ME 2014 do lat 18: Francuzi za mocni, Polacy bez szans

Od wysokiej porażki rozpoczęli zmagania w II rundzie Mistrzostw Europy 2014 do lat 18 szczypiorniści reprezentacji Polski. We wtorek Biało-czerwoni zostali rozbici przez Francuzów 18:34 (10:19).

Maciej Wojs
Maciej Wojs
- O korzystny wynik przeciwko Francuzom będzie nam niezwykle ciężko. Od czasu naszego ostatniego meczu wykonali oni ogromny postęp - mówił przed spotkaniem w hali "Gdynia Arena" trener polskiej kadry, Rafał Kuptel. Biało-czerwoni faworytem wtorkowego starcia z Trójkolorowymi bez wątpienia nie byli, nasi zawodnicy niesieni dopingiem kibiców mieli jednak poszukać swych szans na urwanie rywalowi choćby jednego punktu.
Spotkanie od pierwszych minut nie ułożyło się jednak po myśli podopiecznych trenera Kuptela. Polacy na pierwszą bramkę czekali aż siedem minut, pozwalając przeciwnikowi szybko odskoczyć na prowadzenie 3:0. Biało-czerwoni kompletnie nie mieli pomysłu na sforsowanie wysokiej obrony przeciwnika i często notowali banalne wręcz błędy.

Francuzi natomiast spokojnie i systematycznie budowali swoją przewagę. Po kwadransie rywalizacji podopieczni Erica Quintina wygrywali już 9:4, a w ciągu kolejnych sześciu minut powiększyli swe prowadzenie do stanu 14:5. Kapitalne zawody rozgrywał duet Tom Nozeran - Aymeric Minne, który raz po raz nękał naszą defensywę. Do końca pierwszej części meczu Trójkolorowi utrzymali dziewięciobramkową przewagę i na przerwę zeszli wygrywając 19:10.

Po zmianie stron obraz gry nie uległ niestety zmianie. Biało-czerwoni próbowali odrabiać starty za sprawą indywidualnych akcji rozgrywających, wysoka defensywa rywali połączona ze świetną komunikacją skutecznie jednak przerywała większość naszych ataków. Rezultat spotkania w pojedynkę starał się odmienić jeszcze Bartosz Kowalczyk, młody rozgrywający nie mógł jednak liczyć na odpowiednie wsparcie kolegów.

Trójkolorowi bez najmniejszych problemów utrzymali wysokie prowadzenie do końca spotkania, w ostatnim kwadransie dobijając nasz zespół. Jeszcze w 47. minucie Polacy przegrywali "tylko" 17:25, fatalna skuteczność w końcówce zawodów spowodowała jednak, że rywalizacja zakończyła się ich porażką 18:34.

Przegrana z Francuzami przekreśliła szanse Biało-czerwonych na awans do półfinału mistrzostw Europy. Ekipę trenera Kuptela czeka jeszcze w środę mecz z niepokonanymi dotąd Węgrami, a potem nasza drużyna zagra o miejsca 5.-8. Początek spotkania z Madziarami o godz. 19:00.

Francja - Polska 34:18 (19:10)

Francja: Bonneau, Meyer - Bouchillou 5, Minne 5, Mocquais 5, Mem 4, Nozeran 4, Ferrandier 3, Garain 3, Fabregas 2, Lenne 1, Richardson 1, Zahm 1, Billant, Kounkoud, Lagarde.

Polska: Szot, Skrzyniarz - Kowalczyk 4, Majdziński 4, Kawka 3, Moryto 2, Rolka 2, Brukwicki 1, Cichocki 1, Janikowski 1, Bekisz, Mastalerz, Mrozowicz, Pietruszko, Skibiński, Wypych.

Sędziowali: Tomislav Cindrić oraz Robert Gonzurek (Chorwacja).