Poniżej oczekiwań - podsumowanie sezonu w wykonaniu KS Meble Wójcik Elbląg

Zdjęcie okładkowe artykułu:
zdjęcie autora artykułu

Sezon 2013/2014 był nie do końca udany dla szczypiornistów KS Meble Wójcik Elbląg. Planowane miejsce na podium nie zostało osiągnięte, a ostateczna siódma lokata była zdecydowanie poniżej oczekiwań.

Przed sezonem Początek nowego sezonu wiązał się ze zmianami w składzie Meblarzy. Niespodziewanie z zespołu odszedł Marek Wróbel. Do wyższej klasy rozgrywkowej zdecydowali się przenieść Leszek Michałów (Zagłębie Lubin), Grzegorz Szczepański oraz Wiktor Jędrzejewski (obaj MMTS Kwidzyn). Za porozumieniem stron umowę rozwiązano z Jakubem Fonferkiem oraz Robertem Długoszem.

W miejsce Wróbla zatrudniono młodzieżowego reprezentanta Polski Patryka Plaszczaka. Kolejnymi młodymi graczami, którzy mieli reprezentować barwy Wójcika byli: Mateusz Mazur z Vive Targi Kielce, Jakub Olszewski z Orlen Wisły Płock, Jakub Malczewski z UKS Kęsowo oraz Mateusz Bąkowski z SMS Gdańsk. Do drużyny dołączyli również bardziej doświadczeni gracze z Warmii Traveland Olsztyn: Marcin Malewski oraz Mateusz Kostrzewa.

- W większości zatrudniliśmy młodych zawodników, którzy grają w kadrze narodowej - powiedział kierownik drużyny Jerzy Kruszewski. - Cała ta piątka zawodników gra w młodzieżowej reprezentacji i wychodzi w pierwszej siódemce. Jeżeli wkomponujemy ich energię w grę to musi zadziałać – mówił przed sezonem trener Grzegorz Czapla. Okres przygotowawczy zespół rozpoczął 5 sierpnia i przez dziesięć dni trenował na obiektach własnych, po czym udał się na zgrupowanie. Elblążanie rozegrali kilka spotkań kontrolnych, m.in. z Gwardią Opole, Śląskiem Wrocław i Warmią Olsztyn. Szkoleniowiec Grzegorz Czapla po prawie półtoramiesięcznym okresie przygotowawczym był zadowolony z efektów pracy.

Szeregi Wójcika zasilili m.in Jakub Olszewski oraz Marcin Malewski
Szeregi Wójcika zasilili m.in Jakub Olszewski oraz Marcin Malewski

Cel drużyny na sezon 2013/2014...

... był ambitny. Zespół chciał uplasować się na najniższym stopniu podium. - Nasz zespół został dość gruntownie przebudowany - mówił wiceprezes Fabryki Mebli Wójcik Piotr Wójcik. - Z drużyny odeszło kilku ważnych zawodników, ale w zamian napłynęła świeża krew w postaci siedmiu bardzo dobrze rokujących graczy. Zespół się odmładza, nie ukrywamy, że mamy dość duże oczekiwania i liczymy, że będzie to potężny potencjał na najbliższe lata. Chcemy, by cel zapowiadany już w zeszłym sezonie, został podtrzymany i w 2016 roku uda nam się wystąpić w superlidze. Liczymy jednak, że zawodnicy będą walczyć o czoło tabeli już w nadchodzącym sezonie - podkreślał Piotr Wójcik. Runda pierwsza Meblarze zainaugurowali sezon pojedynkiem u siebie z ekipą  z Leszna, który dość niespodziewanie przegrali siedmioma bramkami. Kolejne spotkania kończyły się w większości na korzyść elblążan. Ważne dla Wójcika było zwycięstwo nad Pomezanią i Warmią oraz walka jak równy z równym przez większość spotkania z Wybrzeżem Gdańsk. Po pierwszej rundzie podopieczni Grzegorza Czapli mieli na swoim koncie siedem zwycięstw, cztery porażki i dwa remis, co dawało im trzecie miejsce w ligowej tabeli. - Końcówka rundy była ciężka, szczególnie mecze z Olsztynem czy Poznaniem. Brakowało nam zmienników, którzy wzięliby ciężar gry na swoje braki. Potem przyszły dalekie wyjazdy ligowe oraz na Puchar Polski. Do tego doszły wyjazdy na konsultacje reprezentacji młodzieżowej i cykl pracy został zachwiany. Święta były dla nas okresem głębokiej rekonwalescencji. Nasz cel jednak zrealizowaliśmy - podsumował szkoleniowiec.

