Turniej w Gdańsku: UKS PCM Kościerzyna miał 45-minutową lekcję białoruskiej piłki ręcznej

UKS PCM Kościerzyna przegrał z białoruskim HC Gomel 27:37. Zespół z Kaszub grał nierówno. Bardzo dobrze wyglądała gra beniaminka PGNiG Superligi na początku II połowy.

Michał Gałęzewski
W pierwszych meczach gdańskiego turnieju UKS PCM Kościerzyna przegrał z AZS-em Łączpol AWFiS Gdańsk 23:29, natomiast HC Gomel zremisował z Energą AZS-em Koszalin 28:28. Faworytkami sobotniej konfrontacji były więc zawodniczki z Białorusi, które od lat należą do czołówki w swoim kraju.
Od początku starcia między ekipami z Kościerzyny i z Gomela królowała defensywa. W szybkiej grze lepiej czuły się zawodniczki z Białorusi, które szybko objęły prowadzenie. W szóstej minucie, gdy Agnieszkę Liskowską pokonała Kristina Jaramienko, na tablicy wyników widniał już rezultat 3:7! Później przez chwilę UKS PCM, który w tym spotkaniu prowadził Robert Majdziński zdołał zmniejszyć stratę. Skuteczna była Patrycja Wójcik, a gdy do bramki trafiła Weronika Sus, było już 8:9! UKS PCM nie potrafił jednak postawić kropki nad i, a po tym, dwa razy gdy Agnieszka Białek wywalczyła rzut karny, jej koleżanki trafiały w bramkarkę rywalek.

Od stanu 8:9, na boisku istniały już tylko Białorusinki. Szczypiornistki HC grały bardzo dobrze w obronie i szły za tym szybkie kontrataki. Przewaga zespołu gości rosła w zastraszającym tempie. Ostatecznie po rzucie Olgi Winokurowej, na przerwę obie ekipy schodziły przy rezultacie 11:23.

Ekipa zza wschodniej granicy bardzo dobrze rozpoczęła drugą część spotkania. Po dwóch kolejnych bramkach, gdy na listę strzelców wpisała się Julia Ganiczkina, przewaga podopiecznych Igora Chabrowa wzrosła do piętnastu trafień! Wtedy jednak UKS PCM zacieśnił obronę. Na boisku grały dwie kołowe, a dodatkowo skutecznie z rozegrania zaczęła grać Martyna Borysławska. Najpierw Kaszubki rzuciły cztery bramki z rzędu, a po kolejnej serii było już 20:28!

Najmniejsza strata UKS-u PCM była w 49. minucie. Wówczas dwie szybkie bramki rzuciła Dorota Dzienisz i na tablicy wyników widniał rezultat 23:29. W końcu jednak HC Gomel włączył piąty bieg. Niezwykle skuteczna była Katarina Duboucowa i przewaga drużyny zza wschodu wzrosła do dwunastu trafień w ciągu siedmiu minut. Ostatecznie spotkanie zakończyło się rezultatem 27:37.

UKS PCM Kościerzyna - HC Gomel 27:37 (11:24)

UKS PCM: Liskowska, Brzezińska, Kordunowska-Lupa - Wójcik 7, Borysławska 5, Belter 4, Sus 3, Dzienisz 3, Wasak 2, Mokrzka 2, Jakubowska 1, Maszota 1, oraz Białek, Ziółkowska, Górna.
Kary: 8 min. (Sus 2 min., Mokrzka 2 min., Ziółkowska 2 min., Wójcik 2 min.).
Karne: 1/4.

HC: Humpel, Burduk - Dubaucowa 8, Redka 7, Szamanowskaja 6, Ganiczkina 5, Dronowa 4, Winokurowa 3, Bołdyriewa 2, Jaramienko 1, Cyrybka 1 oraz Misaczenka, Hrom.
Kary: 6 min. (Dubaucowa 2 min., Cyrybka 2 min., Bołdariewa 2 min.).