Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Skoki

Górnika Zabrze czekają zmiany. Nowa wizja zespołu?

W zespole Górnika Zabrze dojdzie do istotnych zmian kadrowych. Rozmiar roszad zależy od tego, na którym miejscu zespół zakończy zmagania.

Sławomir Bromboszcz
Sławomir Bromboszcz
W zabrzańskim klubie szykują się spore zmiany, można pokusić się o stwierdzenie, że prezes Bogdan Kmiecik zamierza zmienić nieco swoją wizję budowy zespołu. Do tej pory do Zabrza trafiali głównie doświadczeni zawodnicy z wyrobionym nazwiskiem, gwarantującym wysoki poziom.
Patrząc na skład Górnika w tym sezonie śmiało można postawić tezę, że zespół ten 5-6 lat temu z powodzeniem walczyłby o mistrzostwo Polski. W Zabrzu przed startem obecnych rozgrywek dokonano wzmocnień z myślą o nawiązaniu walki z Orlen Wisłą Płock oraz pokazaniu się w europejskich pucharach. Ambitne cele zabrzan szybko zostały zweryfikowane, Nafciarze mimo kolejnej rewolucji kadrowej wciąż są zespołem o klasę lepszym od Górnika, a występ w Pucharze EHF okazał się klapą.

Pompowanie dużych pieniędzy w zespół tylko po to, by walczyć zaledwie o brązowy medal mija się z celem. Dojść do podium można dysponując zdecydowanie mniejszym budżetem, co pokazały MMTS Kwidzyn czy Stal Mielec. W Zabrzu zamierzają teraz postawić w większym stopniu na młodszych, głodnych sukcesów zawodników. Drogą, którą do tej pory kroczył Górnik zamierzają natomiast podążać Azoty Puławy. Czy z lepszym efektem, szczególnie na międzynarodowej arenie?

W Zabrzu działacze przyzwyczaili już do tego, że nie śpieszą się z przedłużaniem umów z obecnymi zawodnikami na kolejny sezon. Czekają na finałowe rozstrzygnięcia, które pozwolą w pełni ocenić przydatność do zespołu poszczególnych graczy oraz postawić sobie cele na kolejne rozgrywki i w oparciu o nie dokonywać wyborów kadrowych. To jednak w kłopotliwej sytuacji stawia zawodników, wiele klubów w trakcie fazy play-off domyka kadry na przyszły sezon.

W zespole Górnika Zabrze dojdzie do istotnych zmian kadrowych. Z drużyną pożegna się kilku podstawowych zawodników: Michał Kubisztal, Patryk Kuchczyński, Sebastian Suchowicz oraz Yuri Gromyko. Niepewny jest również los takich graczy jak: Mariusz JurasikSebastian Kicki, Adrian Niedośpiał czy Robert Orzechowski.

Odejście tych zawodników to ogromne odciążenie dla klubowego budżetu, nie musi jednak oznaczać równoczesnego drastycznego obniżenia siły zespołu. W ich miejsce zostaliby pozyskani m.in. zawodnicy dysponujący wysokimi umiejętnościami, nie mający jednak wyrobionego tak mocnego nazwiska, a co za tym idzie oczekiwań finansowych. Prawdopodobne jest, że Patryka Kuchczyńskiego zastąpi wypożyczony z Kielc Jakub Łucak.

Niepewny jest los Roberta Orzechowskiego, który ma ważny na przyszły sezon kontrakt z Górnikiem. Zawodnik ten zmagał się z kontuzjami, nie wnosi do zespołu tak dużo jak w Kwidzynie, znajduje się w cieniu Mariusza Jurasika. W przypadku przedłużenia kontraktu z "Józkiem" w Zabrzu najchętniej w miejsce "Orzecha" ściągnięto by tańszego zawodnika. Być może swoją szansę otrzyma Paweł Gregor. Priorytetem Górnika będzie bowiem obsada lewego i środka rozegrania. Do zabrzańskiej drużyny dołączy także bramkarz. W ostatnim czasie duże postępy poczynił Tymoteusz Piątek, co sprawia że na pozycji kołowego wzmocnienie nie jest niezbędne.

