Trenerzy idą na wojnę z ZPRP

Zapowiadają się gorące miesiące na linii trenerzy - Związek Piłki Ręcznej w Polsce. Do zmiany zasad przyznawania licencji doszło kilka miesięcy temu, cała sprawa wciąż budzi jednak duże kontrowersje.

Kamil Kołsut
Kamil Kołsut

Pierwszego września ubiegłego roku związkowa centralna podjęła uchwałę w sprawie zasad i warunków prowadzenia zespołów piłki ręcznej w zawodach i rozgrywkach organizowanych przez ZPRP, EHF lub IHF.

Zgodnie z jej postanowieniami w składzie osób towarzyszących zespołom piłki ręcznej przystępujących do zawodów lub uczestniczących w rozgrywkach powinny znajdować się osoby posiadające ważne licencje trenera piłki ręcznej. Dotychczasowe miały zachować ważność do końca ubiegłego roku, specjalną uchwałą termin ten wydłużono jednak o kolejnych dziewięć miesięcy.

Jesteśmy na Facebooku. Dołącz do nas!

Wymogi dotyczące nowych licencji uzależnione zostały od klasy rozgrywkowej, w której występuje dany zespół. Trenerzy prowadzący zespoły PGNiG Superligi oraz pierwszej ligi kobiet i mężczyzn od sezonu 2014/15 będą w związku z tym zobowiązani do posiadania licencji trenera kategorii A. W przypadku zatrudnienia szkoleniowca nieposiadającego wymaganych kwalifikacji klubom grożą konsekwencje finansowe.

Wspomniana kwestia została uszczegółowiona w regulaminie wydawania licencji trenerskich ZPRP. Nakłada on na na trenerów mnóstwo obowiązków proceduralnych i - co równie istotne - finansowych. Jakie są najistotniejsze wymagania, które regulamin konstytuuje wobec szkoleniowców chcących prowadzić drużyny w najwyższej klasie rozgrywkowej?

§ 8

1. Osoba ubiegająca się o wydanie licencji trenera piłki ręcznej kategorii A powinna dołączyć do wniosku, o którym mowa w § 5 ust. 1 pkt 2 i ust. 2, następujące dokumenty:
4) zaświadczenie o posiadaniu co najmniej 2-letniego stażu pracy trenerskiej od czasu uzyskania licencji kategorii B;
5) dokumenty potwierdzające dorobek w pracy szkoleniowej jako trenera piłki ręcznej kategorii B;
6) zaświadczenie o ukończeniu kursów lub kursokonferencji szkoleniowych dla trenerów z kategorią B, organizowanych przez ZPRP, EHF lub inne upoważnione podmioty;
2. Osoby posiadające na podstawie dotychczasowych przepisów dyplomy trenerów piłki ręcznej klasy I lub klasy mistrzowskiej mogą dołączyć do wniosku uwierzytelnioną kopię jednego z tych dokumentów; w takiej sytuacji wnioskodawcy nie są obowiązani do złożenia dokumentów wymienionych w ust. 1 pkt. 4 –5.


§ 10

1. Wnioski niespełniające warunków określonych w § 5 -9 pozostawia się bez rozpatrzenia, z zastrzeżeniem ust. 2.
2. W szczególnie uzasadnionych przypadkach Dyrektor Sportowy może wydać licencję trenera piłki ręcznej kategorii A lub B, bez odbycia szkolenia w formie kursu lub kursokonferencji doszkalającej, organizowanych przez ZPRP lub EHF.
3. Licencje trenerskie wydaje się na jeden sezon rozgrywkowy.


§ 15

1. Ustala się opłaty za wydanie licencji trenerskich w następujących wysokościach:
3) za wydanie licencji trenera kategorii A pobiera się opłatę w wysokości 500 złotych


Obowiązek licencyjny trenerów piłki ręcznej...

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×