Czarny koń wychodzący z cienia? Kubanki pierwszym rywalem Polek

Reprezentacja Kuby to pierwszy rywal reprezentacji Polski podczas mistrzostw świata w Danii. Zespół z Karaibów jak dotąd tylko dwa razy wystąpił w imprezie tej rangi, jednak zajął wówczas bardzo odległe miejsca.

Michał Gałęzewski
Michał Gałęzewski

Kubanki zadebiutowały na mistrzostwach świata w 1999 roku. Zajęły wówczas 21 miejsce na 24 zespoły. Drugą imprezą zespołu z Karaibów był turniej tej samej rangi w 2011 roku w Brazylii. Już w fazie grupowej przegrały wszystkie mecze. Jedyne zwycięstwo odniosły w meczu z Argentyną. Wygrały wówczas 25:20, a 9 bramek rzuciła Suleikiy Gomez, która nie pojechała do Danii.

Jedyne sukcesy reprezentacja Kuby kobiet odnosiła na mistrzostwach Ameryki. W 1999 i w 2015 roku Kubanki zajmowały drugie miejsca, a w 2011 roku zdobyły brązowe medale. Co ciekawe były to ich jedyne występy na tych mistrzostwach. Przykładowo po zajęciu miejsca na podium w 2011 roku, dwa lata później nie przystąpiły nawet do kwalifikacji do turnieju, w którym występuje dziesięć zespołów.

Ostatnie mistrzostwa Ameryki odbywały się jednak w Hawanie. Co ciekawe w kwalifikacjach Kubanki potrafiły rozgromić Portoryko aż 52:15. Wygrały też z Meksykiem, Grenlandią, USA i Martyniką. W turnieju głównym Kuba pokonała Argentynę, Meksyk, Urugwaj, Chile oraz Gwatemalę, a w meczu półfinałowym pewnie wygrała z Portoryko 32:26. W finale Kubanki trafiły na Brazylię. Mistrzynie świata były zdecydowanymi faworytkami, jednak zwyciężyły tylko 26:22. 10 bramek dla naszych najbliższych rywalek rzuciła Lisandra Lusson. W listopadzie 2014 roku, Kuba zdobyła złoty medal na Igrzyskach Ameryki Środkowej i Karaibów.

Biało-Czerwone nie miały kontaktu z zespołem z Kuby. W tej drużynie grają tylko i wyłącznie zawodniczki z miejscowej ligi, występujące w takich klubach jak Santiago de Cuba, Pinar del Rio, La Habana, Guantanamo, Matanzas, czy Holguin. Zdecydowanie najbardziej doświadczoną zawodniczką jest urodzona w 1978 roku bramkarka Caridad Vizcay Medina, która zagrała w 112 meczach swojej reprezentacji. Najwięcej bramek w historii gry w kadrze rzuciła Ayling Martinez Duany - 260 w 97 meczach. Trenerem Kubanek jest Jover Jorge Hernandez

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×