Polki słabsze od Pomarańczowych - relacja z meczu Polska - Holandia

Biało-czerwone niestety nieudanie rozpoczęły zmagania w drugiej rundzie mistrzostw Europy do lat 17. Podopieczne Haralda Tłuczykonta przegrały z zespołem Holandii 22:25.

Maciej Firlej

Szanse Polek na zajęcie miejsca gwarantującego start w przyszłorocznych mistrzostwach świata znacznie zmalały. Do Macedonii pojedzie jedenaście najlepszych europejskich drużyn.

Początek spotkania zdecydowanie należał do gospodyń turnieju w Gdańsku i Gdyni. Po nerwowym początku oraz kilku prostych błędów z obu stron, podopieczne Harolda Tłuczykonta wyszły na prowadzenie 2:0. Autorkami premierowych trafień były Kamila Konofał oraz Anna Herbut. W polskiej bramce świetnie kolejny raz spisywała się Karolina Sarnecka. Bramkarka Kusego Kraków po dziesięciu minutach miała już na swoim koncie pięć udanych interwencji.

Jednak jej koleżanki nie potrafiły wykorzystać swoich szans w ataku i po rzucie Delaily Amegi na tablicy świetlnej znów widniał remis 4:4. Kolejne minuty należały do zawodniczek Oranje, które w 14. minucie wygrywały 6:4. Opiekun reprezentacji Polski nie czekał na dalszy rozwój wypadków i zarządził minutową przerwę dla swojego zespołu. Nie przynosiła ona zamierzonego skutku, ponieważ rywalki w 20. minucie wyszły na prowadzenie 10:6.

Ambitnie walczące Biało-czerwone, dwie minuty później zniwelowały straty za sprawą trafienia Karoliny Mokrzkiej do jednej bramki. Niestety ostatnie minuty pierwszej części spotkania należały do podopiecznych Erika van der Wel'a, które zeszły do szatni przy prowadzeniu 13:11.

Drugą połowę lepiej zaczęły Polki, które już w 36. minucie zniwelowały starty i doprowadziły do remisu 13:13. Chwilę później reprezentantki Polski miały szansę na objęcie prowadzenie, ale w holenderskiej bramce świetnie dysponowana była Rinka Duijndam, odbijając rzuty Polek.

Dobra postawa golkiperki uskrzydliła Oranje, które przy wsparciu licznych kibiców objęły pięciobramkowe prowadzenie (22:17). Od tego czasu Polki poprawiły obronę i skuteczniej zagrały w ataku. Dwoma potężnymi rzutami popisała się Patrycja Świerżewska, która zniwelowała stratę do trzech bramek. Dobrą zmianę w polskiej bramce dała także Natalia Krupa. Jednak to było za mało, aby odnieść drugie zwycięstwo czempionacie, rozgrywanym na gdańskich i gdyńskich parkietach. Ostatecznie Polki uległy zespołowi Holandii 22:25.

Polska - Holandia 22:25 (11:13)

Polska: Sarnecka, Krupa - Urbaniak, Herbut 1, Oreszczuk, Zimny 1, Balsam 2, Nocuń 2, Konofał 3, Mokrzka 3, Kwiecińska 3, Świerżewska 3, Dworczak 3, Trawczyńska 1, Jackiewicz, Tomaszewska.

Holandia: Duijndam, Hoogenboom, van Hesse - van Leeuwen 2, Boonkamp 1, Haggerty 2, Nieuwenweg 5, Rijks 2, Noordik, Zwinkels, Visser, Meijer, Amega 3, Zengernik 2, van Rossum, van Buren 8.

Wyniki wszystkich spotkań ME juniorek do lat 17 oraz aktualne tabele dostępne są na oficjalnej stronie turnieju (www.eurohandballpoland2013.pl).