Gwardia - Zagłębie: Nieudany powrót do domu, lubinianie wciąż w grze o play-offy

Gwardia Opole przegrała 25:29 z Zagłębiem Lubin w meczu 21. kolejki PGNiG Superligi. Tym samym opolanie ciągle nie mogą być pewni miejsca w czołowej "ósemce", natomiast lubinianie podtrzymali nadzieję na to, by się w niej znaleźć.

Wiktor Gumiński

Ogromna stawka pojedynku wyraźnie dała się we znaki obu ekipom już od pierwszych chwil rywalizacji. Dla Gwardii był to mecz o zapewnienie sobie miejsca w czołowej "ósemce", natomiast dla Zagłębia o zachowanie jakichkolwiek szans na awans do fazy play-off.

Dwa gole szybko zdobyte przez Roka Simica poderwały licznie zgromadzoną w hali przy ulicy Kowalskiej opolską publiczność, ale goście niemal od razu uciszyli widownię. Lider obrony lubinian Mirosław Gudz już w 4. minucie miał na swoim koncie upomnienie i dwuminutową karę, ale jego postawa zwiastowała to, co w kolejnych akcjach działo się na boisku.

Aktywna i twarda postawa gości w defensywie przynosiła zamierzone efekty, ponieważ opolanie przez ponad dziesięć minut nie mogli znaleźć sposobu na zdobycie gola z ataku pozycyjnego. Dobre zawody w bramce Zagłębia rozgrywał ponadto 23-letni Patryk Małecki, który po udanych interwencjach nie bał się odważnie spoglądać prosto w twarz bardziej utytułowanym rywalom.

Podopieczni Pawła Nocha nie grzeszyli jednak skutecznością w ataku, w związku z czym przez większa część pierwszej połowy wynik oscylował wokół remisu. Rozwój sytuacji na korzyść opolan chwilowo przechyliło wejście Mateusza Jankowskiego. Obrotowy w ciągu zaledwie kilku minut rzucił cztery bramki i wywalczył rzut karny. Po stronie przyjezdnych trafieniami odpowiedział jednak Michał Bartczak, przez co na półmetku Gwardia wygrywała tylko 12:11.

Na początku drugiej części gry opolanie popełnili te same grzechy, co wcześniej. W ich szeregach znowu kompletnie nie funkcjonował atak pozycyjny. Dość powiedzieć, że pierwszego gola zdobył dla nich dopiero w 39. minucie Wojciech Trojanowski. Do tego czasu gracze Zagłębia zanotowali cztery trafienia, dzięki czemu objęli prowadzenie 15:13.

Choć w bramce ekipy z Opola dwoił się i troił rezerwowy Emir Taletović, gospodarze nie rozwiązali problemów z kreowaniem akcji. Pomimo kilku spektakularnych interwencji, Słoweniec nie był już w stanie powstrzymać w kontrataku Bartczaka oraz Wojciecha Gumińskiego i w okolicach 45. minuty lubinianie wygrywali już 19:15.

Nieciekawe położenie Gwardii nie sprawiło, że jej zawodnicy nie zerwali się do boju. Nadzieję w serca miejscowych kibiców na pozytywne rozstrzygnięcie wlał Antoni Łangowski, trzema kolejnymi trafieniami doprowadzając do stanu 18:19. Jego wysiłki przyniosły jednak tylko krótkotrwały efekt.

Goście przypuścili jeszcze jeden szturm, na którego czele stanął Nikola Dzono. Rzuty rozgrywającego z drugiej linii zostały zamienione na bramki, które ostatecznie przypieczętowały triumf Zagłębia 29:25.