WP SportoweFakty.wp.pl – wiadomości sportowe, relacje live, wyniki meczów

Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Protest Wybrzeża uznany. Jest weryfikacja wyniku meczu z Gaz-System Pogonią

Komisarz Rozgrywek ZPRP - Bogusław Trojan zdecydował się zweryfikować wynik meczu pomiędzy Wybrzeżem Gdańsk i Gaz-System Pogonią Szczecin na 24:31 (10:12). Spotkanie to nie będzie jednak powtórzone.
Michał Gałęzewski
Michał Gałęzewski

27 września 2014 roku w Gdańsku odbył się mecz pomiędzy drużynami Wybrzeża Gdańsk i Gaz-System Pogoni Szczecin. W protokole zawodów sędzia sekretarz zapisał bramkę, która w rzeczywistości nie padła. Na tej podstawie czerwono-biało-niebiescy zgłosili protest. Od momentu dopisania bramki szczecinianom, gdańszczanie ani razu nie wyszli na prowadzenie.

Komisarz Rozgrywek ZPRP, Bogusław Trojan zdecydował się uznać protest w części dotyczącej wyniku meczu SM/19 i zweryfikować go zgodnie ze stanem rzeczywistym - to jest 24:31 do przerwy 10:12 na korzyść drużyny Gaz-System Pogoni Szczecin (punkt 1 decyzji). Zdecydowano się natomiast nie powtarzać meczu między tymi drużynami, o co zgodnie z regulaminem wnosiło Wybrzeże (punkt 2 decyzji).


Poniżej prezentujemy treść uzasadnienia (pisownia oryginalna):

"Dnia 30 września 2014 roku do Biura ZPRP wpłynął protest Stowarzyszenia Piłki Ręcznej Wybrzeże Gdańsk dotyczącego złamania "Przepisów gry w piłkę ręczną" w trakcie meczu SM/19. Protest spełnił wymogi określone w § 21 ust. 3 "Regulaminu Rozgrywek PGNiG Superligi w piłce ręcznej kobiet i mężczyzn obowiązujący w sezonie 2014/2015", przez co kwalifikował się do rozpatrzenia. Protestujący podnieśli, że w 12 minucie przedmiotowego meczu sędzia sekretarz zawodów wpisał zawodnikowi drużyny gości nr 13 bramkę, która w rzeczywistości nie została zdobyta. Fakt ten nie został również dostrzeżony przez obecnego na zawodach delegata ZPRP. Wobec powyższego SPR Wybrzeże Gdańsk powołując się na § 21 ust. 1 wniosło o powtórzenie meczu.

W zgromadzonym podczas podczas postępowania materiale, w tym zapisie wideo z meczu potwierdza się, że sędzia sekretarz w sposób nieuprawniony wpisał do protokołu zawodów bramkę, której w rzeczywistości nie było. Stanowi to poruszenie przepisu 18:1, zdanie drugie "Przepisów gry w piłkę ręczną".

W tym stanie rzeczy odnośnie wyniku meczu należało orzec, jak w pkt. 1 niniejszej decyzji. Niemniej jednak, trudno przyjąć za protestującym, że to właśnie to zdarzenie spowodowało przegraną różnicą 7 bramek. Norma zapisana w przepisie § 21 ust. 5 "Regulaminu Rozgrywek PGNiG Superligi w piłce ręcznej kobiet i mężczyzn obowiązujący w sezonie 2014/2015", wskazuje na Komisarza Rozgrywek ZPRP, jako na organ, który po rozważeniu protestu podejmie decyzję o powtórzenie meczu. Nie ulega wątpliwości, że zdaniem Zarządu ZPRP, organu uchwałodawczego w tym zakresie ewentualne naruszenie przepisów gry podlega ocenie, a tym bardziej nie każde naruszenie przepisów gry skutkuje powtórzeniem meczu, w którym miało to miejsce.

Przyjęcie innej interpretacji przepisu byłoby niewątpliwie sprzeczne z wolą uchwałodawcy. Zarządzenie powtórzenia meczu przegranego różnicą aż 7 bramek z powodu jednej bramki byłoby działaniem pochopnym, sprzecznym z duchem sportu i zasadami fair play. Podnoszone przez protestujących, że "dopisanie bramki przeciwnikowi" nastąpiło w decydującej, bo początkowej fazie meczu - nie zasługuje na uznanie, gdyż przy tym rezultacie końcowym teza ma charakter tak dalece spekulatywny, że wprost nieweryfikowalny.

W tym stanie rzeczy należało orzec jak w pkt 2 i 3 niniejszej decyzji.

Pouczenie

Na podstawie § 21 ust. 6 "Regulaminu Rozgrywek PGNiG Superligi w piłce ręcznej kobiet i mężczyzn obowiązujący w sezonie 2014/2015" klubowi, którego protest został odrzucony przysługuje prawo odwołania w terminie 7 dni od daty otrzymania decyzji wraz z równoczesnym wpłaceniem kaucji w wysokości 2.000 zł.

Komisarz Rozgrywek ZPRP
Bogusław Trojan"

Czy Komisarz Rozgrywek ZPRP podjął słuszną decyzję?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Piłkę Ręczną na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna

Komentarze (9):

[ Anuluj ] Odpowiadasz na komentarz:

Dowiedz się jak umieszczać linki od tagów, pogrubiać tekst, itp.
 • Janusz 51 0
  Dzięki za informację....zwracam honor panu Trojanowi.
  Janusz 51 Panie Trojan,to jak to się ma do decyzji jaką pan podjął odnośnie meczu Stal Mielec - Warmia Olsztyn ?
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
 • Marek Gabriel Wojciechowski 0
  O ile można zgodzić się z tym, że wynik taki jest jak powinien być to chyba związek znów strzela sobie w stopę.... Bo przyznali się, że coś jest źle, ale po co robić szum ... Kiedy się to zmieni?
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
 • miki 0
  Trojan nie podjął decyzji o powtórzeniu meczu Stal-Warmia. W jego odczuciu tamten mecz nie powinien być powtarzany i taką decyzję podął w pierwszej instancji. Powtórzenie meczu nakazała komisja odwoławcza.
  Janusz 51 Panie Trojan,to jak to się ma do decyzji jaką pan podjął odnośnie meczu Stal Mielec - Warmia Olsztyn ?
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
Pokaż więcej komentarzy (6)
Pokaż więcej komentarzy (9)
Pokaż więcej komentarzy (9)
Pokaż więcej komentarzy (9)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×