Warto podkreślić dobry występ elblążan w Pucharze Polski. Meblarze pokonali kolejno: Warmię Olsztyn, MKS Elektronik Brodnica, Pomezanię Malbork oraz Olimp Grodków i jako jedyny I-ligowy zespół awansowali do ćwierćfinału rozgrywek. Runda druga

Rundę rewanżową Meblarze rozpoczęli od porażki. Potem przyszły dwa zwycięstwa nad bydgoszczanami i gdynianami oraz sromotna porażka w Malborku. W kolejnych pojedynkach Meblarze minimalnie wygrywali, jednak trzeba podkreślić, że byli to rywale z dołu tabeli. Kubeł zimnej wody wylali na elblążan zawodnicy Wybrzeża, wygrywając różnicą aż piętnastu bramek. Kolejne mecze kończyły się ze zmiennym szczęściem, a morale zespołu na pewno podniósł remis z Nielbą Wągrowiec.

- Słabsza druga runda wynikała przede wszystkim z tego, że ta obrona, która graliśmy została rozpracowana przez rywali. Zespoły zaczęły nas czytać. Próbowaliśmy grać obroną 6:0, jednak przegrywaliśmy, dlatego od niej odeszliśmy. Nie mieliśmy takich potencjalnych obrońców, którzy się do niej nadają, chociaż po warunkach fizycznych niektórych zawodników można sądzić inaczej. Praktycznie cała rundę graliśmy podwyższoną obronę. W międzyczasie graliśmy Puchar Polski, doszedł ogromny stres przy meczach z Vive Targi Kielce. Zawodnicy pokazali charakter i wolę walki, jednak zabrakło nam zmienników. Zabrakło nam atutów w ataku - podsumował szkoleniowiec Meblarzy.

Spełniło się marzenie Meblarzy, by zagrać z Vive Targi Kielce.
Spełniło się marzenie Meblarzy, by zagrać z Vive Targi Kielce.

Elblążanie z niecierpliwości czekali na kolejnego rywala w Pucharze Polski. Kierownik klubu oraz trener wielokrotnie powtarzali, że marzy im się gra z Mistrzem Polski. Losowanie okazało się bardzo szczęśliwe dla Wójcika, bowiem to właśnie Vive Targi Kielce byli rywalem Meblarzy w ćwierćfinale PP. Zgodnie z przewidywaniami podopieczni Grzegorza Czapli wysoko przegrali oba spotkania, jednak hala wypełniona po brzegi oraz zmierzenie się z najlepszymi polskimi graczami na długo zapadną w pamięci elbląskich zawodników. - Obawiałem się, że zawodników zje trema, jednak to puściło po paru minutach gry. Poza tym przy takiej publiczności chyba nikt z tych młodych zawodników nie grał, więc to dla nich ogromne przeżycie. Mogliśmy rzucić więcej bramek, ale jak ma się po drugiej stronie tak klasowego bramkarza, to ręka czasami ucieka w druga stronę. To co mogliśmy zrobić, zrobiliśmy - powiedział po pierwszym spotkaniu trener Czapla. [nextpage]Kluczowa postać:

Trudno wskazać jednego zawodnika, który szczególnie wyróżniałby się w ekipie Meblarzy. Na pewno należałoby wspomnieć o Marcinie Malewskim, który rzucił w sumie 150 goli. - Na wyróżnienie zasługuje praktycznie każdy zawodnik, bo każdy się czymś przysłużył. Każdy pokazał go na go stać. Zabrakło jednak wsparcia - podkreślił szkoleniowiec. Kto nie spełnił oczekiwań: - U młodych zawodników widoczna była rażąca nieskuteczność rzutowa. Zabrakło u nich doświadczenia. Do tej pory żałuję, że w styczniu nie postaraliśmy się bardziej o wzmocnienie. Szukaliśmy, jednak był to trudny okres na pozyskanie wartościowego zawodnika. Odkładaliśmy to w czasie, ale się nie udało - zauważył Czapla. Co dalej: Drużyna uplasowała się poniżej oczekiwań kibiców, zarządu oraz zapewne samych zawodników - Na pewno nie jesteśmy zadowoleni z tego siódmego miejsca - powiedział trener. - Naszym celem było trzecie miejsce. Musimy się zastanowić nad tym, co robimy dalej z niektórymi zawodnikami. W tym sezonie postawiliśmy na przebudowę drużyny młodych graczy. W kolejnym będziemy chcieli wzmocnić się bardziej doświadczonymi, który wprowadzą nas do superligi. Teraz jest ten moment. Musimy mieć zmienników. Potrzebne są wzmocnienia i uda się wszystko, co planujemy to mam nadzieję, że w przyszłym roku uda nam się awansować do superligi. Musimy zainwestować w zawodników - podsumował Czapla.