Polub Piłkę Ręczną na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (27)
 • KRadek Zgłoś komentarz
  Bez wątpienia ściągnięcie Łucaka było by świetnym posunięciem, to liczenie że Gregor w końcu zacznie grać na miarę swoich możliwości jest raczej wątpliwe. Jeśli mnie pamięć nie
  Czytaj całość
  myli zagrał on w zasadzie jeden dobry sezon do tej pory w Superlidze. W Nielbie według wypowiedzi Trenera Markuszewskiego nie spełniał on pokładanych w nich nadziei. A o jakich innych młodych zawodnikach myśli Prezes Kmiecik? Jeśli myśli o solidnej przebudowie to z pewnością nie będzie mógł liczyć na walkę o medale. Chyba że planuje wykupić paru z Lubina...
  • jaet Zgłoś komentarz
   Sprawa jest prosta, w Górniku środki będą mniejsze, więc trzeba dorobić do tego stanu rzeczy jakąś ideologię ;-). Najprawdopodobniej w Zabrzu zakotwiczy spora mielecka kolonia.
   • mammut Zgłoś komentarz
    Autor tego artykułu powinien pisać o uprawianiu pomidorów może,a nie o ręczne. Rozumiem, że Kuchczyński, czy Kubeł to nie są już mega gwiazdy, ale pisać coś takiego: "Odejście tych
    Czytaj całość
    zawodników to ogromne odciążenie dla klubowego budżetu, nie musi jednak oznaczać równoczesnego drastycznego obniżenia siły zespołu. W ich miejsce zostaliby pozyskani m.in. zawodnicy dysponujący wysokimi umiejętnościami, nie mający jednak wyrobionego tak mocnego nazwiska, a co za tym idzie oczekiwań finansowych. " Nie to nie będzie "drastyczne" obniżenie siły, tylko już pełny dramat.
    • ZXS Mielec Zgłoś komentarz
     Nie uwierzę w to że podziękują Gromyce. Jest to jeden z najlepszych kołowych w lidze i zastępstwa próżno szukać. Pozatym ma to coś i wykazuje się kreatywnością i inteligencją na
     Czytaj całość
     parkiecie. Nie zapomnę meczu Górnika w Mielcu, patrzenie na rzemiosło Gromyki to była sama przyjemność. Powtórzę się ale dla mnie to zagranie roku które widziałem pierwszy raz w życiu a trochę meczy z różnych zakątków świata się oglądało: Krycie indywidulane Orzechowskiego przez Szperę poza drugą linią. Gromyko normalnie gran kole, nagle urywa się z piłką i biegnie w kierunku własnej bramki, blokuje Szperę i puszcza z piłka Orzechowskiego na naszą bramkę. Zawodnicy Stali chyba też pierwszy raz widzieli takie zagranie bo stanęli dęba i zrobiła się akcja 1:1 z bramkarzem. Na swoje nieszczęście Orzech się pośliznął i wylądował na czterech literach ale akcja była piękna. Takiej perełki jak Gromyko nie wypuszcza się bez powodu ze składu.
     • HBLLove Zgłoś komentarz
      Gromyko jest wg mnie zawodnikiem na Ligę Mistrzów.
      • hbll Zgłoś komentarz
       Można narzekać na kilku z w/w graczy że nie dają tyle, ile się od nich oczekuje, ale z drugiej strony jakby tak się zastanowić: 1. Który z zawodników "do wzięcia" z naszej ligi jest
       Czytaj całość
       lepszy od Kubisztala? 2. Który jest lepszy niż Gromyko? 3. Który jest lepszy niż Suchowicz? 4. Który jest lepszy niż Jurasik? 5. Który jest lepszy niż Kuchczyński? Tak patrząc po naszej lidze to nie ma specjalnie graczy, którzy mogliby w/w zastąpić i jednocześnie gwarantowaliby coś więcej, niż tylko oszczędności na kontraktach.
       • haketa GKW Zgłoś komentarz
        W sumie każdy z wymienionych zawodników zarabia spore pieniądze, ja chętnie widziałbym Orzecha w Kwidzynie;) za Sadowskiego ale podejrzewam że nie stać nas na niego....wielką stratą
        Czytaj całość
        byłoby odejście Gromyko i Kubła...zapowiada się ciekawe okienko transferowe.
        • bialyy Zgłoś komentarz
         Dziwia mnie doniesienia o kuble kuchczynskim a zwlaszcza orzechu ze wybieraja się do pulaw. .. myślę że to byłby krok w tyl zwłaszcza orzech to dla mnie poraszka... chyba ze skutnik widzi
         Czytaj całość
         w nim wielki talent i chce zrobić z niego zawodnika jak Talant z kusa choć trzeba przyznać ze kus pod wodzą skutnika zrobił krok do przodu. ..ta koncepcja wogole nie pasuje do logiki prezesa witaszka ...moim zdaniem pakowanie kąsy w zawidnikow przed emerytura nie ma sensu...górnik się o tym przekonal oby nie musiały tez pulawy. ..myślałem że przyklad prce jest dka prezesa dobrym przykładem. ..bo płacić gosciowi kupę kąsy a on tak naprawde przez cały sezon gra dobrze powiedzmy ostatnie dwa miesiące. .to moim zdaniem za mało. ..
         • tori Zgłoś komentarz
          Taka wizja mi się nawet podoba, przydałby się jedynie ktoś doświadczony na środek rozegrania i trener, który miałby jakiś pomysł na drużynę i który by nie dał Jurasikowi wejść
          Czytaj całość
          sobie na głowę.
          • Górnik_Fan Zgłoś komentarz
           Z wymienionych zawodników wydaje mi się,że zostaną: Jurasik, Kicki, Gromyko (ma opcje przedłużenia kontraktu), Niedośpiał. Brak wzmianki o Adamie Twardo, któremu również kończy się
           Czytaj całość
           kontrakt, widział bym go na kolejny sezon.Gregora nie biorę wogóle pod uwagę , słuch o nim wogole zaginął po odejściu z Nielby. Wcale się nie dziwię, że p.Kmiecik weryfikuje plany.Tochę kasy wpompowano a efekt sportowy mizerny, zwłaszcza klapa w EHF. Za zaoszczędzone kwoty będzie można spokojnie ściągnąć "głodnych" gry zawodników. Jeżeli nie zakwalifikujemy się do Pucharów to jestem przekonany,że taką drogę obierze p.Kmiecik.
           Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
           ×
           Sport na ×