Planowa wygrana i awans na MŚ - relacja z meczu Polska - Litwa

W katowickim Spodku reprezentacja Polski w po wygranej 26:22 (13:13) z Litwą przypieczętowała awans na przyszłoroczne mistrzostwa świata piłkarzy ręcznych, które odbędą się w Hiszpanii.

Paweł Nowakowski

Polacy rewanżowe spotkanie z reprezentacją Litwy rozpoczęli z animuszem - 5:2 (6'). Bramkę przedniej urody zdobył w 10 minucie Patryk Kuchczyński, oddając niezwykle efektowny rzut z biodra. Później jednak biało-czerwoni mocno osiedli na laurach, popełniając sporę liczbę prostych błędów, z czego skwapliwie korzystali Litwini.

Po kwadransie gry w katowickim Spodku na tablicy wyników było 8:8. Chwilę później duet trenerski Daniel Waszkiewicz - Damian Wleklak poprosił o czas. Na dziesięć minut przed zakończeniem pierwszej części gry, Litwini wyszli na pierwsze w meczu prowadzenie - 10:9.

Co więcej, w 27 minucie pojedynku Aidenas Malasinskas po skutecznie wykonanym rzucie karnym wyprowadził swój zespół na trzybramkową przewagę. Końcówka pierwszej partii należała jednak do Polaków, którzy zdołali doprowadzić do remisu - 13:13 (30').

Drugą połowę Polacy zaczęli od mocnego uderzenia - 16:13 (33').  Po zmianie stron w bramce biało-czerwonych Marcin Wichary zastąpił Sławomira Szmala. Na dwadzieścia minut przed końcową syreną Litwini po raz kolejny doprowadzili do remisu - 17:17. Ogromny wkład w taki obrót spraw miał bramkarz litewskiej reprezentacji, Arunas Vaskevicius.

Rywale Polaków dotrzymywali kroku do 51 minuty. Ostatnie dziesięć minut to popis siły biało-czerwonych. W bramce kapitalnie spisywał się Marcin Wichary, bardzo dobrze funkcjonowała również defensywa (raptem jedna rzucona bramki Litwinów!). Ostatecznie reprezentacja Polski pewnie pokonała Litwę w katowickim Spodku, pieczętując awans do przyszłorocznych MŚ w Hiszpanii.

Polska - Litwa 26:22 (13:13)

Pierwszy mecz: 24:17

Polska: Sławomir Szmal, Marcin Wichary - Bartłomiej Jaszka 3, Patryk Kuchczyński 5, Mateusz Jachlewski, Bartosz Jurecki 3, Michał Jurecki 4, Paweł Paczkowski 1, Tomasz Tłuczyński 4, Marcin Lijewski 1, Kamil Syprzak 3, Adam Twardo, Tomasz Rosiński 1, Robert Orzechowski 1, Piotr Chrapkowski.

Litwa: Arunas Vaskevicius, Vilius Rasimas - Jonas Truchanovicius 1, Nerijus Atajevas 5, Aidenas Malasinskas 4, Augustas Strazdas 3, Benas Petreikis 2, Vaidas Trainavicius, Skirmantas Pleta 2, Karolis Stropus 2, Vaidotas Grosas 1, Grazvydas Juska 1, Tadas Stankevicius, Edvinas Vorobiovas, Gintaras Cibulskis 1,

Kary: Polska - 4 minuty, Litwa - 8 minut.

Sędziowie: Csaba Kekes - Pal Kekes (Węgry).

Widzów: 8 000.