Bundesliga: Nieziemski występ THW Kiel, Zebry zmasakrowały Lisy i obroniły mistrzostwo Niemiec!

Cóż za końcówka sezonu w Bundeslidze! THW Kiel w ostatniej kolejce rozbiło Füchse Berlin 37:23 i po raz 19. w historii zostało mistrzem Niemiec, dystansując RNL o zaledwie dwie bramki!

Paweł Nowakowski
Füchse Berlin w ostatniej kolejce sezonu 2013/14 udało się w podróż do broniącego tytułu THW Kiel. W Sparkassen Arena kibice obejrzeli jednak jednostronne starcie, bowiem od samego początku mecz toczył się pod dyktando ekipy Alfreda Gislasona. Nie bez znaczenia był jednak fakt iż do meczu goście przystępowali bez dwóch podstawowych zawodników Bartłomieja Jaszki i Konstantina Igropulo co miało swoje odzwierciedlenie na parkiecie.
W 19. minucie kiedy Niclas Ekberg z rzutu karnego podwyższył wynik na 11:7, opiekun berlińczyków Dagur Sigurdsson poprosił o przerwę. Ta na niewiele się jednak zdała, bowiem Lisy nie miały recepty, aby sforsować świetnie funkcjonującą defensywę kilończyków. Ekipa ze stolicy Niemiec wyglądała przy THW Kiel jak dzieci we mgle, a do przerwy na tablicy wyników w Sparkassen Arenie było aż 17:8. Taki obrót spraw spowodował, że walczące o mistrzowski tytuł Zebry i Lwy z Mannheim miały przed rozpoczęciem drugiej partii identyczny bilans bramek (+231), co zwiastowało ogrom emocji w drugiej partii.

Po zmianie stron trwała świetna gra THW, przewaga kilończyków systematycznie się powiększała. Raz za razem siatkę dziurawił Filip Jicha, a Czech w 54. minucie sprawił, że Zebry prowadziły już różnicą... piętnastu trafień (33:18). Ostatecznie THW Kiel upokorzyło berlińskie Lisy, deklasując zespół ze stolicy Niemiec aż 37:23. Po końcowej syrenie w Sparkassen Arenie wybuchł szał radości, bowiem 19. w historii tytuł mistrza Niemiec powędrował do Zebr. W ostatniej dekadzie THW Kiel zdominowało rozgrywki Bundesligi, to bowiem ich dziewiąty tytuł, a trzeci z rzędu.

Także z animuszem konfrontacje z VfL Gummersbach rozpoczęło Rhein-Neckar Löwen. Lwy w 14. minucie spotkania za sprawą Patricka Groetzkeigo prowadziłu 11:8. Vfl Gummersbach nie zamierzało jednak tanio sprzedać skóry i już 60 sekund później po trafieniu z kontrataku Raula Santosa doszło Lwy na jedną bramkę. Poddenerwowany szkoleniowiec ekipy z Mannheim, Gudmundur Gudmundsson zmuszony był poprosić o czas. Ostra reprymenda islandzkiego szkoleniowca poskutkowała, bowiem w 20. minucie na tablicy wyników w Gummersbach było już 15:11 dla RNL. Jeszcze przed przerwą gospodarze zredukowali jednak straty o połowę.

Drugą połowę koncertowo rozpoczęły Lwy. Wyborne zawody rozgrywali Uwe Gensheimer (w całym meczu 15 bramek) i Niklas Landin, a po bramce Kima Ekdahla Du Rietza w 35. minucie RNL prowadziło już 26:19. Lwy od momentu uzyskania okazałej zaliczki nie dały rozwinąć skrzydeł graczom Gummersbach, a pięć minut przed końcem na tablicy wyników było 39:32. Po czasie wziętym przez trenera VfL goście w niewytłumaczalny sposób "stanęli" - między innymi trzy razy pod rząd gubiąc piłkę w ataku pozycyjnym (dwukrotnie Andy Schmid i Alexander Petersson).