Szeregi Wójcika opuszcza m.in bramkarz Patryk Plaszczak
Szeregi Wójcika opuszcza m.in bramkarz Patryk Plaszczak

Lokata: 7. miejsce Punkty zdobyte: 29 Mecze: 13 zwycięstw, 3 remisy, 10 porażek. Bilans bramek: 730:736 Najwyższe zwycięstwo: SMS Gdańsk – KS Meble Wójcik Elbląg 26:36 (10 bramek) Najwyższa porażka: Wybrzeże Gdańsk – KS Meble Wójcik Elbląg 37:22 (15 bramek) Tak grał KS Meble Wójcik Elbląg: [olist]

 • kolejka: KS Meble Wójcik Elbląg - MKS Real-Astromal Leszno 24:31
 • KU AZS UKW Bydgoszcz - KS Meble Wójcik Elbląg 24:32
 • kolejka: KS Meble Wójcik Elbląg- Kar-Do-Spójnia Gdynia 29:30
 • kolejka: KS Meble Wójcik Elbląg- Polski Cukier POMEZANIA Malbork 28:20
 • kolejka: SMS ZPRP Gdańska- KS Meble Wójcik Elbląg 26:36
 • kolejka: KS Meble Wójcik Elbląg- WKS Grunwald Poznań 30:26
 • kolejka: KS Meble Wójcik Elbląg- VETREX Sokół Kościeżyna 36:30
 • kolejka: KS Meble Wójcik Elbląg- Wybrzeże Gdańsk 21:24
 • kolejka: KPR Wolsztyniak Wolsztyn- KS Meble Wójcik Elbląg 26:26
 • kolejka: KS Meble Wójcik Elbląg- AZS UW Warszawa 29:24
 • kolejka: MKS Nielba Wągrowiec- KS Meble Wójcik Elbląg 33:23
 • kolejka: KS Meble Wójcik Elbląg- OKPR Warmia Traveland Olsztyn 33:32
 • kolejka: MKS Poznań- KS Meble Wójcik Elbląg 32:34
 • kolejka: MKS MKS Real-Astromal Leszno- KS Meble Wójcik Elbląg 26:21
 • kolejka: KS Meble Wójcik Elbląg- KU AZS UKW Bydgoszcz 31:24
 • kolejka: Kar-Do-Spójnia Gdynia- KS Meble Wójcik Elbląg 25:29
 • kolejka: Polski Cukier POMEZANIA Malbork- KS Meble Wójcik Elbląg 36:26
 • kolejka: KS Meble Wójcik Elbląg- SMS ZPRP Gdańsk 28:27
 • kolejka: WKS Grunwald Poznań- KS Meble Wójcik Elbląg 27:25
 • kolejka: VETREX Sokół Kościerzyna- KS Meble Wójcik Elbląg 29:29
 • kolejka: Wybrzeże Gdańsk- KS Meble Wójcik Elbląg 37:22
 • kolejka: KS Meble Wójcik Elbląg- KPR Wolsztyniak Wolsztyn 29:36
 • kolejka: AZS UW Warszawa- KS Meble Wójcik Elbląg 24:25
 • kolejka: KS Meble Wójcik Elbląg- MKS Nielba Wągrowiec 31:31
 • kolejka: OKPR Warmia Traveland Olsztyn- KS Meble Wójcik Elbląg 34:27
 • kolejka: KS Meble Wójcik Elbląg- MKS Poznań 26:22
 • ZawodnikMeczeBramkiŚrednia
  Marcin Malewski261505,77
  Mikołaj Kupiec24803,33
  Adam Nowakowski26642,46
  Damian Spychalski23542,35
  Michał Gryz19432,26
  Jakub Olszewski25522,08
  Tomasz Maluchnik25512,04
  Jakub Malczewski22431,95
  Damian Malandy26491,88
  Mirosław Ośko21381,81
  Mateusz Mazur21351,67
  Mateusz Kostrzewa26391,50
  Kamil Dukszto8101,25
  Mateusz Bąkowski17211,24
  Maciej Dawidowski510,20
  Jacek Krawczyk400
  Henryk Rycharski2200
  Patryk Plaszczak2500

  [/olist]

  Źródło artykułu: