Super Globe: Sensacyjna porażka Flensburga w półfinale! FC Barcelona finałowym rywalem Al Sadd

SG Flensburg-Handewitt choć do przerwy prowadził z Al Sadd różnicą sześciu bramek, ostatecznie przegrał 26:27 i nie zagra w finale Super Globe! Katem Wikingów okazał się były Nafciarz, Janko Kević.

Paweł Nowakowski
Do momentu półfinałowego starcia podopieczni Ljubomira Vranjesa kroczyli od zwycięstwa do zwycięstwa w Super Globe. W pierwszej połowie rywalizacji z Al Sadd Wikingowie prezentowali się bardzo dobrze, mając świetnie dysponowanych  Lasse Svana Hansena i Andreasa Zachariassena. Za sprawą tego duetu triumfator minionej edycji Ligi Mistrzów po pół godzinie gry miał bezpieczną sześciobramkową zaliczkę i grę w finale niemalże na wyciągnięcie ręki.
W drugiej odsłonie SG Flensburg-Handewitt kompletnie nie przypominał zespołu z premierowej odsłony. Niemcy mieli olbrzymie problemy w ataku pozycyjnym, a  agresywna obrona Katarczyków rozłożyła Wikingów na łopatki, o czym najlepiej świadczy fakt, że niemiecki zespół po zmianie stron zdołał rzucić w pół godziny raptem dziewięć bramek. Katarczycy  mozolnie, acz sukcesywnie odrabiali straty - cel osiągając w 53. minucie. Wówczas po trafieniu Abulaziza Al Alshammariego na tablicy wyników był remis 23:23.

Od tego momentu do końca spotkania trwała wojna nerwów i wymiana cios za cios, z której ostatecznie zwycięsko wyszli Katarczycy. Bohaterem Al Sadd został były szczypiornista Orlen Wisły Płock, Janko Kević, w całym meczu rzucając 8 bramek (8/11 - 72%), w tym tą na wagę awansu do wielkiego finału. Świetną partię rozegrał także jego rodak Mario Tomić (7/7). Dla Al Sadd będzie to trzeci w historii start w finale Klubowych Mistrzostw Świata. W 2002 roku Katarczycy pokonali SC Magdeburg, w 2010 roku ulegli natomiast Ciudad Real.

W piątkowy wieczór będą mieli okazję zrewanżować się innemu przedstawicielowi hiszpańskiego handballu. Finałowym rywalem Al Sadd będzie bowiem FC Barcelona, która rozprawiła się różnicą dziesięciu bramek z El Jaish. Ekipa z Bliskiego Wschodu dzielnie dotrzymywała kroku Dumie Katalonii przez lwią cześć premierowej odsłony (w 23. minucie był ostatni w tym meczu remis 12:12), ale wówczas sprawy w swoje ręce wzięli Kiril Lazarov i Jesper Noddesbo, dzięki czemu podopieczni Xaviera Pascuala do szatni schodzili przy wyniku 19:14.

W drugiej partii Blaugrana błyskawicznie rozwiała jakiekolwiek wątpliwości. Między słupkami dobre zawody rozegrał Gonzalo Perez de Vargas (15 udanych interwencji), a na lewym skrzydle królował Gudjon Valur Sigurdsson - w efekcie na nieco ponad kwadrans przed końcową syreną trzeci zespół minionej edycji Ligi Mistrzów prowadził 30:20. W pewnym momencie Barcelona miała nawet trzynaście bramek przewagi, lecz w ostatnich fragmentach spuściła nieco z tonu, odnosząc kolejne - czwarte już z rzędu zwycięstwo w tegorocznej edycji Super Globe. Tym samym FC Barcelona stanie przed szansą obrony wywalczonego przed rokiem trofeum.