Jakby tego było mało koncert w bramce rozpoczął Matthias Puhle (w całym spotkaniu aż 23 skuteczne parady) i Gummersbach 30 sekund przed końcem przegrywało już tylko 35:39. Ostatnie słowo należało co prawda do Lwów, ale bramka Patricka Groetzkiego była na otarcie łez. RNL do historycznego tytułu mistrza Niemiec zabrakło raptem... dwóch trafień, bowiem przy identycznym bilansie bramek zdobytych do straconych mistrzostwo powędrowało by w ręce RNL, dzięki większej liczbie bramek rzuconych na wyjeździe w bezpośrednich starciach z THW Kiel.

Wyniki sobotnich spotkań 34. kolejki DKB Handball Bundesligi:

THW Kiel - Füchse Berlin 37:23 (16:8)
Najwięcej bramek:  dla THW Kiel - Filip Jicha 11, Niclas Ekberg 7, Marko Vujin 6; dla Fuchse - Fredrik Petersen 7, Mattias Zachrisson 4.

HSV Hamburg - TV Emsdetten 30:23 (16:11)
Najwięcej bramek: dla HSV - Zarko Marković 6, Stefan Schroder, Pascal Hens, Domagoj Duvnjak - po 4; dla Emsdetten - Janko Bozović 8, Oddur Gretarsson 6.

MT Melsungen - TSV Hannover-Burgdorf 32:26 (15:15)
Najwięcej bramek: dla Melsungen - Johannes Sellin 8, Nenad Vucković, Michael Muller, Felix Danner - po 5; dla Hannoveru - Torge Johannsen 7, Lars Lehnhoff, Vasko Sevaljević - po 6.

VfL Gummersbach - Rhein-Neckar Löwen 35:40 (19:21)
Najwięcej bramek: dla Gummersbach - Christoph Schindler, Raul Santos - po 8, Andreas Schroder 7; dla RNL - Uwe Gensheimer 15, Kim Ekdhal Du Rietz 8.

HSG Wetzlar - Frisch Auf! Göppingen 27:27 (14:18)
Najwięcej bramek: dla Wetzlar - Christian Rompf 9, Stefan Fath 8; dla Frisch Auf! - Momir Rnić, Marcel Schiller, Daniel Fontaine, Michael Kraus, Felix Lobedank - po 4.

HBW Balingen-Weilstetten - TBV Lemgo 29:29 (15:12)
Najwięcej bramek: dla Balingen - Dragan Tubić 6, Christoph Foth 4; dla Lemgo - Timm Schneider 6, Hendrik Pekeler, Florian Kehrmann - po 4.

Bergischer HC - TuS N-Lübbecke 25:29 (13:16)
Najwięcej bramek: dla Bergischer - Richard Woss, Alexander Oelze - po 5; dla Lubbecke - Drago Vuković, Gabor Langhans - po 5, Jens Schongarth, Paweł Niewrzawa 1.

GWD Minden  - SC Magdeburg 32:38 (15:20)
Najwięcej bramek: dla GWD Minden - Dalibor Doder 11, Christoffer Rambo 6; dla Magdeburga - Robert Weber 12, Fabian van Olphen, Jure Natek, Yves Grafenhorst - po 5, Bartosz Jurecki 2.

ThSV Eisenach - SG Flensburg-Handewitt 20:26 (8:13)
Najwięcej bramek: dla Eisenach - Bjarki Elisson 5, Adrian Wohler 4, Aivis Jurdzs, Nikolai Hansen - po 3; dla Flensburga - Steffen Weinhold 10, Lasse Svan Hansen 8.

Tabela Bundesligi

O mistrzostwie dla THW Kiel zadecydował lepszy bilans bramkowy - RNL miało +234, podczas gdy THW Kiel +236.

18 TSG Lu-Friesenheim 32 3 4 25 742:899 10

Czy do mistrzostwa Niemiec THW Kiel dorzuci w tym sezonie także triumf w Lidze Mistrzów?