Sensacyjna Polska! Biało-Czerwone wygrały wojnę!

To była prawdziwa wojna! Polskie piłkarki ręczne w ćwierćfinale mistrzostw świata po niesamowitym meczu pokonały Rosję 21:20. Porażka Biało-Czerwonych nie byłaby dramatem. Sukces jest największą sensacją turnieju. Tego nie spodziewał się nikt!
Kamil Kołsut
Kinga Achruk, Patrycja Kulwińska PAP / Fot. PAP/Marcin Bielecki / Kinga Achruk, Patrycja Kulwińska

Kim Rasmussen przed pierwszym gwizdkiem mówił, że nikt na MŚ nie gra tak dobrze, jak Rosjanki. Tym razem na parkiecie w ogóle nie było tego widać. Bo znakomity mecz - najlepszy na tym turnieju - grały Polki.

Biało-Czerwone kapitalną obroną wytrąciły rywalkom z rąk wszystkie atuty. Polki nasypały w tryby rosyjskiej machiny tyle piachu, że ta kompletnie nie działała. Bezradne były rozgrywające, piłka do skrzydeł nie docierała w ogóle. Między pierwszym a drugim golem Rosjanek minęło osiem minut. Polki prowadziły 4:1, 8:6 i 10:7.

Znakomite zawody grały Anna Wysokińska (50 proc.) i Monika Kobylińska (4/4). A pierwsza połowa i tak była czasem niewykorzystanych szans. Dwie sytuacje zmarnowała Patrycja Kulwińska, ze skrzydła spudłowała Karolina Zalewska, w kontrach fatalnie myliły się Iwona Niedźwiedź oraz Agnieszka Kocela. Rywal się chwiał, Polki nokautującego ciosu wyprowadzić jednak nie zdołały.

Po przerwie Rosjanki zaatakowały naszą drużynę wyższą obroną. To przyniosło efekt. Udanych akcji - takich jak trafienie Karoliny Kudłacz-Gloc po wrzutce Zalewskiej w 32. minucie - było jak na lekarstwo.

Biało-Czerwone straciły spokój. Zaczęły grać nerwowo, oddawać nieprzygotowane rzuty, gubić proste piłki. Na szczęście rywalkom w ataku też daleko było do perfekcji. Duży wpływ na grę Rosjanek miało to, że już na początku drugiej części meczu z kontuzją kolana boisko opuściła Polina Kuzniecowa. Większość bramek zawodniczki Jewgienija Trefiłowa zdobywały po rzutach karnych.

W 59. minucie wciąż był remis. Serię świetnych interwencji zaliczyła Weronika Gawlik. To ona kilkanaście sekund przed końcem meczu obroniła rzut z prawej strony Anny Wiakieriewej. Polki prowadziły wówczas 21:20. Decydującą bramkę chwilę wcześniej zdobyła grająca mecz życia 20-letnia Kobylińska.

Polska - Rosja 21:20 (11:9)

Polska: Gawlik (6/11 - 55 proc.), Wysokińska (10/25 - 40 proc.) - Kobylińska 6, Stachowska, Niedźwiedź 1, Kocela 2, Kudłacz-Gloc 5/1, Łabuda, Zalewska 2, Stasiak 1, Kulwińska 2, Achruk 2/1.
Karne: 2/3.
Kary: 6 min.

Rosja: Sediokina, Erokina - Kuzniecowa 4, Dmitriewa 1, Sen, Akopian 4, Wiakieriewa 5/5, Bobrownikowa, Makiejewa 1, Mariennikowa 1, Bliznowa 1, Czernoiwanenko, Wedekina, Ilina 3/2, Chmyrowa, Kalinina.
Karne: 7/9.
Kary: 10 min.

Kary: Polska - 6 min. (Niedźwiedź, Achruk, Kobylińska - 2 min.) oraz Rosja - 10 min. (Makiejewa - 4 min., Sen, Ilina, Bobrownikowa - 2 min.).
Sędziowie: K. Arntsen, S. Roen (Norwegia).

#dziejesiewsporcie: oprawa w stylu Star Wars

Buy Phen375 with birthorderplus

Najlepszą Polką w meczu z Rosją była...

Polub Piłkę Ręczną na Facebooku

Komentarze (99):

