LM: Bitwa w Zagrzebiu nie dla Wisły. Filip Ivić zatrzymał Nafciarzy

Orlen Wisła Płock przegrała z RK Prvo plinarsko društvo Zagrzeb 25:29 (13:13) w wyjazdowym meczu 5. kolejki grupy A Ligi Mistrzów. Wicemistrzów Polski w końcówce zawodów zatrzymał golkiper ekipy z Zagrzebia, Filip Ivić.

Maciej Wojs
Maciej Wojs

Sobotnie starcie w 15-tysięcznej Arenie Zagreb tylko w niektórych momentach przypominał normalne spotkanie piłki ręcznej. Zawodnicy obu drużyn od samego startu zawodów nie szczędzili sobie razów i w efekcie praktycznie każda akcja przerywana była agresywnym zagraniem jednego z defensorów. Prowadzący mecz sędziowie z Czech mieli ręce pełne roboty i tylko w pierwszej połowie pokazali aż dziewięć dwuminutowych kar i jedną czerwoną kartkę.

Nafciarze jadąc do Chorwacji spodziewali się jednak właśnie takiego pojedynku. - To będzie twardy mecz. W Zagrzebiu sędziowie pozwalają naszym rywalom na więcej - mówił Marcin Wichary, a trener Manolo Cadenas dodawał: - Staramy się jednak przygotować na każdą okoliczność.

W sobotnim spotkaniu, jego drużyna tylko w premierowym kwadransie odstawała od gospodarzy. W 11. minucie Lovro Mihić wysunął PPD na prowadzenie 5:3, Wisła wkrótce przejęła jednak inicjatywę i niemal do końca pierwszej połowy była stroną przeważającą. Szyków płockiej drużynie nie pokrzyżowała nawet czerwona kartka dla Dana-Emila Racotei.

Rumuński rozgrywający w 18. minucie przypadkowo trafił w twarz jednego z atakujących rywali, za co czescy arbitrzy wyrzucili go z boiska. Racotea do tego momentu miał na swym koncie dwa gole, a Wisła prowadziła wówczas 7:5. Nafciarze grali bardzo skutecznie w ataku, gdzie pierwszoplanowymi postaciami byli Nemanja Zelenović i Valentin Ghionea. Dobrze wyglądała też współpraca rozgrywających z kołem, a kilka skutecznych interwencji zanotował ponadto Wichary.

Jeszcze w 26. minucie po golu Mateusza Piechowskiego wicemistrzowie Polski wygrywali 12:9. W końcówce Nafciarze stracili jednak głowę. Seria faulów w ataku zakończyła się szybkimi trafieniami rywali, którzy po bramkach Sandro Obranovicia, Josipa Valcicia i Zlatko Horvata jeszcze przed przerwą doprowadzili do remisu. Po zmianie stron Wisła ponownie zdołała odskoczyć PPD na dystans dwóch trafień, ale nadzieje na korzystny wynik przekreślił jej blisko 10-minutowy impas strzelecki między 39. a 48. minutą. To był punkt zwrotny meczu.

Nafciarze w 47. minucie przegrywali już 18:20. Płocka drużyna od tego momentu musiała gonić rywali. W 53. minucie Michał Daszek mógł doprowadzić jeszcze do remisu 22:22, jednak jego rzut zatrzymał kapitalnie dysponowany w końcówce Filip Ivić. Młody bramkarz po raz kolejny został bohaterem ekipy z Zagrzebia. PPD swój triumf przypieczętowało w 57. minucie, kiedy po stracie Zelenovicia kontrę wykończył Timo Kontrec. Gospodarze wygrywali wtedy 26:23.

Dla mistrzów Chorwacji był to już trzeci triumf w rozgrywkach. Wisła na swym koncie ma zaś dokładnie tyle porażek i powoli zaczyna tracić kontakt z czołówką. Szansę zmniejszenia dystansu do rywali Nafciarze w przyszłą niedzielę, kiedy podejmą SG Flensburg-Handewitt.