Turniej w Gdańsku: Wicemistrz Polski lepszy od mistrza Czech

Na zakończenie rozgrywek grupy B, Vistal Gdynia wygrał z Banikiem Most 32:27. Oznacza to, że drużyna z Trójmiasta zagra o pierwsze miejsce w turnieju, a Czeszki o trzecie.

Michał Gałęzewski
Na zakończenie rozgrywek grupy B, zmierzyły się ze sobą dwie drużyny mające na swoim koncie komplet zwycięstw - wicemistrz Polski Vistal Gdynia oraz mistrz Czech Banik Most. Stawką było zwycięstwo w grupie i możliwość gry o pierwsze miejsce w niedzielę.
Od początku meczu zawodniczki z Mostu postawiły wysoko poprzeczkę, jednak podopieczne Pawła Tetelewskiego nie dały się zdominować. W ósmej minucie, gdy do bramki trafiła Tereza Chmelarova, mistrzynie Czech prowadziły 8:5. W gdańskiej drużynie bardzo dobrze grała jednak Małgorzata Gapska, która nie pozwoliła rywalkom na wiele.

W końcu jednak ekipa z Trójmiasta zaczęła łapać wiatr w żagle. Gdynianki rzuciły cztery bramki z rzędu i po trafieniu Kingi Gutkowskiej, w 18. minucie prowadziły 9:8. Do końca pierwszej połowy żaden zespół nie osiągnął przewagi wyższej, niż różnicą jednego trafienia. Wynik tej części spotkania ustaliła niezwykle skuteczna Aleksandra Zych. Na dwie sekundy przed przerwą, losy pierwszej połowy mogła jeszcze rozstrzygnąć Patrycja Kulwińska, ale uderzyła w poprzeczkę.

Po wyrównanym początku drugiej połowy, prawdziwą klasę pokazały zawodniczki Vistalu Gdynia. W bramce zespołu z Trójmiasta bardzo dobrze spisywała się Weronika Kordowiecka, która nie tylko broniła rzuty rywalek, ale i potrafiła uruchomić szybkie akcje, z czego korzystała Aneta Łabuda. Klasą samą dla siebie była Aleksandra Zych. Po kwadransie gry, gdy na listę strzelców wpisała się Monika Kobylińska, młody zespół wicemistrza Polski prowadził z mistrzyniami Czech już 28:20.

Czeszki robiły wszystko, by odmienić losy spotkania. Zmieniły obronę, wyłączając dwie rozgrywające Vistalu Gdynia. Przyniosło to tylko częściowy efekt. Zawodniczkom zza południowej granicy Polski udało się zmniejszyć stratę, ale wygrana gdynianek była wyraźna. Ostatecznie spotkanie zakończyło się rezultatem 32:27.

Vistal Gdynia - DHK Banik Most 32:27 (16:16)

Vistal: Gapska, Kordowiecka, Szwonka - Zych 10, Kulwińska 5, Kobylińska 4, Gutkowska 3, Łabuda 3, Galińska 3, Janiszewska 1 Dorsz 1, Urbaniak 1, Kozłowska 1 oraz Ribicić, Mazur.
Kary: 8 min. (Zych 2 min., Janiszewska 2 min., Galińska 2 min., Kobylińska 2 min.).
Karne: 1/1.

DHK Banik: Mullnerova, Bezpalcova, Smolova - Zachova 5, Gadikova 5, Borovska 4, Matovskova 3, Chmelarova 3, Micinkova 2, Szarkova 2, Sukennikova 2, Jerabkova 1, Gajarska, Martinkova, Ruckova.
Kary: 4 min. (Szarkova 2 min., Jerabkova 2 min.)