WP SportoweFakty.wp.pl – wiadomości sportowe, relacje live, wyniki meczów

Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Krzysztof Kempski: Dogonić niedoścignionych

Blisko nam do Niemców, a jednak tak daleko. Jak wielka dzieli nas różnica na niwie sportowej i organizacyjnej pokazał turniej piłki ręcznej w Hamburgu.
Krzysztof Kempski
Krzysztof Kempski

Pamiętacie to łacińskie powiedzenie: "Przybyłem, zobaczyłem, zwyciężyłem"? Trochę bym je zmienił i powiedział: "Byłem, widziałem, przeżyłem". A na koniec dodał: "Chcę jeszcze…". Takie wrażenia nasuwają się mojej osobie po turnieju w Hamburgu. Już nawet nie chodzi o to, że grały w nim jedne z najlepszych drużyn w Bundeslidze i tym samym na świecie. Chodzi też o mistrzowską organizację oraz tabuny ludzi, które były zatrudnione przy tym dwudniowym widowisku. Powiecie: wszystko fajnie pięknie, jak ma się pieniądze. Tu zgodzę się z wami tylko w pewnej części. Wychodzę z założenia, że jak odpowiednio zainwestujesz to zyskujesz.

Wierzcie lub nie, ale niektóre z tych elementów można zrobić naprawdę tanim kosztem. Tanim i z polotem. Mając pomysł i chęć jej realizacji. Pewną ideę. Wystarczy 10 minut przed samym meczem. Kilka w przerwie. Mało? Może, ale to w zupełności wystarczy. Dobra, porywająca muzyka i dobry wodzirej, kilka neonów, przygaszone w pewnym momencie światła w hali, zabawa klubowych maskotek, kaskaderskie popisy, umiejętne zaangażowanie w zabawę kibiców. Właśnie to i trochę więcej pokazano na O2 Arenie.

Takie wejście to tylko jeden z elementów niemieckich Takie wejście to tylko jeden z elementów niemieckich "atrakcji" podczas meczów piłki ręcznej
Swoistego rodzaju ciekawostką jest przy tym fakt, że w czasie, kiedy rozgrywany był turniej Final Four w Niemczech, taki sam odbywał się w podwarszawskim Legionowie. Porównywać? Pytanie powinno brzmieć raczej czy to się w ogóle da porównać… Myślę, że nie jest to możliwe. Hala w Legionowie do największych w Polsce nie należy, a mimo to były na niej wolne miejsca. Dało się to dostrzec chociażby w meczu Wisła - Azoty. W Niemczech nie było to możliwe. Na tamtym obiekcie zasiadło sporo ponad 13 tys. kibiców różnych ekip. Ilu nie zdołało w ogóle wejść?

Drugi aspekt to sama hala. Ta może elektryzować i przyciągać. Ile mamy takich w Polsce? Takich, na których odbywają się ligowe spotkania Superligi? Zaznaczam: w normalnych warunkach. Pytania te pozostawię bez jednoznacznej odpowiedzi. Wszyscy bowiem wiemy jak to u nas wygląda. Kilka nowych obiektów już się buduje. Zyskamy na pewno. Nie tylko my kibice, ale i same kluby. Ile jest w tym udziału samego związku? Dużo tych pytań. Większość odpowiedzi zaś podsyta słowami: "nie", "nic", "niewiele"... Takie odnoszę przynajmniej wrażenie. Liczę po cichu, że to się zmieni, wręcz musi, a zmiany pójdą odgórnie. Jeden przykład już mamy (czytaj PZPN).

Piękne hale, otoczka około sportowa, odpowiedni marketing przyciągnie rzesze kibiców. Kibiców i co najważniejsze samych zawodników. Znajdzie się także i sponsor. Być może nawet tylko taki na jedno spotkanie, tzw. "meczowy". Poprawi się kondycja organizacyjno-finansowa samych klubów i koło się zamknie. Myślę, że właśnie w takiej mniej więcej kolejności. Czyż nie jest bowiem łatwiej wypromować się przy 5-6 tysiącach oglądających ciebie zaciekawionych ludzi? Piłka ręczna zyskuje na znaczeniu. Z takim przeświadczeniem chcę się budzić każdego dnia i mówić, że przyśpieszamy.

Krzysztof Kempski

Polub Piłkę Ręczną na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna

Komentarze (5):

[ Anuluj ] Odpowiadasz na komentarz:

Dowiedz się jak umieszczać linki od tagów, pogrubiać tekst, itp.
 • kps 0
  Znalazłeś gdzieś w artykule mowę o porównaniu siatkówki do piłki ręcznej? Przyznam, że szukam i szukam i znaleźć nie mogę... Może czytanie ze zrozumieniem się kłania:p?
  LACH 1 A jeżeli P. Krzysiek ma jakies kompleksy to proszę się wybrać na mecz reprezentacji Polski w Siatkowce !!!
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
 • LACH 1 0
  A jeżeli P. Krzysiek ma jakies kompleksy to proszę się wybrać na mecz reprezentacji Polski w Siatkowce !!!
  [ 1 komentarz w tej dyskusji ] Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
 • LACH 1 0
  Nie rozumiem tych dwóch pp, gdzie tak bardzo jstesmy w tyle z naszymi meczami siatkówki / To Niemcy się mogą od nas uczyc jak należy ogldac takie imprezy !! Cos się PP. pomylilo !!
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
Pokaż więcej komentarzy (2)
Pokaż więcej komentarzy (5)
Pokaż więcej komentarzy (5)
Pokaż więcej komentarzy (5)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×