Swiss Handball Cup: Hiszpania w wielkim finale lepsza od Szwecji, trzecie miejsce dla Chorwacji

W weekend rozegrany został silnie obsadzony turniej Swiss Handball Cup z udziałem Szwajcarii, Chorwacji, Hiszpanii i Szwecji. Triumf w dwudniowych zmaganiach padł łupem ekipy z Półwyspu Iberyjskiego.

Paweł Nowakowski

W pierwszym półfinale Swiss Handball Cup doszło do konfrontacji drugiej (Szwecji) i trzeciej (Chorwacji) drużyny igrzysk olimpijskich z Londynu. Fatalnie w mecz weszli podopieczni Slavko Goluzy, którzy po dwunastu minutach mieli raptem dwie rzucone bramki! Po niemrawym początku gra się wyrównała a do przerwy na tablicy wyników był bardzo niski jak na handballowe standardy wynik 7:7. Po przerwie stroną przeważającą byli Szwedzi, w szeregach których wyróżniał się skrzydłowy Niclas Ekberg, zdobywca 8 trafień. U Chorwatów dobry występ zaliczył Manuel Strlek, a na listę strzelców wpisał się także Zeljko Musa.

Drugi półfinał w którym rywalizowała Szwajcaria i Hiszpania nie dostarczył wielkich emocji. Mistrzowie świata i trzeci zespół ME 2014 rozstrzelał Helwetów 36:25, a największe spustoszenie wśród gospodarzy imprezy siał kwartet Jorge Maqueda - Jorge Maqueda - Valero Rivera - Niko Mindegia - Viran Morros, łącznie zdobywając 19 z 36 bramek.

Chorwaci długo się rozkręcali w "finale pocieszenia" w którym przyszło im stawić czoła Szwajcarom. Świetnie usposobiony rzutowo był jednak Damir Bicanić i po trafieniu rozgrywającego Chambery Savoie Hrvatska w 17. minucie spotkania prowadził 9:6, trzybramkową przewagę utrzymując do końca premierowej odsłony. W drugiej odsłonie Helweci z Romanem Sidorowiczem w składzie próbowali odwrócić losy pojedynku, lecz na ich drodze stawali chorwaccy bramkarze Ivan Stevanović (13/32 - 41%) oraz Mate Sunjić (3/9 - 34%) i ostatecznie ekipa z Bałkanów triumfowała 30:25. Bezbłędni byli gracze Vive TargówKielce, Zeljko Musa (4/4) i Manuel Strlek (1/1).

Wielki finał wybornie rozpoczął się dla podopiecznych Manolo Cadenasa, którzy po ośmiu minutach rywalizacji prowadzili już 5:1! Wówczas o czas poprosił duet Staffan Olsson - Ola Lindgren i uporządkowali grę Trzech Koron. Skandynawowie w 17. minucie po trafieniu Helge Freimana doprowadzili do remisu 7:7. Czterokrotni mistrzowie świata i Europy poszli za ciosem i do przerwy zdołali odskoczyć najlepszej drużynie globu na różnicę trzech bramek. Spory wkład w taki obrót spraw miał Mikael Appelgren.

Po zmianie stron Szwedzi długo utrzymywali zaliczkę 2-3 bramek, lecz w 41. minucie Viran Morros sprawił, że w meczu po raz kolejny mieliśmy rezultat remisowy - 16.16. Od tego momentu Hiszpanie przejęli inicjatywę, dobrą zmianę między słupkami dał Gonzalo Perez de Vargas, a w ofensywie brylowali Joan Canellas i Valero Rivera, wyprowadzając trzecią ekipę Europy na 180 sekund przed końcową syreną na 24:21. Nadzieje w serca Szwedów na doprowadzenie do dogrywki wlał Helge Freiman, rzucając kontaktową bramkę, lecz decydujący cios zadali Hiszpanie, a konkretnie Canellas, pewnie egzekwując rzut karny.