Wielkie zwycięstwo Vive, Veszprém odczarowane! - relacja z meczu MKB Veszprém - Vive Targi Kielce

Vive Targi Kielce pokonały w wyjazdowym meczu 8. kolejki Ligi Mistrzów piłkarzy ręcznych węgierski MKB Veszprém 24:21 (12:13). Wicemistrzowie Polski wykonali milowy krok w kontekście awansu do TOP 16.

Paweł Nowakowski

Mistrzowie Węgier słabo rozpoczęli spotkanie, popełniając kilka prostych błędów technicznych. Spory w tym udział miała agresywna defensywa kielczan, z którą Węgrzy nie potrafili sobie kompletnie poradzić - 1:3 (6'). Podopieczni Bogdana Wenty w ataku grali konsekwentnie, a co ważniejsze skutecznie. Niestety w 13 minucie spotkania z powodu kontuzji łydki parkiet zmuszony był opuścić Uros Zorman, którego zastąpił Grzegorz Tkaczyk.

To jednak nie załamało gry wicemistrzów Polski. Po trafieniu Zeljko Musy Vive Targi prowadziły w Veszprem Arena 8:5 (15'). Kapitalnie zawody w kieleckiej bramce rozgrywał Marcus Cleverly - 55% skuteczność! Lajos Mocsai, widząc słabą grę swojej drużyny zmuszony był poprosić o czas, dokonując jednocześnie roszady na pozycji bramkarz - Nandor Fazekas za Mirko Alilovicia.

Przerwa niestety wybiła Vive z uderzenia. Kielczanie, którzy nadawali ton rywalizacji, prowadząc 10:6 coraz częściej odsyłani byli na ławkę kar (Stojković, Jurecki), ponadto popełniali sporą liczbę technicznych błędów (9), z czego skrzętnie skorzystali Węgrzy, doprowadzając w 24 minucie po trafieniu Marko Vujina do remisu - 11:11. Na domiar złego dobrą zmianę w bramce Veszprém dał Fazekas (7/12 - 58%). Mimo słabszej końcówki Vive utrzymywało jednak kontakt z Madziarami, głównie za sprawą kapitalnej dyspozycji w ofensywie Michała Jureckiego (6/7) - 12:13 (30').

Po zmianie stron gra kielczan nie uległa zmianie. Ekipa Bogdana Wenty nie potrafiła  znaleźć sposobu na pokonanie broniącego jak w transie Fazekasa. Trener wicemistrzów Polski imał się wszelkich rozwiązań, jednak nie dawały one spodziewanych efektów - 13:15 (40'). Strzelecki impas Vive odczarował w 44 minucie świetnie dysponowany tego dnia Zeljko Musa.

Kluczowy dla losów meczu okazał się ostatni kwadrans. Kielecka siódemka przetrwała grę w podwójnym osłabieniu, a na dziesięć minut przed końcem pojedynku, po rzucie bieżnym Michał Jurecki doprowadził do remisu - 18:18. Vive poszło za ciosem, a bramka z kontrataku Mateusza Jachlewskiego wyprowadziła Vive na dwie bramki przewagi - 20:18.

Ostatnie pięć minut to popis gry Marcus Cleverly'ego. 180 sekund przed końcową syreną przepiękną wkrętką popisał się Jachlewski, chwilę później błąd w ataku popełnili Madziarzy. Kolejne trafienia dorzucili Mariusz Jurasik oraz Mateusz Jachlewski i stało się jasne, że komplet punktów pojedzie do Kielc!

Vive Targi Kielce po kapitalnym finiszu pokonały na gorącym terenie MKB Veszprém 24:21 i wykonały milowy krok w kontekście awansu do najlepszej szesnastki na Starym Kontynencie. To pierwsza wygrana kieleckiej siódemki w szóstym starciu z węgierską drużyną.

W drugim meczu "kieleckiej" grupy Atletico Madryt pokonało w Palacio Vistalegre Bjeringbro-Silkeborg 31:27. Mariusz Jurkiewicz zdobył przeciwko duńskiej drużynie 2 bramki. Ósmą kolejkę w grupie B zwieńczy pojedynek w Berlinie, gdzie 12 stycznia miejscowe Lisy podejmą Czechowskie Niedźwiedzie. Z kolei w "płockiej" grupie podziałem punktów zakończyło się spotkanie Cimosu Koper z Metalurgiem Skopje - 22:22.