której zrezygnowali duńscy mistrzowie Europy Hans Lindberg oraz Anders Eggert. Kontuzje wykluczyła natomiast islandzkiego rozgrywającego berlińskich Lisów Alexandra Peterssona oraz reprezentanta Polski, Krzysztofa Lijewskiego.

Zanim jednak doszło do punktu kulminacyjnego wieczoru, na parkiet hali w Lipsku wybiegli szczypiorniści reprezentacji Niemiec B, składającej się w głównej mierze z najbardziej utalentowanych graczy naszych zachodnich sąsiadów (w wieku 18-20 lat). Ich rywalem była trzecioligowa ekipa EHV Aue, która została w ten sposób nagrodzona za wywalczenie awansu do ćwierćfinału Puchar Niemiec. Młodzi szczypiorniści w spektakularnym stylu ograli drużynę EHV, zwyciężając ostatecznie 36:22 (17:13).

Sukces młodych zawodników powtórzyć planowali piłkarze pierwszego garnituru niemieckiej reprezentacji. Podopieczni Martina Heubergera bardzo ambitnie rozpoczęli starcie, obejmując w 3. minucie prowadzenie 3:0 m.in. po dwóch bramkach obrotowego Patricka Wiencka. Szczypiorniści Drużyny Gwiazd szybko zdołali jednak zniwelować straty, doprowadzając już w 7. minucie za sprawą Matthiasa Gerlicha do remisu 4:4. W trakcie pierwszej połowy rywalizacji obie ekipy prezentowały dość wyrównany poziom. Przez kolejnych piętnaście minut żadna z drużyn nie była w stanie wypracować sobie znaczącej przewagi bramkowej. Sztuka ta jako pierwszym udała się graczom Gwiazd Bundesligi, którzy po bramkach szwedzkiego duetu THW Kiel Kim Andersson - Marcus Ahlm, objęli w 23. minucie prowadzenie 14:12. Zawodnicy Bundesteamu tuż przed przerwą odrobili jednak straty, a wynik pierwszej części meczu ustalił skrzydłowy reprezentacji Niemiec, Christian Sprenger (18:18).

Wraz z rozpoczęciem drugiej połowy spotkania zarysowywać poczęła się nieznaczna przewaga ekipy Gwiazd Bundesligi. Znakomite zawody rozgrywał wspomniany już Andersson, którego dwa trafienia oraz celny rzut zastępującego Krzysztofa Lijewskiego Alexandrosa Vasilakisa, dały podopiecznym duetu trenerskiego Jan Gorr - Alfred Gislasson prowadzenie 24:21 (40. min.). Selekcjoner niemieckiej reprezentacji zaniepokojony postawą swej drużyny poprosił o przerwę w grze i zmieniając nieznacznie ustawienie w defensywie, tchnął nowego ducha w szeregi ekipy Niemiec. Dzięki jego korektom, a także technicznym błędom rywali i kilku skutecznym interwencjom Carstena Lichtleina, niemieccy szczypiorniści zdobyli sześć trafień pod rząd, wychodząc w 47. minucie na prowadzenie 28:25.

Końcówka rywalizacji należała jednak zdecydowanie do przedstawicieli Bundesligi. W ciągu niespełna dwóch minut zawodnicy Gwiazd zniwelowali straty, by w 54. minucie prowadzić już 32:29. Spora w tym zasługa golkipera Lwów z Mannheim, Gorana Stojanovicia, który popisał się szeregiem skutecznych interwencji. W ofensywie pierwsze skrzypce grał natomiast duet Andersson - Bertrand Gille, który ustalił wynik starcia na 36:32.

Na parkiecie hali w Lipsku zobaczyliśmy wyłącznie jednego reprezentanta Polski - Bartosza Jureckiego. Obrotowy SC Magdeburga zanotował jedno trafienie, wpisując się na listę strzelców w 34. minucie. Uznania w oczach trenerów nie znalazł natomiast Bartłomiej Jaszka, który nie dostał możliwości zaprezentowania swoich umiejętności.

Reprezentacja Niemiec - Drużyna Gwiazd Bundesligi 32:36 (18:18)

Reprezentacja Niemiec: Heinevetter, Lichtlein - Christophersen 4, Kaufmann 4, Gensheimer 3 (2/3), Glandorf 3, Klein 3, Pfahl 3, Sprenger 3, Wiencek 3, Richwien 2, Strobel 2, Roggisch 1, Theuerkauf 1.

Drużyna Gwiazd: Omeyer, Stojanović, Andersson M. - Andersson K. 6, Gerlich 4, Gille B. 4, Narcisse 4, Nincević 3, Schmidt 3, Vuković 3, Ahlm 2, Vasilakis 2, Weber 2, Duvnjak 1, Jurecki 1, Zrnić 1, Jicha.

Kary: Niemcy - 2 min. (Pfahl); Drużyna Gwiazd - 2 min. (Gille B.).

Widzów: 7 532.