Rutenka rozstrzelał Koreańczyków - relacja z meczu Korea - Białoruś

W kolejnym spotkaniu "polskiej" grupy na hiszpańskich mistrzostwach Świata Białorusini zdecydowanie pokonali graczy z Korei Południowej 26:20. Wyśmienite zawody rozegrał Siarhei Rutenka.

Damian Falkowski

Spotkanie lepiej rozpoczęli Białorusini, którzy po trafieniach Siarheia Rutenki i Dimitria Nikulenko wyszli na dwubramkowe prowadzenie. Przewaga naszych sąsiadów wraz z upływem minut nie topniała. Duża w tym zasługa Vitalija Czarapenko, który tylko w pierwszej połowie zatrzymał siedem rzutów rywali i zaprezentował się dużo korzystniej niż drugi bramkarz reprezentacji - Kazimierz Kotliński w poprzednich spotkaniach. Koreańczycy, podobnie jak w poprzednich meczach, próbowali kończyć akcje rzutami z drugiej linii, co nie przynosiło oczekiwanych rezultatów. Do szatni oba zespoły schodziły przy wyniku 10:12.

Drugą połowę meczu od trafienia niezawodnego Rutenki rozpoczęli Białorusini, którzy od tego momentu zaczęli powiększać swoją przewagę. W 35. minucie spotkania podopieczni Jurija Szewcowa prowadzili już pięcioma trafieniami i postanowili nie zwalniać tempa. Bezradni Koreańczycy do po raz pierwszy, w drugiej części spotkania, umieścili piłkę w siatce rywali dopiero po sześciu minutach gry. Taka postawa szczypiornistów nie pozostała bez echa szkoleniowca, który poprosił o przerwę. Po tym czasie jego podopieczni "wrzucili wyższy bieg" i przystąpili do odrabiania strat.

W 46. minucie spotkania przewaga Białorusinów stopniała do trzech trafień. Wtedy też dwuminutową karę otrzymał koreański skrzydłowy - Na Seung-Do. Grę w przewadze skrzętnie wykorzystali podopieczni Szewcowa i ponownie wyszli na pięciobramkowe prowadzenie. Do końca meczu niewiele się zmieniło. Nadal główną siłą napędową białoruskich ataków był Rutenka, który mecz zakończył z jedenastoma trafieniami na koncie. Ostatecznie Białorusini, głównie dzięki znakomitej skuteczności w ataku (67,5%) oraz dobrej postawie bramkarza Czarapenki (43%), pokonali Koreańczyków 26:20.

Korea Południowa - Białoruś 20:26 (10:12)

Korea Południowa: Dongmyung Lee (6/14 – 42%), Chanyoung Park (5/18 - 27%), Il Koo Kang (0/5 - 0%) - Hyowon Eom 7, Seho Kim 5, Seung Do Na 4, Han Jeong 2, Junggeu Park 1, Dongcheol Kim 1, Chan Young Park , Ciyoel Yoon , Eun Ho Lee, Duk-jun Lim, Yi Kyeong Jeong.

Białoruś: Czarapenko (12/39 - 30%) - Pukowski, Nikulenko 3, S. Rutenka 10 (4/4), Szyłowicz 1, Browka 1, D. Rutenka 4, Baranow , Babiczew 4, Szumak 1, Nieżura, Titow 2.