Tegoroczny turniej będzie rozgrywany od 7 do 21 grudnia na węgierskich i chorwackich parkietach. Wielki finał odbędzie się w Budapeszcie. Triumfator zawodów, oprócz tytułu mistrza Europy, uzyska również awans do mistrzostw świata w 2015 roku oraz Igrzysk Olimpijskich w roku 2016. W szranki o złote medale stanie szesnaście reprezentacji narodowych podzielonych na cztery grupy. Udział w imprezie obligatoryjnie miały zapewniony tylko gospodynie. Pozostałe czternaście drużyn rywalizowało w eliminacjach.
[ad=rectangle]
Obrończyniami tytułu są reprezentantki Czarnogóry, które wygrały poprzedni czempionat w Serbii. Kolejne dwa miejsca zajmowały Norweżki oraz Węgierki i to właśnie te zespoły wymieniane są najczęściej w roli faworytów, choć nie należy zapominać, że chrapkę na medale mają ponadto Dunki, Francuzki, czy Chorwatki jako współgospodynie. Kibice w Polsce na pewno liczą również na dobry występ biało-czerwonych. Jednak o tym, kto wygra, kto będzie "czarnym koniem", a komu powinie się noga, dowiemy się dopiero za dwa tygodnie.
Podopieczne Kima Rasmussena trafiły do niełatwej grupy A, w której będą rywalizowały z Węgierkami (gospodarz), Hiszpankami (brązowe medalistki olimpijskie) oraz Rosjankami. - Nasza grupa jest bardzo ciężka. Może być tak, że odpadniemy szybko, ale być może z meczu na mecz będzie coraz lepiej. Najważniejsze, żeby walczyć do końca - mówi Karolina Siódmiak. Do równie silnej grupy B trafiły Norwegia, Dania, Rumunia i Ukraina. Grupę C tworzą reprezentacje Szwecji, Niemiec, Chorwacji i Holandii. Ostatnia grupa D również jawi się jako bardzo wyrównana. Trafiły do niej Czarnogóra, Francja, Serbia a także Słowacja.
Miastami, w których rozgrywane będą mecze mistrzostw są stolice obu krajów-gospodarzy, czyli Budapeszt i Zagrzeb, a poza tym węgierskie Debreczyn i Gyor oraz chorwacki Varazdin i Osijek. Największą areną jest hala w Zagrzebiu, mogąca pomieścić nieco ponad 15 tysięcy kibiców. Jednak zarówno mecze fazy finałowej jak i sam finał odbędą się w Budapeszcie (12,5 tysiąca). Grupa A, w której rywalizują Polski będzie rywalizowała w węgierskim Gyor. Do drugiej fazy turnieju awansują po trzy najlepsze reprezentacja w swoich grupach, które utworzą nowe grupy - I (A i B) i II (C i D). następnie zostaną wyłonieni czterej półfinaliści.
Na mistrzostwach nie zabraknie światowej klasy gwiazd kobiecego szczypiorniaka, których obecność gwarantuje emocje. Wśród nich znajdą się m.in. serbska rozgrywająca Andrea Lekić - najlepsza piłkarka ręczna świata w roku 2013. Ten sam tytuł zdobyły również Norweżka Linn Kristin Riegelhuth (2008), Francuzka Allison Pineau (2009), czy Rumunka Cristina Neagu (2010).
W ekipie Polski za największe gwiazdy organizatorzy uznali Karolinę Kudłacz i Kingę Byzdrę - to właśnie ich nazwiska pojawiły się na oficjalnej stronie internetowej mistrzostw jako "kluczowe zawodniczki". Niestety była rozgrywająca KGHM Metraco Zagłębia Lubin zmaga się z urazem wiązadeł w kolanie i na Węgry wprawdzie pojedzie, ale szanse, że zostanie włączona do kadry meczowej w dalszej fazie mistrzostw, są raczej niewielkie. Jej obecność może mieć jednak znaczenie mentalne dla zespołu. Tymczasem miejsce Byzdry zajęła Klaudia Pielesz.
Kibice, którym nie dane będzie oglądać turnieju z wysokości trybun, będą mogli śledzić zmagania szczypiornistek na szklanym ekranie. 23 mecze mistrzostw (w tym 9 fazy wstępnej, 10 fazy zasadniczej, półfinały, mecz o 3. miejsce oraz finał) pokaże telewizja TVP Sport. Ponadto wszystkie spotkania z udziałem biało-czerwonych będzie można zobaczyć na antenie TVP 2.
Zapraszamy również do śledzenia relacji LIVE na łamach naszego portalu a także lektury wszystkich relacji, podsumowań i zapowiedzi dnia.
Program 1. kolejki:
07.12
Grupa A
18.00 Hiszpania - Polska
20.30 Węgry - Rosja
Grupa B
18.15 Norwegia - Rumunia
20.30 Dania - Ukraina
08.12
Grupa C
18.00 Niemcy - Holandia
20.15 Szwecja - Chorwacja
Grupa D
18.00 Francja - Słowacja
20.15 Czarnogóra - Serbia