MŚ 2015: Pierwsza wygrana Białorusinów - relacja z meczu Chile - Białoruś

Reprezentacja Białorusi wygrała pierwszy mecz na mistrzostwach świata. Nasi wschodni sąsiedzi zgodnie z planem pokonali Chile 34:23. Wysoką przewagę Europejczycy zbudowali w końcowej fazie II połowy.

Michał Gałęzewski
Dotychczas mistrzostwa świata w Katarze nie układały się najlepiej zarówno dla reprezentacji Chile, jak i Białorusi. Obie ekipy przegrywały wszystkie dotychczasowe mecze i bezpośredni pojedynek był ostatnią szansą dla nich na awans do 1/8 finału.
Już na początku spotkania wydawało się, że Białorusini kontrolują sytuację w meczu. Po bramce Dzianisa Rutenki, w szóstej minucie prowadzili oni 3:1. Później jednak trzeci zespół Ameryki Południowej zaczął grać "swoje" i po dwunastu minutach było tylko 4:5.

Na boisku było jednak widać różnicę klas. Zgodnie z oczekiwaniami Białorusini zaczęli budować swoją przewagę. Po trafieniu Siarheia Rutenki, w 26 minucie na tablicy wyników widniał już rezultat 8:14. Tuż przed przerwą reprezentanci Białorusi zaczęli łapać kary, ale i tak wygrali tę część spotkania 14:11.

Po zmianie stron Chilijczycy nie odpuszczali. Gdy w 43 minucie bramkę z szóstego metra rzucił Benjamin Callejas, Latynosi przegrywali 17:20. Od tego czasu na boisku istniała już jednak tylko Białoruś. Podopieczni Jurija Szewcowa rzucili pięć bramek z rzędu i do końca kontrolowali wynik, ostatecznie zwyciężając 34:23.

Chile - Białoruś 23:34 (11:14)

Chile: Barrientos (12/46 - 26%) - R.Salinas 6, Caniu 3, E.Salinas 2, Oneto 2, Araya 2, Callejas 2, Reyes 2, Ceballos 1, Jofre 1, Moll Ramirez 1, Frelijj 1 oraz Diaz, Del Rio, Salazar.
Kary: 14 min.
Karne: 2/3.

Białoruś: Charapenka (11/34 - 32%) - S.Rutenka 8, Pukhouski 8, Babichev 6, D.Rutenka 6, Tsitsou 2, Kamyshyk 1, Astrashapkin 1, Shylovich 1, Shymak 1 oraz Chystabayeu, Niazhura, Kniazeu, Brouka.
Kary: 10 min.
Karne: 5/5.

Kary: Chile - 14 min. (Oneto 6 min., R.Salinas 2 min., E.Salinas 2 min., Moll Ramirez 2 min., Jofre 2 min.), Białoruś - 10 min. (Babichev 2 min., Kamyshyk 2 min., S.Rutenka 2 min., Shylovich 2 min., Chystabayeu 2 min.).
Sędziowie: Hizaki, Ikebuchi (Japonia).