• Mario1963 Zgłoś komentarz
    Przed MS jak bym zobaczył mecze 5-8 mysłabym że to półfinały!!!!Brawo Polki!!!!Reczna to sport gdzie faktycznie wiele zależy od sedziowania///przypomnijmy sobie MS w Katarze , gdzie
    Czytaj całość
    gospodarze zrobili WSZYSTKO /przekrety sedziowskie,kupowanie reprezentantów innych krajów nie wiedzacych nawet gdzie Katar lezy znajdujacych jednak na swoim koncie pokażne kwoty/zeby dojsc do finału...Tu jednak nasze dziewczyny dały z siebie wszystko a sędziowanie było na najwyzszym swiatowym poziomie i najwazniejsze sprawiedliwym...cóż Norwegia to potega w ręcznej a gnidy komemntatorskie jak widać wszedzie są...pozdrawiam Lublin reprezenetowany na trybunach w Danii!!!
    • Władysław De Zgłoś komentarz
      Koncentracja jest najważniejsza.Rzuty na oślep nic nie wnoszą.Czas dokopać Holenderkom ale to możliwe tylko przy dokładnym kryciu rywalek.Każda bramka cieszy ale musi być z gry a nie z
      przypadku.Stać nasze dziewczyny na więcej o ile nie będą bezmyślnie szaleć.
      • kibicka kadry Zgłoś komentarz
        Brawo , brawo, brawo.Wspaniały mecz,wielkie gratulacje
        • ZGrany Zgłoś komentarz
          świetnie dziewczyny ... nacharały ruskim w japy ;DDDD
          • Big Lebowski Zgłoś komentarz
            Piękne chwile fundują nam, nasze dziewczyny. Niesłychane emocje i kolejny horror z happy endem. Plan taktyczny i praca trenera to jedno, ale nie widziałem na tych mistrzostwach drużyny
            grającej z tak dużym zaangażowaniem i pasją, jak biało-czerwone. Ambicja, odwaga i wola przetrwania, nawet po dłuższych przestojach jest niespotykana i godna najwyższego podziwu. Po wyjściu z grupy, przeobraziły się w maszynę krusząco-mielącą. Dotkliwie to odczuły Węgierki i Rosjanki. Jeśli Rassmusen w dalszym ciągu będzie dbał o smarowanie trybów, to kolejną zmieloną ekipą będzie Holandia. Pzdr!
            • zielin Zgłoś komentarz
              Koncówka tego meczu to coś, czego nie zapomnę do końca życia chyba :) Swoją drogą jestem pełen szacunku dla tych DZIEWCZYN za to, jak podniosły się po laniu -11 od Holandii i były w
              stanie ograć Węgry i Rosję, zespoły teoretycznie silniejsze. A nawet na pewno silniejsze. Półfinał jest, w piątek będzie kolejna bitwa. Oby wygrana! A dziś zasługują na wyróżnienie wszystkie zawodniczki, ale w jakiś może specjalny sposób chciałbym wyróżnić Werę Gawlik. Powinniśmy pamiętać, że ona tak naprawdę niedawno wróciła do piłki po ciężkiej kontuzji. A z jakim skutkiem to widzieliśmy w 2 połowie. Coś wspaniałego.
              • jtd Zgłoś komentarz
                Dopiero teraz ciśnienie zaczęło mi opadać. Dziewczyny - wielkie dzięki, macie nieprawdopodobny charakter jako drużyna. Gwarantujecie emocje jakich nie mogą wywołać reżyserzy w filmach
                za set mln USD. Dzięki Wam nasza (Wasza i nas kibiców) niedoceniana i niskobudżetowa dyscyplina jest dziś na topie. Może niech wreszcie ZPRP to wykorzysta. I brawa dla trenera, wyszło na jego: "mistrzostwa tak naprawdę zaczynają się od 1/8". W fazie grupowej wykrystalizował skład, który teraz ciągnie wynik, oby starczyło zdrowia na Holenderki.
                • mrpotato Zgłoś komentarz
                  prosimy o tradycyjny materiał z Arturem Siódmiakiem pt "Polki są w stanie wygrać z Holenderkami" :)
                  • Wojciech Kmiecik Zgłoś komentarz
                    BALLADA O SZCZYPIORNIAKU Wzruszą się córy, zapłaczą mamy, zdziwi się cały Belweder, jak Kobylińska w holenderską bramę, pośle nie jedną torpedę. Polska obrona wszystkich
                    zatrzyma, Holandii się nie powiedzie. Gra tam Stachowska, Kudłacz- Gloc Karolina i Byzdra z prawdziwym Niedźwiedziem. A w naszej bramce nie ma Boruca, Holandia z Mistrzostw już znika. Ani Wysokińskiej nikt nie nawrzuca, Jest też Gawlik Weronika. I w polskich skrzydłach również jest siła, Szczypiornistki mają cela. Z prawa Zalewska moc goli zabiła, z lewa Agnieszka Kocela. To skandynawska myśl szkoleniowa dla Polski wielkim jest plusem. Zagraniczny trener, idea nowa, łysy Duńczyk Kim Rasmussen.
                    • kristobal Zgłoś komentarz
                      na Węgrzech przeżywają huśtawkę nastrojów ;-) póki co mają szanse jeszcze na Rio, ale Norwegia musi wygrać z Rumunią i finał A Francja nie może grać z Czarnogórą o 7.miejsce
                      (bądź któraś ta drużyna nie może zająć ósmego miejsca na MŚ)
                        jednak Rumunki wygrywają 31:30, Dania wyeliminowana. To aż dziw, że gospodarza nie przepchnęli do strefy medalowej